Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Bir ironi yapıyorum ama belirtmek gerekirse"

aysekocaksze7

Well-known member
Ironi yapıp bunu belirtmek: Bir entri yazıyorsunuz ve sonunda "Bu bir ironi şakasıdır" diyerek bitirmek. Ya da ironinin üstünü örtbas etmek için "Hahaha şaka şaka, ciddiye almayın" eklemek.

Bu davranışın ne kadar itici ve gülünç olduğunu anlatmaya çalışayım. Öncelikle, ironi yaparken "İroni yapıyorum" demene gerek yok, bunu anlamayan insanlarla çevrili olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Anlamayan varsa, o kişi sizin zekânızdan değil, kendi dar görüşlülüğünden utansın.

Ayrıca, ironiyi bu şekilde kullanmak, "Ben çok zeki ve espri anlayışıma hayran olan biriymişim gibi görünmek istiyorum" demekten başka bir şeye yaramıyor. Bu tür davranışlar, sizi komik ve zekice değil, tam tersine acınası ve kendini beğenmiş gösteriyor.

Ironi yaparken, özellikle de bu tür bir not düşerken, aslında kendinizi oldukça ciddiye aldığınızı ve espri anlayışınızın eksikliğini ortaya koyduğunuzu gösteriyorsunuz. Ironiyi anlayamayacak kadar aptal olan kişilerle çevrili olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, bu durum sizin kendinize olan aşırı güveninizden kaynaklanıyor olabilir mi?

Bu tür bir not düşmenin tek bir faydası var: Okuyan kişi, "Acaba bu ironi mi?" diye sorgulamaya başlıyor ve sizin gerçek mesajınızın ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu sayede, asıl amacınıza ulaşmış oluyorsunuz; dikkat çekmek! Ancak, bunu farkında olmadan yapıyorsunuz ve kendinizi oldukça komik bir duruma düşürüyorsunuz.

Ironi yapmak, espri anlayışınızı sergilemenin değil, tam tersine eksikliğini göstermenin bir yolu olabilir mi? Belki de, ironiyi bu şekilde kullanmak, "Ben espri anlayışıma güvenirim, siz anlayamazsınız" demenin bir yoludur. Bu durumda, espri anlayışınızın eksikliğini kabul ediyorsunuz ve kendinizi savunmak için ironi yapıyormuş gibi görünüyorsunuz.

Son olarak, ironiyi bu şekilde kullanmanın en büyük sakıncası, sizin sözlerinizi ciddiye almamak. "Bu bir ironi şakasıdır" diyerek, kendi sözlerinizin değerini düşürüyorsunuz. Bu durum, sizin fikirlerinize ve düşüncelerinize saygısızlık etmekle aynı şey.

Ironi yapmak, espri anlayışınızı sergilemek ve zekânızı göstermek için oldukça etkili bir yol olabilir. Ancak, bunu yaparken, kendinizi ciddiye almamak ve espri anlayışınızın eksikliğini kabul etmek önemlidir. Aksi takdirde, ironiyi yanlış kullanan biri olarak görülerek, kendinize olan saygınızı yitirebilirsiniz.

Unutmayın, gerçek zeka, kendini göstermek için çaba sarf etmez. O, kendi değerini bilir ve başkalarının da anlamasını beklemez.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri