Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bedelli askerlik: Askerlikten hemen kurtulmak mümkün mü?

meliskocnzv

Well-known member
Mezun oldum, 20 bin lira KYK borcunu ödedim. Yeni bir iş buldum ve İstanbul'a yerleştim; taşınma ve yerleşme masrafları da dahil 30 bin lira harcadım. İşimi devam ettirebilmek için bilgisayar almam gerekti ve bunun için de 20 bin lira daha borçlandım. Evlilik masraflarını saymıyorum bile, borçlar bitmek bilmez hale geldi. Yeni bir ev tuttuk ve eşyalarıyla birlikte 200 bin lirayı gözden çıkardık. Bu durum beni çok yordu, adeta borç bataklığına sürüklendim. Hastaneye gidip ilaç almam gerekti, çünkü bu borçları öderken 25 ay boyunca psikolojik olarak çöktüm. Borçlarımı ödemek için her imkanımı kullandım ve sonunda yurt dışına gitme planlarımı, yüksek lisans hayallerimi bir kenara bırakmak zorunda kaldım.

Türkiye'nin önde gelen yapay zekâcılarından biri olduğumu düşünüyordum, ama ne yazık ki depremler, ailevi sorumluluklar ve devletin zorlayıcı politikaları hayallerimi yıkıp gitti. Devletin "gel yeğenim sana bir askerlik yaptırayım" tavrı beni deliye çevirdi. Deprem mi? Onu atlatırız, gel sen. Psikolojim bozuldu mu? Onu da atlatırız, gel sen. Geçindirdiğim ailem var mı? Onlar aç kalsın, tuvalet temizlemenin daha önemli olduğunu sanan bir sistemden bahsediyoruz. İşim mi var? O zaman çalışarak adam olacaksın, ülkeye döviz kazandıracaksın diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Sonunda borçları ödemek için 120 bin lira kredi çektim, ama bu da beni kurtaramadı. Yeniden çöktüm ve kapanış yaptım. Bu sistemde ezilen bizler olduk, çünkü kuralları çiğneyip ayrıcalık talep etmedik, herkesin hakkını savunduk. Ama bu bedeli ödedik, helal etmedik, edemedik. Gitmemeyi seçebilirdim belki, ama diğerlerinin de hakkı olan bu fırsatları bana vermeyenlerin ayrıcalıklarını gördükçe, onların yaptıklarına karşı durmak istedim.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri