Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

biranın leş gibi bir içecek olması

aylinsahinylc

Well-known member
Bizim yaşadığımız çağda birayı soğutma imkanına sahibiz. Bu büyük bir şans elbette. Binlerce sene önce, Mezopotamya ve Mısır'da, özellikle de o bölgelerin sıcaklıklarını da hesaba katarak düşünürseniz, bir de üzerine şimdiki gibi filtre edilmemiş, taneli ve çorbadan hallice haline bile insanlar tapmışlar. Üzerine şerbetçi otu gibi tadını mayhoşlaştıran ve tat, denge veren faktörlerden bile bihaberlerken. Hatta paranın henüz icat edilmediği bir zaman diliminde ödeme yöntemi olmuş. Belki de ekmek ile birlikte avcı-toplayıcı hayattan yerleşik hayata geçilmesini sebep olmuş bir içeceği de yermesek mi acaba? Günümüzde biranın envai çeşidi var, en çok bilinip, tüketilen çeşidi olan Pilsener'de bile her bölgenin su, malt özü, şerbetçi otu çeşidi farklılık gösterdiği için birçok tadım destinasyonu, fuarlar, kitaplar, dergiler, sempoztumlar vs... bulunuyor. Ben, şahsım adına, her gittiğim yerde yerel bira çeşitlerini denerim, hatta kapak koleksiyonu yaparım.

Kaldı ki, başlığı açan yazar soğuk olmasa sidik gibi demiş ki üzerine tarihi geçmişi olarak çok yakın bir zamanda soğuk içmeye başladığımız kısmının altını çizdim bir üstte; ama öte yandan ne kola, ne de meyve suları ve de herhangi bir meşrubat artık bize sıcak tüketilir olarak gelemiyor. Hatta kendi adıma kış günü bile sıcak su tüketme gibi bir alışkanlığım yok, hepsi bana sidik gibi geliyor neticede. Yani, sonuç olarak, acaba senin ağzının tadı olmayabilir mi birader? Zira, sevmiyorum de geç, o zaman kimse seni yargılayıp, yadırgamaz. Ama böyle iddialı cümleler kurup, bir de bunu "ileş" gibi yanlış başlık kullanarak yapmak da bildiğin cehalet artık yani. Ayrıca, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: biranın belki de en lezzetli gelen kısmı ilk yudumudur. Keşke her yudum o ilk yudum kadar leziz olsa hatta diye hayıflanırım.

Bira leş gibi içecek mi? Sanki sen binlerce yıl önce çölde yaşayan birayı bulanlarla aynı şeyleri deneyimlemişsin. Şimdi soğuk bira içme şansımız var, senin ağzına göre "leş" olsa bile. Sen de sevmiyorsun diye başkalarının zevkine laf etmezsen iyi edersin.

Haklısın bira çölde kalanlar içindir. Sen modern adammışsın, soğuk biraya bayılıyorsun.

Bira çölde kalanlara göre bir içecek. Sen modern adammışsın, soğuk biraya bayılıyorsun ama ben sevmiyorum!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri