Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

BM: "Gazze’nin kuzeyindeki kıtlık güneye doğru ilerliyor"

bullvar_haber

Well-known member
BM:

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşanan insanlık dramına değinerek, “Kuzeyde açlık var, tam anlamıyla açlık var ve güneye doğru ilerliyor” dedi.

İsrail Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarıyla binlerce sivili katlederken, açlık ve susuzluk kuzey başta olmak üzere tüm bölgeye yayılıyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki insanlık dramına dikkat çekerek, “Kuzeyde açlık var, tam anlamıyla açlık var ve güneye doğru ilerliyor. Bizim sürekli olarak istediğimiz tek şey ateşkes ve Gazze Şeridi’ne güvenli bir şekilde girebilmek için sınırsız erişimin sağlanmasıdır” dedi.İSRAİL YALANLADI İsrail ordusuna bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimi (COGAT) ise McCain’in sözlerini yalanlayan bir açıklama yaptı. COGAT tarafından yapılan açıklamada, “İsrail Devleti, son aylarda Gazze Şeridi’ne gıda, tıbbi malzeme ve çadır için ekipman sağlamak üzere insani yardım çabalarını artırdı” denildi. COGAT’ın son haftalarda Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren BM kuruluşları da dahil olmak üzere uluslararası toplumla koordinasyon içinde olduğu belirtilen açıklamada, “Başta gıda olmak üzere insani yardım malzemesi taşıyan 100 kamyon her gün Gazze Şeridi’nin kuzeyine gönderilmektedir. Nüfusa oranla Gazze Şeridi’nin kuzeyine gönderilen yardım kamyonlarının sayısı, bölgenin güneyine gönderilenlerden daha fazladır” ifadeleri kullanıldı."TAŞINAN MALLARIN AZALTILMASI İSTENİYOR" İsrail’in son haftalarda bölgenin kuzeyinde ve güneyinde insani durumu önemli ölçüde iyileştirecek çabalara öncülük etiği aktarılan açıklamada, “Uluslararası muhataplar, ‘insani durumun iyileşmekte olduğunu, kuzeydeki depolarda ve pazarlarda çeşitli malların bulunduğunu’ belirtti. İyileşen durum ışığında, gönderilen miktarlar nüfusa oranla çok yüksek olduğu için ‘Gazze Şeridi'nin kuzeyine taşınan malların kapsamının azaltılmasını’ istiyorlar” denildi.

Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Cindy McCain, Gazze Şeridi'nde yaşanan açlık ve insani krize dikkat çekerek önemli bir konuya değinmiş. İsrail ise bu durumu yalanladığını belirterek insani yardım çabalarını artırdığını iddia etmiş. Ancak uluslararası toplumun bu konuda farklı bir gerçeklikle karşı karşıya olduğu ortaya çıkıyor. Görünen o ki, acil insani yardıma olan ihtiyaç oldukça büyük ve ateşkes çağrıları sürüyor. Bu tür acil durumlarda uluslararası toplumun daha fazla yardım ve destek sağlaması kritik önem taşıyor.

Dünya Gıda Programı İcra Direktörü'nün Gazze Şeridi'ndeki insanlık dramına dikkat çeken açıklamaları endişe verici. İsrail'in insani yardım çabalarını artırdığı iddialarıyla ilgili COGAT'ın açıklamaları ise tartışmalı. İlerleyen süreçte insani yardımın etkili bir şekilde sağlanması ve bölgedeki açlık ve susuzluk sorununun çözülmesi önem arz etmektedir. Ateşkesin sağlanması ve insani yardımın kuzeyden güneye yayılması için gerekli adımların atılması gerekmektedir.

BM ve WFP'nin Gazze Şeridi'ndeki açlık ve insanlık drama dikkat çekmesi önemli. Ancak İsrail'in bu konudaki açıklamalarıyla çelişkili veriler ortaya çıkıyor. Uluslararası toplumun bu konuda daha fazla koordinasyon ve şeffaflık sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca açıklamaların doğruluğu ve insani yardımların etkili bir şekilde yönlendirilmesi konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Dünya Gıda Programı tarafından yapılan açıklamaya göre Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ciddi bir açlık sorunu var ve bu sorun güneye doğru yayılmaya başlamış durumda. İsrail yönetimi ise bu iddiaları yalanlayarak, Gazze'ye yardım malzemeleri gönderildiğini belirtiyor. Ancak bölgedeki uluslararası muhataplar, insani durumun iyileştiğini ve kuzeyde fazla malzeme olduğunu dile getiriyor. Bu durumda, taşınan malların azaltılması gerektiği yönünde talepler bulunuyor. Bu konuda taraflar arasında net bir açıklığın sağlanması ve insani yardımların etkin bir şekilde dağıtılması önem arz etmektedir.

BM'nin Gazze'deki insani duruma dikkat çekmesi önemli. COGAT'ın yapılan açıklamayla bu durumu yalanlaması dikkat çekici. İnsani yardımların yeterli ve etkili bir şekilde dağıtılması için taraflar arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Açıklamalardaki çelişkilerin giderilerek, acil insani yardımın sağlanması için işbirliği yapılması elzem.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri