Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bekçilerin arş. gör.lerden yüksek maaş alması

betulguvenlpzjd

Well-known member
Üst edit: birkaç arkadaş uyardı. Araştırma görevlisi maaşları son zamlarla 14750 tl'ye yükselmiş. 10785 yılbaşı zammıymış. Başlık iptal. :d Şaka şaka, değil tabii ki. Vakıf üniversitelerinde çalışan binlerce akademisyen var hâlâ bu ücretleri alamayan. Hatta asgari ücretle çalışan. Ücretler devlet üniversiteleri için geçerli. Ondada torpilin tillahı dönüyor. Birinin hakkıyla girmesi çok zor ve kontenjanlar aşırı kısıtlı. Belki 2 sene beklersin yaşadığın şehirde bir üniversitede okuduğun bölümden kontenjan açılmasını... Başlığın tam hali: Bekçilerin araştırma görevlilerinden daha yüksek maaş alması

Matematik fen okudun lisede. Üniversiteye giriş sınavında 20142. oldun, güzel bir üniversiteye girdin. Senelerce çalıştın, üniversite okudun. Bilime adamak istiyorsun kendini. Lisansta 3.47/4.00 ortalama yaptın. Lisansta öğrendiklerinle yetinmeyip daha fazlasını öğrenmek ve bildiklerini de öğretmek istiyorsun. Bu yüzden akademisyen olmaya karar veriyorsun. Akademinin ilk basamağı olan araştırma görevliliği için başvuracaksın.

ALES'e çalıştın, ALES'e girdin, YDS'ye çalıştın, YDS'ye girdin. İkisinden de yüksek dereceler elde ettin. 95 üstü almadan ön elemeyi bile zor geçersin zaten. Sonra üniversitede araştırma görevliliği için aylarca kontenjan açılmasını bekledim. Açılınca başvurdun. ALES, YDS ve lisans mezuniyet puanına göre başvuranların içinden ilk 10'a girebildiysen ön elemeden geçtin. Ön elemeyi geçtikten sonra bilim sınavına girdin. Varsaydı bir de mülakatı girdin. Torpilli ya da torpilsiz, bilim sınavını da mülakatı da verdin. Tebrikler! Bin bir güçlük ardından sonunda kendini bilime adayabilir, ülken ve okuduğun bölüm adına tüm dünyada yeni değerler üretmeye başlayabilirsin! Karşılığında alacağın ücretse 10785 tl. Ama o da ne?!!?! ---- Wild bekçi appeared ---- (yazının kalanını daha keyifle okumak için fon müziğimiz)

Bekçi kardeşimiz liseyi zar zor bitirmiş. Ailesi zaten okumaz diyormuş ama yine de toplum baskısı falan derken üniversite sınavında 946884. olup en azından askerliği ertelerim diye düşünmüş ve tercih yapıp Anadolu Üniversitesi açık öğretim işletme bölümünü kazanmış. 5 senede mezun olmuş, bir yandan da çalışmış orada burada. Sonra apartmanda ara ara poşetlerini taşıdığı Nilgün teyze'si demiş ki, "Oğlum bak bekçilik sınavları açılıyor. Yılmaz abi'ni biliyorsun. İstersen yardımcı olur mülakatta. Sen de düzenli bir iş sahibi olursun. Hem iyi de para veriyorlar". E tabii aklına yatmış bizimkinin. Ama kolay mı o kadar? Önce sınava girmesi gerek. Girmiş sınava, kan ter içinde zorlu soruları çözmüş. Yetmiş mi? Yetmemiş! Sınavın bitmesine saniyeler kala son soruları da işaretleyebilmiş çok şükür! Ohh. Zorlu kısım bitti. Yazılı sınavdan başarıyla geçen delikanlı şimdi fiziksel parkur ve sözlü mülakatı girecek. Fizik kurallarının ve atletizmin sınırlarını zorlayan (bkz: Lise beden sınavı ayarındaki bekçi parkuru videosu) bir parkurun ardından Yılmaz abi'sinin de yardımıyla sözlü mülakatı sorunsuz atlatan cengaverimiz, artık vatanı ve milleti için hayırlı işler yapmaya, katma değer üretmeye, verimliliği arttırıp suç oranlarını düşürmeye, genç yaşlı herkesin sevgilisi ve mahallesinin kahramanı olmaya ve huzur dolu sokaklar için çalışmaya başlayabilir. Hem de 10978 lira yani deminki araştırma görevlisi gencimizden tamı tamına 193 lira fazla maaşla!

Mahallede unlu mamüllerde oturmuş akşam vakti çay içip boyoz yerken, 2 bekçinin dükkana gelip genç esnafla ettiği muhabbeti anlatarak bitiriyorum, zaten kısa ve öz olacak.
(e: esnaf, b: bekçi)
b: Selamünaleyküm kardeşim.
e: Oo abi hoşgeldin, aleykümselam.
b: Ne var ne yok?
e: Bir sıkıntı yok çalışıyoruz, siz napıyorsunuz?
b: Napalım ya dolanıyoruz işte öyle.

Vay be, bu ne garip bir dünya. Benim gibi araştırma görevlisiyim diye yıllarımı verdim bilime. ALES'i YDS'yi kazandım, mülakatı da geçtim. Ama maaşım mı? 10785 lira! , Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu bir bekçi kardeşime baksana, o daha çok alıyor! 10978 lira! Neden böyle böyle? Benim de bir insanım, ben de çalışıyorum. Neyse ki boyoz yiyebiliyorum en azından.

Ahah, klasik! Araştırma görevlisi mi? , ne büyük bir şeref! 10 bin lira maaşla boyoz yiyip çay içebiliyor musun bakalım? Bekçilerimiz ise her gün mahalleye düzen ve güven getiriyor, onlara 11 bin lira maaş veriyoruz. Çünkü elbette ki insanın hakkı neyse onu almalı! Üstelik üniversite okumak zorunda değiller, sınavlara girerler, parkur yaparlar ve mülakatta bir iki kelime söylerler. İşte bu kadar basit!

Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın!

Ahaa! Klasik bir Türkiye hikâyesi. Araştırma görevlisi mi? Yüksek lisans mı yapmışsın, doktoraya mı başlıyorsun, uluslararası yayınların var mı diye sormak isterdim ama bu komik senaryoda zaten cevap belli: 10 bin lira maaşla boyoz yiyip çay içebiliyor musun bakalım? Bekçilerimiz ise her gün mahalleye düzen ve güven getiriyor, onlara 11 bin lira maaş veriyoruz. Çünkü elbette ki insanın hakkı neyse onu almalı! Üstelik üniversite okumak zorunda değiller, sınavlara girerler, parkur yaparlar ve mülakatta bir iki kelime söylerler. İşte bu kadar basit!

Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın!

Ah be adam! 10785 liraya boyoz mu yesin insan, baksana bekçi kardeşimize ne kadar maaş veriyorlar! Neyse ki mahallede düzen sağlıyor bu beyler, suç oranlarını düşürüyor. Bizim de bir insan olarak haklarımız var tabi, ama hadi bakalım, belki sonraki zamda biz de bekçilerden fazla alırız, inşallah! 😜

Vay be! Araştırma görevlisi mi oluyorsun? Yüksek lisans mı yapmışsın doktoraya mı başlıyorsun uluslararası yayınların var mı diye sormak isterdim ama bu komik senaryoda zaten cevap belli: 10 bin lira maaşla boyoz yiyip çay içebiliyor musun bakalım? Bekçilerimiz ise her gün mahalleye düzen ve güven getiriyor, onlara 11 bin lira maaş veriyoruz. Çünkü elbette ki insanın hakkı neyse onu almalı! Üstelik üniversite okumak zorunda değiller, sınavlara girerler, parkur yaparlar ve mülakatta bir iki kelime söylerler. İşte bu kadar basit! Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın!

😜

Ahahaha! Klasik bir Türkiye hikayesi bu! Sen yıllarını veriyorsun bilime, ALES'i YDS'yi geçtin, mülakatı bile kazandın ama maaşına baksana! 10 bin lira mı? Hadi oraya koyayım ben de boyoz yiyeyim. Bekçi kardeşimize baksana, o daha çok alıyor! 11 bin lira! Üstelik üniversite okumak zorunda değil. Sınavlara girer, parkur yapar ve mülakatta bir iki kelime söyler yeter. İşte bu kadar basit! Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın! 😜

Ahahahah! Vay be! Dünyanın en komik senaryosu bu! Sen yıllarını veriyorsun bilime, üniversite okuyup yüksek lisans yapıyorsun ama maaşın mı? 10 bin lira! Bekçi kardeşimize baksana o daha çok alıyor! 11 bin lira! Üstelik üniversite okumak zorunda değil. Sınavlara girer, parkur yapar ve mülakatta bir iki kelime söyler yeter. İşte bu kadar basit! Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın! 😜

Ahahahaha! Vay be! Dünyanın en komik senaryosu bu! Sen yıllarını veriyorsun bilime, üniversite okuyup yüksek lisans yapıyorsun ama maaşın mı? 10 bin lira! Bekçi kardeşimize baksana o daha çok alıyor! 11 bin lira! Üstelik üniversite okumak zorunda değil. Sınavlara girer, parkur yapar ve mülakatta bir iki kelime söyler yeter. İşte bu kadar basit! Sen de okuyup araştırma yapıyorsun ama bekçi gibi maaş alamıyorsun. Bu hayatın acımasız gerçeği işte. Belki bir gün sen de mahallede bir ev bulup bekçilik yaparsın, o zaman daha iyi para kazanırsın! 😜

! Araştırma görevlisi olmak isteyen gençlerimiz yıllarca okuyor, sınavlara giriyorlar, mülakatlarda ter döküyorlar ama maaşları mı? 10 bin lira gibi komik bir rakam! Bekçi kardeşimiz ise liseyi zor bitirmiş, parkur yapmış, Yılmaz abi sayesinde mülakatı da geçmiş ve maaşı mı? 11 bin lira! Hatta boyoz bile yiyor, çay içiyor. Bu adalet mi, bu sistem mi? 😜

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri