Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Azerbaycan Mektebi

bullvar_katip

Administrator
Azerbaycan Mektebi Dergisi ("Yeni məktəb" - Azerice; - ينى مكتب) Uluslararası hakemli eğitim dergisidir. Derginin ilk sayısı 1924 yılında yayımlanan eğitim dergisidir. İlk editörü Azerbaycan Eğitim Komissarı Mustafa Guliyev olmuştur. 1924-1930'da Yeni Okul, 1930-1941'de Öğretmene Yardım adı verildi ve 1943'ten beri "Azerbaycan Mektebi" adı altında yayınlandı."Eğitim Politikası", "Pedagoji", "Metodoloji", "Müfredat", "Psikoloji", "Eğitim Tarihi", "Uluslararası Tecrübe", "Eğitim Teknolojileri" ve d. alanlarda hemen hemen eğitimin her alanında makaleler kabul etmektedir. Tarihçe 1924 yılılında SSCB'ye bağlı Azerbaycan SSCB'de ilk Maarif Komissarı Mustafa Guliyevin editörlüğü ile arap alfabesiyle yayın hayatına başlamıştır. Azerbaycan'da mevcut olan ve aralıksız yayın yapan en eski bilimsel dergidir. Azerbaycan Mektebi hemen hemen eğitim alanının her dalında makale yayımlar. Sovyetler döneminde, Birliğe katılan ülkelerin hepsi dahil yeddi yüz binden fazla tirajla yaypın yapardı. Azerbaycan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mevsimlik olarak yayımlanan Azerbaycan Mektebi' dünyaya Azerbaijan Journal of Educational Studies adıyla çıkmaktadır. Dünyaca ünlü bilim insanı Nobel ödüllü profesör Aziz Sancar Derginin Uluslararası bilim Kurulun'da yer almaktadır. Özel Sayıları Eski Sovyet cumhuriyetlerinde ilk kez, "Azerbaycan Mektebi" dergisine ek olarak, farklı yıllarda 8 eğitimsel dergi yayınlandı. Bu yöntemsel takviyelerin bazıları bugün hala yayınlanmaktadır. Bu ekler aşağıdaki gibidir: "Azerbaycan'da Rus Dili ve Edebiyatı" (1947) “Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Öğretimi” (1954) “Fizik ve Matematik Öğretimi” 1954), "Kimya ve Biyoloji Öğretimi" (1956), "Emek ve Politeknik Eğitimi" (1958), “Tarih Öğretimi, Tanıtım, Coğrafya” (1964), “İlköğretim ve Okul Öncesi Eğitim” (1970), “Okulda Beden Eğitimi” (1976) Konuyla ilgili ek metodolojik dergilerin yayınlanmasından önce, metodoloji alanındaki yeni düşüncelerin yalnızca bu dergi aracılığıyla eğitim topluluğuna iletildiği belirtilmelidir. Veri tabanları Dergi WorldCat, Library of Congress, Sobiad, Doi, Bibtex, Index Copernicus Turk Egitim Indeksi gibi Uluslararası veri tabanlarında taranmaktadır. Dış bağlantılar İngilizce wikipedia sayfası Directory of Research Journals Indexing Azerbaijan Journal of Educational Studies - Türk Eğitim İndeksi Kaynakça https://as-journal.edu.az/en/abouten.html Kategori:Eğitim Kategori:1924'te kurulan dergiler Kategori:Uluslararası medya kuruluşları Kategori:Azerbaycan dergileri Kategori:Bilimsel dergiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri