Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Barbarella (film)

bullvar_katip

Administrator
Barbarella 1968'de Roger Vadim'in yönettiği bir bilimkurgu filmidir. Fransız çizgi roman Barbarella'ya dayanmaktadır. Filmde Jane Fonda, pozitif ışınlarla insanlığı sona erdirebilecek bilim insanı Durand Durand'ı bulmak için gönderilen ve 41. yüzyıldaki Birleşik Dünya hükûmetinin bir temsilcisi olan Barbarella karakterini canlandırıyor. Yapımcı Dino De Laurentiis, Barbarella'yı bir film haline getirme haklarını satın aldı. Vadim, çizgi romanı hayranıymış gibi yönetmen rolünü üstlendi ve filmi uyarlamak istedi. Vadim, o zamanlar eşi Jane Fonda'dan boşanmadan önce Virna Lisi, Brigitte Bardot ve Sophia Loren'in de bulunduğu çok sayıda aktrise teklif yapmaya çalıştı. Vadim, arkadaşı Terry Southern'den senaryoyu yazmasını istedi; Bu senaryo, çekimler sırasında büyük oranda değiştirildi ve diğer bazı yazarlar bununla alakalıydı. Film özellikle The Jungle Book'un ardından yılın ikinci en yüksek hasılatı elde eden film olarak İngiltere'de gösterime çıktığında popülerleşti. Günümüz film eleştirmenleri, filmin görsellerini ve görüntü yönetmenliğini övmüşler, ancak filmin hikâyesini ilk birkaç sahneden sonra zayıf bulmuşlardır. Gösterime girmesinden bu yana devam filmlerinde, yeniden yapılanmalara ve diğer uyarlamalara yönelik çeşitli girişimler planlandı ancak hiçbiri yapıma girmedi. Yapım öncesi Jane Fonda'nın Barbarellayı canlandırmasından önce birçok aktrisle iletişime geçildi. De Laurentiis'in ilk tercihi Virna Lisi idi. İkincisi, cinsel roller oynamak istemeyen Brigitte Bardot'tu. Üçüncü seçenek, teklifi hamile olduğu gibi reddeden Sophia Loren'di ve rolü oynamayacağını düşünüyordu. Jane Fonda ise filmden emin değildi, fakat yönetmen Vadim tarafından bilimkurgusunun hızla gelişen bir türe ait olduğunu açıkladığı için ikna edildi. Barbarella'yı çekmeden önce, Fonda iki büyük skandalının konusu oldu; ilk skandal 1965'te, Çıplak vücudu Circle of Love prömiyerini teşvik eden sekiz katlı reklam panosunda görüntülendiğinde, ikincisi ise 1966'da Vadim'in The Game Is Over adlı kapalı bir setteki birkaç samimi çıplak çekiminin Playboy'a satılmasıyla gerçekleşti. Biyografi uzmanı Thomas Kiernan, özellikle Billboard olayının Fonda'yı ABD'de bir seks sembolü olarak nitelendirdiğini ileri sürdü. Gösterime girmesi Barbarella 11 Ekim 1968'de New York'ta gösterime girdi. Film, 1968 yılında Kuzey Amerika'da 2.5 milyon dolar kazandı. Film The Jungle Book'un ardından 1968'de Birleşik Krallık'ta genel yayın hayatında ikinci en popüler film oldu. Ayrıca Ekim ayında Paris'te gösterildi ve 1968'de İtalya'da gösterilme başlandı. Paramount tarafından dağıtılarak 25 Ekim 1968'de Fransa çapında gösterime girdi. Kaynakça Kategori:1960'larda macera filmleri Kategori:1960'larda bilimkurgu filmleri Kategori:Fransa filmleri Kategori:Fransa bilimkurgu filmleri Kategori:İtalya filmleri Kategori:Fantastik macera filmleri Kategori:Konusu gelecekte geçen filmler Kategori:Paramount Pictures filmleri Kategori:Dino De Laurentiis'in yapımcısı olduğu filmler Kategori:Maurice Jarre'ın müziğini yaptığı filmler Kategori:Kurguda Tau Ceti Kategori:Çılgın bilim insanı filmleri Kategori:Roma'da çekilmiş filmler Kategori:Roger Vadim'in yönettiği filmler Kategori:1960'larda İngilizce filmler Kategori:1960'larda Fransızca filmler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri