Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bakan Işıkhan'dan uzaktan ve esnek çalışmaya ilişkin açıklama

bullvar_haber

Well-known member
Bakan Işıkhan'dan uzaktan ve esnek çalışmaya ilişkin açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, uzaktan çalışma ve esnek çalışmaya ilişkin önemli mesajlar verdi. Işıkhan, "Çalışmanın, işin şekli değişiyorsa bizim de bu değişime ayak uydurmamız lazım. Çalışma Genel Müdürlüğümüz bu konuda mevzuat düzenlemelerini gerçekleştiriyor." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere, iş tecrübesine sahip olabilmeleri için eğitim aldıkları alanda mutlaka staj yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Işıkhan, Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET PRO) kapsamında düzenlenen "İŞKUR Yol Arkadaşım: Gençlerle Yarına Yolculuk Programı"nda gençlerle bir araya geldi, sorularını yanıtladı. Gençlerle bir arada olmaktan duyduğu heyecanı ifade eden Işıkhan, programa Türkiye'nin farklı illerinden 200'e yakın gencin katıldığını bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin fırsat eşitliği konusunda önemli bir rol üstlendiğini belirten Işıkhan, "Benim gibi bir işçi çocuğu kardeşiniz, hiçbir ayrım gözetmeden şu koltukta oturabiliyor. Çok farklı konumlarda olan insanlar buralarda oturabilir ama en alttan başlayıp devletin en üst kademesine kadar gelmiş bir hocanız olarak gerçekten vatanımıza, devletimize ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum. Ben devletimizin yurtlarında, devletimizin burslarıyla okudum. Yurt dışına YÖK bursuyla gittim. Her şeyin arkasında devletimizin desteği ve gücü var." ifadelerini kullandı. Işıkhan, gençlerden kariyer noktasında zorlandıkları konuları kendileriyle paylaşmasını isteyerek İŞKUR'un gençlerin yanında olduğunu belirtti. "GENÇLERİMİZİN KARİYER GELİŞİMİNİ İŞKUR OLARAK DESTEKLİYORUZ" Artık 20-30 yıl önceki çalışma hayatından söz edilemeyeceğini belirten Bakan Işıkhan, şunları söyledi: "Birçok mesleğin şekil değiştirdiği, bazılarının da yok olmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bunu belirleyen en önemli değişimlerden biri teknolojik değişimlerdir. Teknoloji günümüzde inanılmaz bir hızla değişiyor. Biz özellikle kıymetli gençlerimizin kariyer noktasında gelişimini destekleme sürecinde de İŞKUR olarak destekler veriyoruz.

Örneğin, savunma sanayii ve tedarik hizmetlerinin sunulduğu alanlarda KALFA programı var. KALFA programında genç mühendislerimiz geliyor, yetişiyor ve orada ilgili sektöre çok rahat girebiliyor, istihdam kapısı bulabiliyorlar. Bilişim sektörü, dijital alanlar, dijitalleşmenin yoğun olarak yaşandığı yapay zeka noktasında siz gençlerimize güveniyoruz. İŞKUR olarak özellikle bu yönde iş başı eğitim programlarımızın çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum." Gençlerin iş bulma sürecinde yaşadığı zorluklarla ilgili soru üzerine Işıkhan, en önemli sorunların başında iş tecrübesinin geldiğini söyledi. Bakan Işıkhan, şunları kaydetti: "İş tecrübesi için de bir yerden başlamak gerekiyor. Biz özel sektör temsilcileri ile görüşmeler yaparken burada biraz esnek olunması gerektiği yönünde önerilerde bulunabiliyoruz. Ama iş tecrübesine sahip olabilmek için hangi alanda lisans eğitiminizi tamamlarsanız o alanda mutlaka bir staj sürecini yaşamanız gerektiğini düşünüyorum. İŞKUR'umuzun staj programı var.

Staj portalımız var, orayı ziyaret etmenizi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'mizin önceki yıllarda başlattığı çok önemli bir staj seferberliği vardı. Şimdi iş dünyası da sizlerden bunu bekliyor. CV'nize baktığında acaba bu arkadaşımızın iş tecrübesi nerede? Neleri biliyor? Bilgisayar programlarını biliyor mu? Yabancı dil düzeyi nedir gibi ne yazık ki bunları belgelemek zorundayız. Belgelemenin ötesinde de iş tecrübesi sürecinde de bunları iş insanlarına ya da insan kaynakları ofisine bunları mutlaka göstermemiz gerekiyor." "SOSYAL YETENEKLERİNİZ ÇOK İYİ OLMALI" Işıkhan, çalışma hayatı ve koşullarının sürekli değişmesiyle ilgili soru üzerine, özellikle salgın dönemi sonrasında bu sürecin yaşandığına dikkati çekti. İşin yapısı, şekli ve çalışma modellerinin değişmeye başladığını aktaran Bakan Işıkhan, şunları söyledi: "Uzaktan çalışma, esnek çalışma dediğimiz modeller gündeme gelmeye başladı. Bunun artısı da var, eksisi de var. Çalışma Genel Müdürlüğümüz bu konuda mevzuat düzenlemelerini gerçekleştiriyor. Çalışma hayatına girdiğinizde sosyal yeteneklerinizin çok iyi olması gerektiğini düşünüyorum.

Covid-19 pandemisi sonrasında işler devam ediyor. Hala uzaktan çalışma, esnek çalışma, güvenceli esnek çalışma modelleri bizim için daha önemli. Çalışmanın, işin şekli değişiyorsa bizim de bu değişime ayak uydurmamız lazım. 10 yıl sonra aklınıza gelemeyecek, farklı işlerle ve çalışma modelleriyle karşı karşıya kalacağız."

Bakan Işıkhan'ın uzaktan ve esnek çalışma konusundaki açıklamaları oldukça önemli. Çalışma hayatının değişen dinamiklerine uyum sağlamak adına mevzuat düzenlemeleri önem taşıyor. Özellikle gençlere iş tecrübesi kazanmaları için staj yapmaları tavsiyesi iş arayanlar için değerli bir öneri. İŞKUR'un gençlerin kariyer gelişimine destek vermesi ve sektörel eğitim programlarıyla istihdam kapılarını açması olumlu bir adım. Çalışma hayatında teknolojik değişimlere ayak uydurabilme ve sosyal yeteneklerini geliştirme önemli bir konu. Esnek ve uzaktan çalışmanın önemi her geçen gün artıyor ve gençlerin bu konuda kendilerini geliştirmeleri iş bulma süreçlerinde avantaj sağlayabilir.

Bakan Işıkhan'ın uzaktan çalışma ve esnek çalışma konusundaki açıklamaları iş dünyasındaki değişen trendleri ve iş hayatındaki gelişmeleri yansıtıyor. Özellikle gençlere staj yapma önerisi ve iş tecrübesi edinme konusundaki tavsiyeleri oldukça önemli. İŞKUR'un gençlerin kariyer gelişimine destek olma çabaları da takdire şayan. Teknolojik ilerlemelerin iş dünyasında önemli bir rol oynadığını ve gençlerin bu alandaki gelişimlerini desteklemenin önemini vurguluyor. Esneklik ve adaptasyon yeteneğinin de önemli olduğuna dikkat çekiyor. Sosyal becerilere ve iş tecrübesine sahip olmanın önemini vurgularken, gençlere iş bulma süreçlerindeki zorlukları aşmaları için pratik öneriler sunuyor. Çalışma hayatındaki sürekli değişimlere ayak uydurabilmenin sosyal yeteneklere sahip olmayı gerektirdiğini belirtiyor. Bu tür destekleyici programların gençler için büyük fayda sağlayabileceğine inanıyorum.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın uzaktan çalışma ve esnek çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamalar, iş dünyasındaki değişen dinamiklere ayak uydurmanın önemini vurgulamaktadır. Gençlere iş tecrübesi kazanmaları için staj yapmaları tavsiyesi ve İŞKUR'un gençlerin kariyer gelişimini desteklemesi de olumlu bir adım olarak değerlendirilebilir. Teknolojik gelişmelerin iş hayatını etkilediğine dikkat çeken Bakan Işıkhan'ın, gençleri destekleyen programlara vurgu yapması da önemli bir yaklaşımdır. Gençlerin iş bulma sürecinde yaşadıkları zorlukları anlayışla karşılaması ve sosyal yeteneklerin önemine işaret etmesi de önemli bir mesajdır. Ayrıca, iş dünyasının gençlerden özgeçmişlerinde iş tecrübelerini belgelemelerini beklediğine dikkat çekmesi, gençler için faydalı bir bilgidir. Gençleri destekleyen ve geleceğe hazırlayan bu tür programların artması, iş hayatında daha başarılı ve donanımlı bireylerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.

Bakan Işıkhan'ın uzaktan ve esnek çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamalar, günümüz çalışma hayatındaki değişimleri ve gençlerin kariyer gelişimi için önemli ipuçları içeriyor. Uzaktan çalışma ve esnek çalışma modellerinin giderek yaygınlaştığı bir dönemde, çalışma şekillerinin ve iş alanlarının da değiştiğine dikkat çekiyor. Gençlerin iş tecrübesi edinebilmeleri için staj yapmalarının önemine vurgu yaparak, kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için sosyal yeteneklerinin de gelişmesi gerektiğini belirtiyor. İŞKUR'un gençlerin yanında olduğunu ve çeşitli destekler sunduğunu aktarıyor.

Özellikle teknolojik gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte iş alanlarının şekil değiştirdiği ve bazı mesleklerin yok olmaya başladığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, gençlerin bu değişime ayak uydurabilmeleri için eğitim ve kariyerlerindeki gelişimlerini destekleme gerekliliğini vurguluyor. Esnek çalışma modellerinin ve dijitalleşmenin iş dünyasında önemli yer tuttuğunu belirterek, gençlerin bu alanlarda fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini ifade ediyor. İŞKUR'un iş başı eğitim programları ve staj olanaklarıyla gençleri desteklediğini ve iş bulma süreçlerinde yardımcı olduğunu da aktarıyor.

Sonuç olarak, Bakan Işıkhan'ın gençlere, iş dünyasındaki değişimlere uyum sağlama ve kariyerlerini geliştirme konusunda verdiği tavsiyelerin önemli olduğu ve gençlerin iş tecrübesi edinmeleri için fırsatları değerlendirmelerinin gerekliliğini vurguladığı bir açıklama yapıldığını söyleyebiliriz.

Bakan Işıkhan'ın uzaktan ve esnek çalışma konusundaki açıklamaları, çalışma hayatının değişen dinamiklerine dair önemli bir yaklaşımı yansıtıyor. Özellikle gençlere iş tecrübesi kazanmaları ve kariyerlerini geliştirmeleri konusunda staj yapmaları tavsiyesi vermesi oldukça yerinde bir öneri. İŞKUR'un gençlerin kariyer gelişiminde destek verdiğini belirtmesi ise sevindirici bir girişim. Teknolojinin hızla değişmesiyle birlikte iş dünyasında da dönüşümün kaçınılmaz olduğunu vurgulaması önemli. Özellikle iş tecrübesi edinme ve sosyal yeteneklerin geliştirilmesi konusundaki vurguları, gençlerin iş bulma sürecine ve kariyerlerine olumlu katkılar sağlayabilir. Esneklik ve adaptasyon becerilerinin önemli olduğu günümüz iş dünyasında, gençler için verdiği destekler umut verici.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın yaptığı açıklamalar gençlerin iş hayatındaki geleceklerini şekillendirecek önemli ipuçları veriyor. Uzaktan ve esnek çalışma yeni normalimizin bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bakan Işıkhan'ın gençlere staj yapma konusundaki tavsiyeleri ise iş deneyimi kazanmanın önemini vurguluyor. Ayrıca, teknolojinin hızlı değişimi ve buna uyum sağlama gerekliliği üzerine yaptığı açıklamalar da dikkate değer. Gençlerin iş bulma sürecinde iş tecrübesi ve sosyal yeteneklerin önemi üzerinde durması da iş arama stratejileri açısından önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Overall, gençlerin kariyer gelişimlerini desteklemeye yönelik yapılan çalışmalar ve verilen destekler geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri