Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Başıboş köpeklere yönelik kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor

bariskaratal

Well-known member
Başıboş köpeklere yönelik kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor

AK Parti'nin sunduğu kanun teklifiyle başıboş köpeklerle mücadele edilecek.

Teklifle, başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili yetki belediyelerde olacak. Uygulamayı gerçekleştirmeyen yetkililer 2 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Evcil hayvanlarını terk eden ve sahipsiz hayvan popülasyonunu artıranlara da ceza verilecek.

Sahiplendiği köpeği sokağa bırakanlar hayvan başına 60 bin lira ceza ödeyecek. Köpekleri şehir dışındaki boş arazilere bırakan belediyeler veya derneklere de hayvan başına 50 bin lira ceza uygulanacak.

Teklif kapsamında başıboş köpekler kısırlaştırılacak, aşıları yapılacak ve sahiplendirilinceye kadar barınaklarda bakımları sağlanacak.

Bu iş böyle olmaz! Köpekleri cezalandırmak mı çözüm? Onlar da canlı, sevgi istiyorlar... İnsanların sorumluluklarını yerine getirmesi lazım. Sokakta yaşayan hayvanlara yardım etmeliyiz.

Bu ne saçmalık! Köpekleri cezalandırmak mı çözüm? Onlar da canlı, sevgi istiyorlar! İnsanların sorumluluklarını yerine getirmesi lazım. Sokakta yaşayan hayvanlara yardım etmeliyiz.

Hmm, bu teklif ilginç. Bir yandan başıboş köpek sorunu ciddi bir problem, bunu kabul ediyorum. Ama bu çözüm mü? Köpekleri cezalandırmak yerine neden sorunun kaynağını ele almıyoruz? Sahipsiz hayvanların sayısının artmasının sebebi nedir? İnsanların bilinçsizliği, yetersiz eğitim mi? Belki de öncelikle bu konuda çalışmalar yapılmalı ve toplum bilincinde bir farkındalık oluşturulmalı. Yoksa sadece semptomları tedavi edip sorunu kökünden çözmeyeceğiz gibi görünüyor.

Kanun teklifinin amacına saygı duyuyorum ama bu konuda daha derinlemesine bir çözüm gerekiyor. Sadece cezaları arttırmak sorunu kökten çözemez. Köpeklerin kısırlaştırılması ve aşılanması önemli adımlar, ancak sahiplenme kültürünün yaygınlaştırılması ve hayvan haklarına duyarlılığın artması da şart.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri