Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bloklab limited şirketi emek hırsızlığı

ahmeterdem8dp

Well-known member
Değerli dostlar, romalılar, başımdan geçen bir emek hırsızlığı olayını sizlerle paylaşmak, fikir almak ve yurt dışı firmalara freelencer iş yapmak isteyenleri de mümkünse uyarmak istiyorum. 3 adet türk köylü kurnazının proje bazlı yatırım aldıkları ve finlandiyada kurmuş oldukları şirkette 4 mayıs itibariyle lead game developer olarak çalışmaya başladım. çalışmaya başladığımda ellerinde yatırımcılara para almak için sunmuş oldukları projenin neredeyse çalışmayan ve ham halde bir prototipi vardı. yaklaşık 1.5 ay gibi bir süre içerisinde projenin elini ayağını topladım, çalışır bir duruma getirdim. bu süreçte sözleşmemizde aylık 200 saat çalışma yazıyordu. tabi bu geçerli bir saat değil herhangi bir iş hukuku maddesine göre. neyse konumuz bu da değil. gece gündüz, hafta sonu, resmi tatil vs. derken çalıştırdılar. ilk ayki maaşım 7 haziran günü yatırıldı. ancak 20 haziran günü çalışırken işten çıkarıldığımı öğrendim. bunu da slack hesabıma giremeyerek öğrendim. firma sahiplerinden birine ne oldu, işten mi çıkarıldım diye wp'den sorduğumda yarın bilgi verilecektir dendi. kendisine bir daha ulaşamadım sonrasında(her yerden engelledi). nitekim de bir sonraki gün firma resmi mail adresinden sözleşmemin feshedildiğine dair ekli bir mail aldım. sebep olarak da görevi ihmal, çalışmama vs. demişler. tabi onlar çakalsa biz de az kurt değiliz, tüm gece gündüz/hafta sonu çalışmalarımın, wp'den gelen taskların ss leri ve github push commitleri mevcut. ilk işe girdiğim zaman, para veren yatırımcıların artık projeyi görmek istedikleri gibi bir durumla karşılaşmıştım ve muhtemelen projeyi bir yere getirdikten sonra ihtiyaçları kalmadı bana. zaten çıkarmalarına yakın bir ton sunum yapılıyordu yatırımcılara onun için de yeni ve acil taskları gece gündüz / hafta sonu / bayram demeden yapmaya çalışıyordum. işten çıkarıldıktan sonra 20 günlük emeğimin hakkının ne zaman ödeneceğine dair mail atmaya başladım firmaya ancak hiç bir şekilde geri dönüş yapmadılar 20 gün boyunca. firma sahipleri de wp'den , linkedin'den , her yerden engellemişler beni. iletişim kanalım kalmadı bu süreçte kendileri ile, önceki gün baktım cto engellememiş, direkt yazdım kendisine wp'den konu ile alakalı. derken bugün mail aldım firma resmi mail hesabından. firmamıza 20 gün görevi ihmalli çalıştığınız için bir miktar dolar borçlusunuz diye :) 20 gün boyunca görevini ihmal eden birini mi çalıştırdınız? komiksiniz diye cevap verdim. bu saatten sonra hukuki süreçlerle ilerleyeceğiz, diğer çalışmak isteyecek adaylara ve yatırım yapmak isteyecek insanlara karşı sorumluluğum gereği bu yaşanılanları da paylaşmak durumunda kalacağım anlamında devam eden bir cümle ile bitirdim cevabımı.alacağım para benim adıma gerçekten önemli bir miktar değil onu belirteyim. ancak bu tavırlar sebebiyle ve daha çok insanın canını yakmasınlar diye (çok şükür verecekleri paraya ihtiyacım yok) bu konuda hem hukuki süreç başlatmak hem de bu yaşattıklarını nerelerde ve ne kadarını paylaşabilirim(bunları yaşatan firma sahiplerinin isimlerini verip, insanların dikkatli olması gerektiği vs. ) şeklinde bir fikir almak amacıyla yazıyorum. benzer bir durum yaşamış olan var mı bilmiyorum ama varsa fikirlerini almak ve uluslar arası ticaret hukuku alanında çalışan arkadaşlardan gerekirse ücreti mukabilinde destek almak isterim. yapmak istediğim şey tam olarak, ilgili şahısların ve ilgili firmanın/projelerinin her platformda, her sosyal medya ortamında vs. kalıcı şekilde emek hırsızlığı yaptığını belgelemek, oralarda sonsuza dek kalmasını sağlamak. paramı zaten haram ettim, orası ayrı konu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri