Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Başak Traktör

bullvar_katip

Administrator
küçükresim|upright=1.59|Başak Traktör fabrikası küçükresim|Başak 2060 BK küçükresim|Fabrikanın ilk hali: Adapazarı Ahşap ve Demir Malzeme Fabrikası Başak Traktör, ASKO Holding, bünyesinde yerli traktör üreten Sakarya'da kurulu fabrikadır. 178.000 m2lik arazide, 35.000 m2 kapalı alanda üretim yapmaktadır. Yılda 10.000 traktör üretme kapasitesine sahip fabrikada traktörün motoru dahil ana parçaları imal ve montajı yapılmaktadır. Tarihçe Fabrika 1914 yılında Adapazarı'nda DA-TA (Demir Araba-Tahta Araba) Fabrikası olarak açılmıştır. 1944 yılında TZDK'na bağlanarak SAZ (Sakarya Alat-ı Zıraiye) adıyla, tarım alet ve makineleri üretmeye devam etmiştir. 1962 den itibaren Ford marka traktörleri ithal ederek servis hizmeti vermeye başlamıştır. 1968 yılından sonra Adapazarı fabrikasından ithalatın yanında bazı parça üretimine başlanmış, sonuçta %65 oranında yerli traktör üretimine ulaşılmıştır. 1979 yılından sonra traktör üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla anlaşma yapılmıştır. 10 yıllık yapılan lisans anlaşmasıyla üretim 1996 yılına kadar devam etmiştir. Fabrika 1996 yılından sonra Başak Traktör marka ve logosu ile imalata devam etmiştir. 2003 yılında T.C. Özelleştirme İdaresi fabrikayı satışa çıkarmış, fabrika Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne kalmıştır. Çoğunluğu Nurpar grubunda iken sonra dan diğer ortaklar, Demireller, Federal Grup ve Halit Soyubelli grubunun hisse satın aldığı fabrikada ortaklardan bazılarının çekilmesiyle fabrika yeniden satışa çıkarılmıştır. 2012; Birkaç firma ile yapılan görüşmelerden sonrasında Sanko Holding'e satılmıştır. Üretim Yılda 10.000 üretim kapasitesi olan fabrikada, traktörün motor, şanzıman, hidrolik gibi ana parçaları dahil %100 yerli Türk traktörü üretilmektedir. Farklı motor ve güçe sahip, 2x4 ve 4x4 çekişli, 42 kadar modelin üretimi devam etmektedir. 2013 yılında yıllık 400 adet olan üretim 2015 yılında yıllık 3500 adete çıkarılmıştır. Tarla Traktörleri: 2047, 2060, 2075 Klasik, 2075, 2080, BE70, BE80, BE90 Bahçe Traktörler: 2047 BAHÇE Başak traktör kurulduğu günden 94 yıl sonra 2007 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmiş ve o yıldan sonra da ihracata devam etmiştir. Pazar payı Türkiye traktör pazarı 60.000 adet/yıl'dır. Beş büyük yerli traktör markası (Türk Traktör, Tümosan, Erkunt, Hattat, Başak) pazarın %80'nine hakimdir. Diğer yerli markalar ile beraber oran %85 düzeylerine kadar çıkmaktadır. Türkiye traktör pazarında toplam 35 marka bulunmaktadır. Başak traktör 2012 yılında %0,3 olan pazar payı 2015'te %8'e çıkmıştır. Kaynakça Kategori:Traktör üreticileri Kategori:Sakarya merkezli şirketler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri