Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bedensel Görünüm Kaygısı: Dismorfofobi

ahmetcetinzdri

Well-known member
Dismorfofobi: Görünüşümle ilgili takıntılı endişelerim

Son zamanlarda, görünüşümle ilgili takıntılı düşünceler ve endişeler yaşamaya başladım. Her aynaya baktığımda, aklımın bir köşesinde, "Acaba başkaları beni nasıl görüyor?" diye bir ses yankılanıyor. Bu düşünceyi uzaklaştırmaya çalıştıkça, daha da içime kapanıyor ve kendimi kötü hissediyorum.

Bu takıntılı düşünceler, günlük hayatımda ciddi etkiler yaratmaya başladı. Dışarı çıkmak, insanlarla iletişim kurmak ve sosyal etkinliklere katılmak benim için zorlu bir mücadeleye dönüştü. Sürekli olarak başkalarının beni yarguladığı ve eleştirip alay ettiği hissine kapılıyorum. Bu düşünceler o kadar güçlü ki, bazen aynaya bakmaktan bile kaçınıyorum.

Bu durumun farkında olan ve bu konuda yardım edebilecek bir uzman aramaya karar verdim. Bu, benim için zorlu bir adım oldu çünkü bu takıntılı düşüncelerin başkalarıyla konuşulmaya uygun olmadığını düşünüyordum. Ancak, bu endişelerimi bir uzmana açtığım anda, bu durumun bir psikolojik rahatsızlık türü olan dismorfofobi olabileceğim yönündeki değerlendirmesini aldığımıda ekleyeyim.

Dismorfofobi, görünüşle ilgili takıntılı düşüncelerin ve endişelerin yaşadığı bir durum. Bu durum, kişinin kendi görünüşünü abartılı bir şekilde eleştirmesine ve başkalarının yargılarını abartmasına neden olabiliyor. Bu takıntılı düşünceler, kişinin günlük hayatını ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bu tanıdan sonra, kendimi daha iyi hissettim çünkü artık bu takıntılı düşüncelerin bir rahatsızlığın parçası olduğunu biliyordum ve yardım alabileceğimi anladım. Uzman desteğinin yanı sıra, kendi kendime de bazı stratejiler geliştirmeye çalıştım. Örneğin, aynaya baktığımda, aklıma gelen olumsuz düşünceleri fark etmeye çalışıyor ve bunları daha olumlu ve gerçekçi düşüncelerle değiştirmeye gayret ediyorum. Ayrıca, sosyal aktivitelerimize devam etmenin ve kendimi bu takıntılı düşüncelerden uzaklaştırmanın önemini anladım.

Bu süreç kolay olmayacak, bunu biliyorum. Ancak, yardım aramaya ve kendimi bu takıntılı düşüncelerden kurtarmaya kararlıyım. Bu rahatsızlıkla yaşayan diğer insanlar olduğunu bilmek de bana güç veriyor. Kendimle ilgili daha olumlu bir bakış açısı geliştirmek ve dismorfofobimin üstesinden gelmek için sabırsızlanıyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri