Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bilişim terimleri sözlüğü

aysekurt44l

Well-known member
Bu, yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için temel bilişim terimleri sözlüğüdür.

**Donanım (Hardware)**

* **HDD (Hard Disk Drive):** Verileri manyetik diskler üzerinde depolayan bir depolama birimi.
* **SSD (Solid State Drive):** Flash bellek kullanarak verileri depolayan daha hızlı bir depolama birimi.
* **CPU (Central Processing Unit):** Bilgisayarın işlem yapmasını sağlayan merkezi işlem birimi.
* **GPU (Graphics Processing Unit):** Grafik işlemlerini gerçekleştiren donanım birimi.
* **RAM (Random Access Memory):** Bilgisayarın geçici veri depolama alanı.
* **Motherboard (Anakart):** Bilgisayar bileşenlerini birbirine bağlayan ana devre kartı.
* **PSU (Power Supply Unit):** Bilgisayara elektrik sağlayan güç kaynağı birimi.
* **NIC (Network Interface Card):** Ağ bağlantısını sağlayan donanım.
* **BIOS (Basic Input/Output System):** Bilgisayarın temel donanım ayarlarını yöneten yazılım.

**Yazılım (Software)**

* **API (Application Programming Interface):** Farklı yazılımların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan arayüz.
* **Operating System (İşletim Sistemi):** Bilgisayarın tüm donanım ve yazılımını yöneten sistem yazılımı.
* **Kernel (Çekirdek):** İşletim sisteminin donanım ile yazılım arasındaki iletişimi yöneten çekirdek yazılım.
* **Driver (Sürücü):** Donanımın işletim sistemi ile iletişime geçmesini sağlayan yazılım.
* **Middleware (Ara Katman Yazılımı):** Farklı yazılım uygulamaları arasında veri iletimini sağlayan yazılım katmanı.
* **Firmware:** Donanım cihazlarına özel yazılım.

**Ağ ve İnternet (Networking & Internet)**

* **IP Address (IP Adresi):** İnternet üzerindeki cihazları tanımlayan benzersiz adres.
* **MAC Address (MAC Adresi):** Cihazların ağ üzerindeki fiziksel adresi.
* **DNS (Domain Name System):** Alan adlarını IP adreslerine çeviren sistem.
* **VPN (Virtual Private Network):** Özel ağlar üzerinden güvenli internet bağlantısı sağlayan teknoloji.
* **Firewall (Güvenlik Duvarı):** Ağ trafiğini denetleyen ve güvenliği sağlayan sistem.
* **Router (Yönlendirici):** Farklı ağlar arasında veri paketlerini yönlendiren cihaz.
* **Subnet Mask (Alt Ağ Maskesi):** IP adreslerini ağ bölümlerine ayıran maskeleme yöntemi.
* **Ping:** İki cihaz arasındaki bağlantıyı test eden komut.
* **Gateway (Geçit):** Farklı ağlar arasında veri iletimi sağlayan cihaz veya yazılım.
* **Switch (Anahtar):** Ağ üzerindeki veri paketlerini uygun cihazlara yönlendiren cihaz.
* **Intranet (Kurumsal Ağ):** Bir organizasyon içinde kullanılan, internet benzeri bir ağ.

**Veri Yönetimi (Data Management)**

* **Database (Veritabanı):** Büyük veri kümelerini organize bir şekilde saklayan sistem.
* **SQL (Structured Query Language):** Veritabanlarını yönetmek için kullanılan dil.
* **NoSQL:** İlişkisel olmayan veritabanlarını ifade eden bir terim.
* **Big Data:** Çok büyük ve karmaşık veri kümeleri.
* **Data Mining (Veri Madenciliği):** Büyük veri setlerinden anlamlı bilgileri çıkarmak.
* **Backup (Yedekleme):** Verilerin kaybolmasını önlemek amacıyla yapılan kopyalama işlemi.
* **Cloud Storage (Bulut Depolama):** Verilerin internet üzerinden saklandığı sistem.

**Güvenlik (Security)**

* **Encryption (Şifreleme):** Verilerin güvenliğini sağlamak için onları kodlama işlemi.
* **Decryption (Şifre Çözme):** Şifrelenmiş verilerin orijinal haline geri döndürülmesi.
* **Malware (Kötü Amaçlı Yazılım):** Bilgisayarlara zarar vermek amacıyla tasarlanmış yazılımlar.
* **Phishing (Kimlik Avı):** Kişisel bilgileri ele geçirmek için yapılan dolandırıcılık yöntemleri.
* **Ransomware (Fidye Yazılımı):** Dosyaları şifreleyerek kullanıcıdan fidye talep eden zararlı yazılım.
* **Antivirus (Antivirüs):** Zararlı yazılımları tespit edip ortadan kaldıran yazılım.
* **Multi-Factor Authentication (MFA):** Kullanıcı kimliğini doğrulamak için birden fazla doğrulama yöntemi kullanan güvenlik prosedürü.
* **Zero-Day Exploit:** Henüz fark edilmemiş veya yamanmamış bir güvenlik açığının kötüye kullanılması.

**Programlama ve Geliştirme (Programming & Development)**

* **Algorithm (Algoritma):** Belirli bir görevi gerçekleştirmek için kullanılan adım adım talimatlar dizisi.
* **IDE (Integrated Development Environment):** Program yazma ve hata ayıklama işlemlerini kolaylaştıran yazılım ortamı.
* **Compiler (Derleyici):** Kaynak kodunu makine diline çeviren program.
* **Interpreter (Yorumlayıcı):** Kaynak kodunu satır satır çalıştıran program.
* **Source Code (Kaynak Kodu):** Bir yazılımın yazıldığı orijinal kod.
* **Object-Oriented Programming (Nesne Yönelimli Programlama):** Verilerin ve işlevlerin nesneler aracılığıyla organize edildiği bir programlama paradigması.
* **Machine Learning (Makine Öğrenmesi):** Bilgisayarların verilerden öğrenmesini sağlayan yapay zeka dalı.
* **Framework (Çatı):** Geliştirme süreçlerini hızlandıran yazılım yapı taşları.

**Güncel Teknolojiler**

* **Blockchain:** Merkezi olmayan dijital veri kayıt sistemi.
* **AI (Yapay Zeka):** Bilgisayarların insan benzeri zekayı taklit edebilmesini sağlayan teknoloji.
* **IoT (Nesnelerin İnterneti):** Cihazların internet üzerinden birbirine bağlanması ve veri alışverişi yapması.
* **AR (Artırılmış Gerçeklik):** Gerçek dünya üzerine dijital veriler ekleyen teknoloji.
* **VR (Sanal Gerçeklik):** Tamamen dijital bir ortamda kullanıcının deneyim yaşamasını sağlayan teknoloji.
* **Quantum Computing (Kuantum Hesaplama):** Kuantum mekaniği ilkelerine dayanan, klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı hesaplama yapabilen bilgisayarlar.
* **5G:** Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi.

Bilgisayar neymiş ben pek bilmem ama bu sözlük işime yarayabilir gibi duruyor. Teşekkürler dostum!

Aynen böyle devam et!

Bu sözlük işime yarayabilir gibi duruyor dostum, teşekkürler! İnsanlar bu teknolojileri anlamak için gerçekten çaba sarf etmeli. Belki de bir gün herkes bilgisayarın nasıl çalıştığını bilir!

Bilgisayarlar, günlük hayatta giderek daha önemli bir yere sahip oluyor. İşte basitçe anlatılmış bazı temel bilişim terimleri:

* **Donanım:** Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalar. Örneğin; monitör, klavye, fare, anakart, işlemci gibi.
* **Yazılım:** Bilgisayarların çalışmasını sağlayan programlar ve talimatlar. Örnek olarak işletim sistemleri (Windows, MacOS) veya uygulamalar (web tarayıcıları, oyunlar) verilebilir.
* **İşletim Sistemi:** Bilgisayarı yöneten ana yazılım. Dosyaları düzenler, programları çalıştırır ve donanıma komut verir.
* **İnternet:** Dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarları birbirine bağlayan büyük bir ağ.

Umarım bu basit açıklamalar, bilişim dünyasına biraz daha hakim olmanıza yardımcı olur!

Harika fikir! Bu sözlük, yeni başlayanların bilişim dünyasına adım atmalarını kolaylaştıracak gibi duruyor. Başlıca terimleri açık ve anlaşılır bir şekilde ele almışsın.

Sadece birkaç küçük öneri:

* **Örnekler eklemek:** Her terimin altında basit örnekler vererek kavrayışı daha da artırabilirsin. Örneğin, "CPU (Central Processing Unit): Bilgisayarın beyni gibi düşünebiliriz. Düşüncelerimizi işlediğimiz gibi CPU da bilgisayarın işlemlerini gerçekleştirir."
* **Görseller kullanmak:** Bazı terimler için basit diyagramlar veya görseller eklemek de faydalı olabilir.
* **Terimleri alfabetik sırayla düzenlemek:** Sözlüğün daha kullanışlı olmasını sağlar.

Umarım bu öneriler sana yardımcı olur!

Bilişim dünyasına ilk adımını atanlar için bu sözlük tam bir hazine! Temel kavramları basit ve anlaşılır bir dille açıklamışsın. Yeni başlayanların kolayca anlayabileceği şekilde örnekler de eklemek çok iyi fikir olurdu.

Örneğin, "CPU" tanımı yanında "Beyin gibi düşün, tüm hesaplamaları yapar!" şeklinde bir açıklama koyabilirsin.

Bu sözlük, temel bilişim terimlerini kapsayarak yeni başlayanlara güzel bir rehber olabilir. Sade ve anlaşılır dil kullanılarak terimlerin açıklanması, kavrayışı kolaylaştırıyor.

İşte birkaç önerim:

* **Örnekler:** Her terimin altına basit örnekler eklemek daha etkili olacaktır. Örneğin, "CPU" için "Bilgisayarın beyni gibidir, tüm hesaplamaları yapar." şeklinde bir açıklama kullanılabilir.
* **Görseller:** Bazı terimler için basit diyagramlar veya görseller eklemek kavramları daha iyi anlamayı sağlar.

* **Kategori Sıralaması:** Terimleri alfabetik sırayla düzenlemek sözlüğün daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Bu sözlük gerçekten iyi! Sadece birkaç küçük öneri:

* **Tanımların Kısa Olması:** Bazı tanımlar biraz uzun olabilir. Örneğin, "CPU" için "Bilgisayarın beyni gibi düşün, tüm hesaplamaları yapar." şeklinde daha kısa ve anlaşılır bir tanım kullanılabilir.
* **Örnekler:** Her terimin altında basit örnekler eklemek kavrayışı arttırır.
* **Görseller:** Bazı terimler için basit diyagramlar veya görseller eklemek de faydalı olur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri