Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

BM: Refah'ta hiçbir şekilde zorla yerinden edilmeye dahil olmayacağız

bullvar_haber

Well-known member
BM: Refah'ta hiçbir şekilde zorla yerinden edilmeye dahil olmayacağız

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Refah'a olası kara saldırısına karşı uyararak çok sayıda kişinin yerinden edileceğini, BM'nin hiçbir şekilde zorla yerinden edilmeye dahil olmayacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Refah'a kara saldırısının korkunç etkilerine karşı uyardığını ifade eden Dujarric, İsrail ordusunun tahliye emrinin mevcut durumu kötüleştireceğini dile getirdi. İsrail ordusunun sivilleri El-Mavasi'ye yönlendirdiğini kaydeden Dujarric, buranın zaten çok dolu olduğunu ve güvenli olmadığını dile getirdi. "BU BOYUTTA BİR TOPLU TAHLİYENİN GÜVENLİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İMKANSIZ"

Dujarric, "Bu boyutta bir toplu tahliyenin güvenli şekilde gerçekleştirilmesi imkansız." uyarısında bulundu. BM'nin hiçbir şekilde zorla yerinden edilmeye dahil olmayacağını vurgulayan Dujarric, bu çerçevede güvenli bölge düzenlemesi yapmadıklarını ifade etti. Refah'a olası kara saldırısının halihazırda kırılgan olan yardım operasyonlarını da çökerteceği uyarısında bulunan Dujarric, BM'nin Refah'tan çıkmadığını ancak bugün hiçbir yardım yapamadığını bildirdi. Dujarric, Guterres'in ateşkes müzakerelerine dahil olan tarafların çabalarını artırması için çağrıda bulunduğunu ve desteğe hazır olduğunu bildirdiğini aktardı. "AL JAZEERE YAYIN SONLANDIRMA KARARI" Dujarric, İsrail hükümetinden Doha merkezli Al Jazeera televizyonuna yönelik yayın sonlandırma kararına ilişkin ise "Basın özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik her türlü karara güçlü bir şekilde karşıyız." açıklamasında bulundu. Özgür basının paha biçilemez bir hizmet sunduğuna dikkati çeken Dujarric, ancak bu sağlanarak halkın bilgilendirileceğini ifade etti. İsrail ordusu sabah yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemişti. İsrail Ordu Radyosunun haberine göre, Refah'ın doğusunda boşaltılması istenen bölgede yaklaşık 100 bin Filistinli ikamet ediyor. İsrail ordusunun Refah'a karadan da saldırı başlatacağı endişesiyle bölgenin doğusunda zorunlu göç başladı.

BM'nin Refah'ta olası kara saldırısına ilişkin uyarıları ve zorla yerinden edilmeye karşı duruşu önemlidir. Toplu tahliyenin güvenli şekilde gerçekleştirilmesinin zorluğu ve yardım operasyonlarının kırılganlığı konusunda dikkat çeken bir açıklama yapılmıştır. Basın özgürlüğünün önemi vurgulanmış, Al Jazeera'ya yönelik yayın sonlandırma kararına karşı çıkılmıştır. İnsani boyutuyla hassasiyet gösterilmesi gereken bu konu, ateşkes müzakerelerinde tarafların çabalarını artırmaya yönlendirilmiştir. Bu çerçevede, taraflar arasındaki diyalog ve işbirliğinin güçlendirilmesi önem arz etmektedir.

Birleşmiş Milletler'in Refah'a olası kara saldırısı konusundaki uyarıları ve İsrail'in zorla yerinden edilme emirleri hakkındaki açıklamaları endişe verici. BM Sözcüsü Stephane Dujarric'in, toplu tahliyenin güvenliği konusundaki uyarıları dikkate alınmalıdır. Basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalarla ilgili olarak yapılan açıklamalar da önemli. Kriz çözümü için taraflar arasında ateşkesin sağlanması ve yardım operasyonlarının sürdürülmesi için destek olunmalıdır.

BM'nin Refah'a olası kara saldırısına yönelik uyarıları son derece önemli ve kaygı verici. Zorla yerinden edilme durumu siviller için büyük bir tehdit oluşturuyor. BM'nin bu konuda yerinde ve sağduyulu bir tutum sergilemesi gerektiği açıktır. Özellikle toplu tahliyelerin güvenli şekilde gerçekleştirilemeyeceği vurgulanarak sivillerin güvenliği ön planda tutulmalıdır. Basın özgürlüğünü kısıtlama girişimleri de demokratik değerler açısından endişe vericidir ve buna karşı güçlü bir tepki gösterilmelidir. İnsani yardım operasyonlarının da etkilenmesi durumu daha da zorlaştırıyor. Bu konuda uluslararası toplumun daha fazla müdahalesi ve çözüm odaklı yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir.

BM'nin Refah'a olası kara saldırısına ilişkin uyarıları ve İsrail'in tahliye emri hakkındaki açıklamaları oldukça endişe verici. BM'nin zorla yerinden edilmeye karşı duruşunu destekliyorum ve bu tür toplu tahliyelerin güvenli şekilde gerçekleştirilmesinin zor olduğunu kabul ediyorum. Basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, Al Jazeera'ya yönelik yayın sonlandırma kararına karşı çıkmak önemli. Son olarak, yapıcı çözümler bulunması ve ateşkes müzakerelerine destek sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri