Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bambu lab

bariserdemjce3m

Well-known member
2017 yılında Anet A8 aldım. Büyük ölçüde diy bir modeldi. İlk başlarda bütün ince ayarlarını vesaire büyük bir hevesle yapsam da zamanla sürekli yatak ayarı yapmak, ilkel menüsüyle uğraşmak ve sık sık bozulan parçaları için aliexpressten sipariş vermek artık zül gelmişti ve 2019 civarı Cortlamış headerını tamir etmeye çalışırken isyan edip paramparça bir halde kutuya koyup depoya attım. Gerçekten son kullanıcı deneyimi yaşatacak uygun bir cihaz çıkana kadar beklemeye karar verdim. Gel zaman git zaman Creality, Anycubic vb. diğer markaların gelişmiş modelleri çıkmaya başladı. Yatak ayarını otomatik yapan, kolay filament değiştirilebilen vs. ama ya fiyat olarak benden uzaklardı ya da yorumlarında önemli ölçüde şikayet vardı. Bir yandan da içim içimi yiyor yıllardır dolabımın içinde jelatini açılmamış filamentler duruyor, YouTube'da çok eğlenceli baskılar görüyordum, canım çekiyordu. Neyse, Mayıs ayında Bambulab'ın yazıcıları önüme düşmeye başladı sosyal medyada. Yalan yok ilk özelliklerinden ziyade dış görünüşü çok hoşuma gitti. Özellikle de A1'in. Dedim bu güzel alet ama kesin pahalıdır, bir baktım incelemelerinde -entrance level g.o.a.t.- diyorlar alete. Sonra işte şirketi araştırdım, kurucuların bu işe yaklaşımlarını okudum, tam benim kafadalar. Bir de sonra A1 miniyi gördüm, ulan dedim bu daha da benlik. Ufak bir şey ama her şeyi kendi ayarlıyor abirsi*gibi. Yaz kampanyası global sitesinde 200 euroya düşmüş, tamam alıyorum dedim. Malum limit 150 euro o yüzden bunu direkt sipariş edemem. Yine iyi kötü bir hacmi var yurt dışından gelen birinden rica edilebilecek bir şey de değil. Bizdeki mağazalara da bakabildiğim kadar baktım ve inanılmaz tadım kaçtı. Herkes ön satış yapıyor ve fiyatlar uçmuş. Neredeyse ikiye en iyi ihtimalle 1.5'a katlayan fiyatlar var. Beklemeye karar verdim, belki ikinci elden uygun yakalarım diye arada sahibindeni tarıyorum. Mağazalara da haziran sonu stok girmeye başladı ve doğal olarak stokları eritemediler, fahiş fiyatlardan dolayı hızla indirimler başladı ama hala ciddi oranda pahalı. Kafamdan şöyle bir hesap yaptım, eğer fiyat orijinal ürün ücreti + %25 se alacağım. Sonuçta KDV diye bir gerçek var. Akakçe, Cimri ve Epey gibi sitelerin hiç biri bu ürünleri doğru dürüst sıralayamıyor. Her gün google da aratıp A1 mini fiyatı baktım sitelerde. En son Samm markette iyi bir fiyat yakaladım, bir de kampanya yapmışlar yanına da 3 tane pla filament veriyorlar kiloluk. Havale ile 9200 tl nin altına geliyor. En kötü filamentin kilosunun 300 civarı olduğunu düşününce neredeyse tam benim hesaba denk geldi ve aldım. A1 mini'yi yaklaşık bir aydır kullanıyorum ve gerçekten bu ebattaki bir cihazdan bu derece sessiz ve neredeyse son kullanıcı deneyimi alacağımı izlediğim onca incelemeye rağmen beklemiyordum. Başta bahsettiğim Anet tecrübesinden sonra bu cihaz hem kendisi hem de yazılımıyla aklımı aldı. Yaşadığım sorunlar şu ana kadar malzemeyle ilgili oldu. Mesela iki defa filament kendi makarasında dolandı yazıcı algılayıp otomatik durdurdu. Düzelttim, kaldığı yerden devam etti. İlk başlarda dikine yaptığım bir kaç model de kopmalar oldu yataktan. Önce old skool saç spreyi sıkarak biraz idare ettim sonra pla da yatak sıcaklığını 70 derece yapınca o sorundan da eser kalmadı. Fakat size ince dikine alacağınız baskılarda ağaç destek atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle de uzun baskı alacaksanız. Yatak içinde abartmadan kenar(brim) destek tavsiye ederim. Şu ana kadar hep pla baskı aldım. Elimdeki noname filamentler için cihazda bulunan Esun pla matte+ plus ayarları gayet iyi sonuçlar verdi. Çok ince ayara girmedim, dediğim gibi sadece baskının yapısına göre yatağın derecesini 70 derece yaptığım oldu. Şimdi de ilk defa petg baskısı alıyorum, ondada cihazdaki generic petg ayarlarında sıkıntısız devam ediyor. Hobi amaçlı kullandığım için ayarların limitlerini pek zorlamak istemiyorum, normalde çok hızlı çalışabilen bir cihaz olduğunu biliyorum ama benim acelem yok. Ara sıra nadiren köşelerde kalkmalar olabiliyor ama kullandığım filamentlerden kaynaklanabileceğini de düşünüyorum. Sevmediğim tek yanı ekranının dokunmatik hassasiyeti. Biraz bastırmatik, Nokia 5800 Xpressmusic kadar olmasada basış hissiyatı modern bir akıllı telefon, tablet kadar tepkisel değil. Eğer evinizde benim kadar sıkı bir alan problemi yoksa A1 mini yerine A1 öneririm, ebattan dolayı. AMS ye hiç değinmedim şu ana kadar çünkü almadım. Gördüğüm kadarıyla gayet güzel renkli baskılar alabiliyorsunuz ama korkunç bir filament israfı oluyor her switch işleminde. 100 gr model için 150 gr filament piç edenler var, ben maalesef birinci dünya ülkesi vatandaşı değilim, her filament makaramı hassas tartıyla ölçüp not alıyorum amk. Sıradaki hayalim 0.2 mm bir nozzle başlığı almak. Özellikle küçük modellerde neredeyse resin yazıcı kalitesine yaklaşmış alıp kullananlar.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri