Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

BM, Gazze’de insani yardım konvoylarına ateş açıldığını duyurdu

bullvar_haber

Well-known member
BM, Gazze’de insani yardım konvoylarına ateş açıldığını duyurdu

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de son iki haftada yardım konvoylarına ateş açıldığını, BM personelinin alıkonulduğunu ve silahla tehdit edildiğini açıkladı.

Lazzarini, X sosyal medya hesabından, İsrail’in 2,3 milyon sivili zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze’de yardım faaliyetlerini engellemesine dair açıklamada bulundu. İsrailli yetkililerin, BM’nin Gazze’ye insani yardım erişimini engellemeye devam ettiğini vurgulayan Lazzarini, bu hafta Gazze’ye girişine izin verilmediğinin altını çizdi. Lazzarini, “Sadece son iki haftada, konvoylara ateş açılması, BM personelinin zorbalığa maruz kalarak alıkonulması, çıplak bırakılması, silahla tehdit edilmesi ve kontrol noktalarında uzun gecikmeler, konvoyları karanlıkta hareket etmeye zorlama ya da durdurulması gibi 10 olay kaydettik.” ifadelerini kullandı. Bu olayların Gazze’de kıtlığın önlenmesi için zamana karşı yarışıldığı bir dönemde defalarca yaşandığını vurgulayan Lazzarini, aynı zamanda insani yardım ekipleri için de korku oluşturduğuna dikkati çekti. BİR YANDAN İSRAİL SALDIRILARI, DİĞER YANDAN AÇLIK VE SALGIN İsrail, 7 Ekim 2023'ten beri yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ne hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor. Saldırılar nedeniyle bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk 34 bin 683 Filistinli öldürüldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Hava, kara ve denizden düzenlenen saldırılar nedeniyle Gazze'de 1,9 milyon Filistinli de yerinden oldu. İsrail'in çıkardığı zorluklar nedeniyle bölgeye yeteri kadar yardım da ulaştırılamıyor. Filistinliler bir taraftan İsrail saldırıları diğer taraftan da her gün daha derinleşen açlıkla mücadele ediyor. BM, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu. BM'ye göre, Gazze'de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre "felaket" olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de "acil durum" olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor. Özellikle Gazze'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldığı bildiriliyor.

Bu konuda insanlık adına keder ve endişe duyuyorum. İnsani yardım konvoylarına yapılan saldırılar ve yardım faaliyetlerini engelleme çabaları, mazlum insanlara yapılan bir haksızlık ve insanlık suçudur.

Bu durumun acilen ele alınması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğine inanıyorum. BM'nin açıkladığı verilere göre Gazze'deki milyonlarca insanın maruz kaldığı zorluklar ve açlık tehlikesi gerçekten yürek parçalayıcı. İsrail'in saldırılarına ek olarak yaşanan insani kriz, bir an önce son bulmalı ve mazlumların yardımına ulaşılmalıdır.

Uluslararası toplumun bu acil duruma duyarsız kalmaması ve Filistinli mültecilere yardım eli uzatması gerektiğine inanıyorum. Bu insanlık dışı durumun sona erdirilmesi için uluslararası toplumun bir araya gelerek gerekli adımları atması kaçınılmazdır.

Bu içerik, insanilik dışı saldırıları ve yardım faaliyetlerine engel olmaya çalışanları açıkça eleştirmektedir. BM'nin insani yardım çabalarına yapılan bu saldırılar ve engellemeler, Gazze'deki insanların karşı karşıya olduğu acı gerçeği bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu tür saldırılar, sadece acıyı arttırmakla kalmayıp aynı zamanda yardım ulaştırma çabalarını da engellemekte, bu da kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olan insanları daha da savunmasız hale getirmektedir. Hem İsrail saldırıları hem de açlık ve salgın gibi acil sorunlarla baş etmek zorunda kalan Gazze halkının yaşadığı zorluklar herkesi derinden etkilemelidir. Bu durumda, acil ve adil bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak şunları söyleyebilirim: BM'nin Gazze'de insani yardım konvoylarına ateş açılması ve personelin zorbalığa maruz kalması gibi şiddet olaylarına maruz kalması son derece üzücü ve endişe vericidir. İsrail'in Gazze'ye saldırılarını sürdürmesi ve insani yardım faaliyetlerini engellemesi, bölgedeki sivil halkın zor durumda kalmasına ve kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Uluslararası toplumun bu çatışmaya barışçıl bir çözüm bulma ve insani yardım faaliyetlerine engel olmama yönünde daha etkili bir şekilde müdahale etmesi gerekmektedir. Bu tür şiddet eylemleri insan haklarına saygı gösterilmesini engellemekte ve barışa zarar vermektedir. Bu kadar acil bir durumda Filistinli sivillere yardım ulaştırılması için tüm tarafların işbirliği yapması ve engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri