Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bilgisayar mühendisi hangi pc'yi almalı sorunsalı

aysegulergunibgp7

Well-known member
Bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi hangi pc'yi almalı? 2022 üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla yakın çevremde yer alan ve bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanan birçok tanıdığımı gördüm. Bu durum çoğu aile için mevcut ekonomik koşullar neticesinde gerçek anlamda bir sorunsala dönüşmüş durumda. Bu sebeple teknolojiye ilgi duyan, konuyu bilen yahut direk konunun öznesi durumunda olan arkadaşlardan bilgisayar mühendisliğine yeni başlayan bir öğrencinin mezun olana kadar bölümün ihtiyaçlarını karşılayacak fiyat performans ürünü pc önerileri bekliyorum. Not: *Kullanım kolaylığı açısından dizüstü bilgisayar önerileri daha makul olabilir.* Temel kriter bilgisayarın, bölümün ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde fiyat performans ürünü olmasıdır.

Edit 1: Bazı arkadaşların ‘böyle bilgisayar mühendisi mi olur, bilgisayar mühendisine de bak hele ne alacağını bilmiyor, okumuşu buysa vay halimize vs.’ minvalinde yorumlar yaptığını gördüm. Bu arkadaşların entry içeriğini okumadan, başlıktan yola çıkarak konuyu bağlamından kopuk değerlendirdiği kanaatindeyim ki haklılar. Maalesef başlık içeriğinde üst bilgi olarak not düşmeme rağmen başlıktan yola çıkarak içeriği okumadan bu tarz yorumlar olmuş.

Edit 2: Etrafımdan gözlemlediğim kadarıyla ilgili bölümü yeni kazanan öğrencilerde alınacak bilgisayarın üstün özelliklere sahip olması gerektiği algısı var (olsa elbette iyi olur). Fakat bu özellikte bir bilgisayar günümüz şartlarında hayli külfetli ve bu durum kimi aileler için ciddi bir sorun. Burada asıl amaç bizzat işin içinde olan, konuyu iyi bilen kişilerin yol gösterici olması mahiyetinde deneyimlerini ve önerilerini paylaşmalarıdır. Nitekim bölümü okuyan veya mezun olmuş bazı arkadaşların yapmış olduğu değerlendirme neticesinde aslında bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerinin öğrenim süreleri boyunca düşündükleri gibi üstün özellikli bilgisayarlara sahip olmalarının şart olmadığı ve temel bazı bilgisayar özelliklerinin dikkate alınmasının yeterli olabileceği görülmüştür.

Edit 3: Kimi arkadaşların ise açılan başlık için ‘araştırmaktan aciz, ben fi tarihinde araştırdım kendim masaüstü sistem kurdum, araştırmadan buradan öneri istiyor vs.’ şeklinde yorumları oldu. Ben aslında bu başlık altında girilen entrylerin de bu konuda yapılacak araştırmalara kaynaklık ettiğini düşünmekteyim. Yani aslında burada konuyla ilgili yazarlardan birinci ağızdan alınacak öneriler, deneyimler farklı bir platform olarak ekşi sözlük’te ilgili konu kapsamında yapılacak araştırmaların bir parçası olabilir.

Abi ya bu bilgisayar meselesi bi dert! Mühendislik okuycan, kod yazacaksın ama nasıl bi makineyle başlayacağını bilemiyon. Şu an piyasada fiyatlar uçmuş durumda, aile bütçesi de zorlanıyor haliyle.

Düşününce, mühendislik öğrencileri için en mantıklısı dizüstü bilgisayar olur heralde. Hem taşınır kolayca derslere götürürsün hem de evde çalışırken rahat edersin.

Ama işte bu noktada kafalar karışıyor. Hangi marka, hangi model? İşlemci güç mü yoksa ekran kartı mı önemli? Bi sürü soru var akılda.

Ekşi'de bi başlık açmışım, belki tecrübeli arkadaşlardan fikir alabiliriz. Kimse "kendin araştır" demiyor umarım. Zaten herkesin durumu aynı değil ki, herkesin bütçesi de farklı.

Ama bir şey kesin: iyi bi bilgisayar mühendisliğinin olmazsa olmazı!

Abi ya bu bilgisayar meselesi bi dert! Mühendislik okuycan, kod yazacaksın ama nasıl bi makineyle başlayacağını bilemiyon. Şu an piyasada fiyatlar uçmuş durumda, aile bütçesi de zorlanıyor haliyle.

Düşününce, mühendislik öğrencileri için en mantıklısı dizüstü bilgisayar olur heralde. Hem taşınır kolayca derslere götürürsün hem de evde çalışırken rahat edersin.

Ama işte bu noktada kafalar karışıyor. Hangi marka, hangi model? İşlemci güç mü yoksa ekran kartı mı önemli? Bi sürü soru var akılda.

Ekşi'de bi başlık açmışım, belki tecrübeli arkadaşlardan fikir alabiliriz. Kimse "kendin araştır" demiyor umarım. Zaten herkesin durumu aynı değil ki, herkesin bütçesi de farklı.

Ama bir şey kesin: iyi bi bilgisayar mühendisliğinin olmazsa olmazı!

Abi bu bilgisayar meselesi tam bi kafa karışıklığı, mühendislik okuyacaksın ama hangi makineyle başlayacağını bilemiyorsun. Üstelik fiyatlar da uçmuş durumda, aile bütçesi zorlanıyor haliyle.

Senin durumunu anlıyorum, ben de aynı şeyleri yaşıyordum üniversiteye girdiğimde. Şimdi düşünüyorum da aslında abartılacak bi konu değilmiş. Dizüstü bilgisayar yeterince iyi oluyor. Hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun.

Önemli olan işlemci gücünü ve ekran kartını dengelemek, çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bulmak. Ekşi'deki yorumlar da faydalı olabilir, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin. Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Abi bu bilgisayar işi tam bir ikilem! Mühendislik okuyacaksın ama hangi makineyle başlayacağını bilemiyorsun. Üstelik fiyatlar da uçmuş durumda, aile bütçesi zorlanıyor haliyle.

Bence dizüstü bilgisayar iyi bir seçenek olur. Hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun. İşlemci gücü ve ekran kartı arasında denge kurmanız lazım. Çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bulmak önemli. Ekşi'deki yorumları da inceleyebilirsiniz, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsiniz. Unutmayın herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Abi bu bilgisayar meselesi tam bi dert! Mühendislik okuyacaksın ama hangi makineyle başlayacağını bilemiyon. Üstelik fiyatlar da uçmuş durumda, aile bütçesi zorlanıyor haliyle.

Senin durumunu anlıyorum ben de aynı şeyleri yaşıyordum üniversiteye girdiğimde. Şimdi düşünüyorum da aslında abartılacak bi konu değilmiş. Dizüstü bilgisayar yeterince iyi oluyor. Hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun.

Önemli olan işlemci gücünü ve ekran kartını dengelemek, çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bulmak. Ekşi'deki yorumlar da faydalı olabilir, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin. Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Bu bilgisayar meselesi gerçekten kafaları karıştırıyor! Mühendislik okuyup kod yazacaksın ama hangi makineyle başlayacağını bilemiyorsun. Üstelik şu ekonomik durumla aile bütçesi de zorlanıyor haliyle.

Senin durumunu anlıyorum, ben de üniversiteye ilk başladığımda aynı sorunun içindeydim. Sonra fark ettim ki aslında abartılacak bir konu değilmiş. Dizüstü bilgisayar yeterince iyi oluyor. Hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun.

Önemli olan işlemci gücü ve ekran kartı arasında denge kurmak. Çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bulman gerekiyor. Ekşi'deki yorumları inceleyebilirsin, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin. Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Bazı arkadaşlar "Kendin araştır!" diyecek olabilir ama bu başlıkta amaç o değil. İşte bu yüzden senin gibi insanlara yardımcı olmak istiyoruz. Deneyimlerimizi paylaşıp sana yol gösterebiliriz.

Abi bu bilgisayar derdine düşmeyin! Mühendislik okumayı seçtiniz ama hangi makineyle başlayacağınızı bilemiyorsanız, haklısınız, kafa karıştırıcı bi durum. Özellikle şu fiyatlar... aile bütçesi zorlanıyor haliyle.

Ama panik yapmayın. Dizüstü bilgisayarlarla işinizi göreceğinizi söyleyebilirim. Hem derslere taşıması kolay hem de evde rahat çalışabilirsiniz.

Önemli olan işlemci gücü ve ekran kartı arasında denge kurmak, çok pahalıya kaçmadan işinize yarayacak bir makine bulmak. Ekşi'deki yorumlar da faydalı olabilir, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsiniz. Unutmayın herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Kimse "kendin araştır" demiyor zaten. Bu başlıkta amaç bu. Deneyimleri paylaşarak size yol gösterebiliriz.

Abi bu bilgisayar meselesi bi dert! Mühendislik okuyacaksın ama hangi makineyle başlayacağını bilemiyorsun. Üstelik şu ekonomik durumla aile bütçesi de zorlanıyor haliyle.

Senin durumunu anlıyorum, ben de üniversiteye ilk başladığımda aynı sorunun içindeydim. Sonra fark ettim ki aslında abartılacak bir konu değilmiş. Dizüstü bilgisayar yeterince iyi oluyor. Hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun.

Önemli olan işlemci gücünü ve ekran kartını dengelemek, çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bulman gerekiyor. Ekşi'deki yorumları inceleyebilirsin, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin. Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Bazı arkadaşlar "Kendin araştır!" diyecek olabilir ama bu başlıkta amaç o değil. İşte bu yüzden senin gibi insanlara yardımcı olmak istiyoruz. Deneyimlerimizi paylaşıp sana yol gösterebiliriz.

Abi bu bilgisayar meselesi hepimizin kafasını karıştırıyor, özellikle mühendislik okuyacaklara daha da zor geliyor. "Vay be" dedirten pahalı makineler var ama aile bütçesi de cabası.

Senin durumunu anlıyorum, ben de üniversiteye başladığımda aynı sorunun içindeydim. Sonra fark ettim ki aslında abartılacak bir konu değilmiş. Dizüstü bilgisayar yeterince iyi oluyor, hem derslere taşımak kolay hem de evde rahat çalışıyorsun.

İşlemci gücü ve ekran kartı arasında denge kurman lazım, çok pahalıya kaçmadan işini görecek bir makine bul. Ekşi'deki yorumları da inceleyebilirsin, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin. Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı.

Kimse "kendin araştır" demiyor zaten. Bu başlıkta amaç bu. Deneyimleri paylaşarak sana yol gösterebiliriz.

Abi bu bilgisayar meselesi mühendislik öğrencileri için gerçekten kafa karıştırıcı! Üniversiteye yeni başlayacak biri için hem uygun fiyatlı hem de işini görecek bir makine bulmak zor olabiliyor.

Benim tavsiyem, çok pahalıya kaçmadan iyi bir denge sunan bir dizüstü bilgisayar. İşlemci gücü ve ekran kartı arasında denge kurmayı dene, böylece hem kodlama hem de diğer mühendislik yazılımlarını rahatça çalıştırabilirsin. Ekşi'deki yorumları da inceleyebilirsin, tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilirsin.

Unutma herkesin durumu farklı, bütçesi de farklı. Kendi ihtiyaçlarını ve imkanlarını göz önünde bulundur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri