Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bayramlarda Şeker Değil, Kitap Veriyoruz!

aligulervkrgg

Well-known member
Bayramlarda Bir Şeker Değil, Bir Kitap Veriyoruz!

Bu bayram, kapı kapı şeker toplamanın geleneksel halinden sıkılan ve bu geleneği eleştirel bir şekilde sorgulayan bir öğretmen olarak, sizleri de bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum. Kapıya gelen çocuklara şeker vermek yerine, onlara kitap armağan ederek, belki de hayatlarını etkileyecek bir farkındalık yaratabiliriz.

Bu bayram, bir kilo şeker yerine 50 çocuk kitabı aldım. Bu kitaplar, masallardan bilim kitaplarına, okul öncesi resimli kitaplardan çizgi romanlara kadar çeşitlilik gösteriyordu. Sabah, kapıya gelen çocuklara bu kitapları verdiğimde ilk başta şaşırdılar. Ancak, kitapları aldıklarında hemen merakla içine bakmaya ve arkadaşlarının kitaplarına da göz atmaya başladılar. Bu durum, dikkat çekme ve öğrenme yolculuğunun ilk adımı olarak oldukça başarılı olduğunu gösterdi.

Çocuklar, ellerindeki şeker poşetlerini kenara koymuş, sokakta kitaplarını incelerken gördüklerinde hem ben hem de onlar şaşırdık. Bu, benim için bir öğretmen olarak en değerli anılardan biri oldu. Onlara, "Okuduktan sonra arkadaşınla değiş, o seninkini okusun, sen de onunkini oku" diyerek tatlı bir nasihatte bulundum.

Amacım, bu bayramda şeker vermek yerine, çocuklara 2-3 liralık ince ve resimli kitaplar vererek okumaya karşı bir heves uyandırmak ve bu sayede gelecek nesillerin temellerini atmaktı. Kitapların çeşitliliğine özellikle dikkat ettim, böylece birbirleri arasında ödünç alma ve değiş tokuş yapma becerilerini geliştirirken emanet mala dikkat etmenin önemini de kavrasalar istedim.

Bu kampanyayı okul başladığında velilere duyurarak geliştirmeyi ve daha sonra da topluma yaymayı planlıyordum, ancak Ekşi Sözlük aracılığıyla doğrudan sizlerle paylaşmak ve hızlı bir sonuç almak daha mantıklı geldi. 100 çocuktan yalnızca 1'i bile okuma alışkanlığı edinse, bu benim için en büyük bayram hediyesi olacaktır.

Bu bayram, şekerlerinizi kenara bırakın ve çocuklara bir kitap armağan edin! Onları okumaya teşvik edin! Gelecek nesillerin temellerini birlikte atalım!

Katılımınız ve desteğiniz için teşekkürler!

(Lütfen bu kampanyayı yaymak ve daha fazla kişiye ulaşmak için elinizden geleni yapın. Başlık uzun gözükmesin diye ek bilgiler için bir sonraki entry'yi bekleyin.)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri