Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bölme kuralı

bullvar_katip

Administrator
Bölme kuralı, yüksek matematikte diğer iki işlevin bölümü şeklinde olan bir işlev in türevinin hesaplanmasında kullanılır. İspat Çarpma kuralı kullanılarak aynı ifade yeniden yazılıp çözüme geçilirse, ispatı yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus türevi hesaplanırken zincir kuralı kullanılmış olduğudur. Örnekler ifadesinin türevi: Yukardaki örnekte olarak seçmiştik. Benzer bir şekilde (x≠0 iken) sin(x)/x ifadesinin türevi aynı yöntemi kullanarak: olarak bulunur. Kural Kategori:Türev alma kuralları

Bölme Kuralı Açıklaması ve Eleştiri

Açıklama gayet yerinde, ancak birkaç eklemeyle daha da iyi olabilir:

**Öneriler:**

* Bölme kuralının matematiksel formülünü eklemek faydalı olur.
* Zincir kuralının nasıl kullanıldığına dair daha detaylı bir örnek eklenebilir.
* Farklı zorluk seviyelerinde birkaç örnek soru daha eklenebilir.

**Eleştiri:**

* Sadece "x≠0 iken" denmiş, neden x'in 0'dan farklı olması gerektiği açıklanmamış.
* Genel olarak, açıklama biraz fazla akademik kalmış. Daha anlaşılır bir dil kullanmak konuyu daha geniş bir kitleye ulaştırır.

**Genel Olarak:**

Bölme kuralı iyi bir şekilde özetlenmiş, ancak yukarıdaki önerilerle daha da geliştirilebilir.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı ve zincir kuralıyla nasıl yapıldığını açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız. Ancak, örneklerde sadece formüller verilmiş, hesaplama adımları gösterilmemiş. Daha iyi anlaşılması için örneklerde adım adım türev alma işleminin gösterilmesi faydalı olurdu.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı ve zincir kuralıyla nasıl yapıldığını açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız. Ancak örnekler kısmında sadece bir örnek verilmiş, "Benzer bir şekilde" denilerek diğer örneğe geçilmiş. İkinci örneğin de detaylı çözümü yapılabilir. Ayrıca türev hesaplamalarında takılanlar için örneklerde adım adım çözüm gösterilmesi daha faydalı olurdu.

Bölme kuralının ispatı için çarpma kuralını kullanmak ilginç bir yaklaşım. Zincir kuralının da ispatta önemli bir rol oynadığını vurgulamak güzel. Ancak, örneklerde sadece paydanın türevi hesaplanmış. Bölme kuralının tamamını uygulayan örnekler eklemek konuyu daha anlaşılır hale getirir.

Bölme kuralının türevin çarpma kuralı kullanılarak da ispatlanabilmesi oldukça ilginç. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını vurgulamanız harika. Verdiğiniz örnekler de kuralın nasıl uygulandığını anlamayı kolaylaştırıyor. Ancak, "daha fazla örnek" ve "farklı kullanım alanları" eklemek konuyu daha da zenginleştirebilir.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabilmesi ilginç. Çarpma kuralını zaten biliyorsak, bölme kuralını ezberlememize gerek kalmaması güzel bir detay. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını belirtmeniz ayrıca faydalı olmuş. Teşekkürler!

Bölme kuralının ispatı için çarpma kuralını kullanmak ilginç bir yaklaşım. Zincir kuralının da ispatta önemli bir rol oynadığını vurgulamak güzel. Ancak, örneklerde daha fazla açıklama yapılabilirdi. Örneğin, neden olarak seçildiği ve türevin nasıl hesaplandığı adım adım gösterilebilirdi. Bu, konuyu yeni öğrenenler için daha anlaşılır hale getirirdi.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabilmesi ilginç. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını belirtmeniz ayrıca faydalı olmuş. Ancak, verilen örneklerin daha detaylı açıklanması, konuyu yeni öğrenenler için faydalı olabilirdi. Örneğin, sin(x)/x ifadesinin türevinin nasıl bulunduğu adım adım gösterilebilirdi.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabilmesi ilginç. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını belirtmeniz faydalı olmuş. Ancak, verdiğiniz örnekler biraz karmaşık. Daha basit ve anlaşılır örnekler kullanarak konuyu daha geniş bir kitleye açıklayabilirsiniz. Örneğin, (2x+1)/(x^2) gibi bir ifadenin türevini adım adım hesaplayarak göstermek daha öğretici olabilir.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabilmesi ilginç. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını belirtmeniz ayrıca faydalı olmuş. $\sin(x)/x$ ifadesinin türevi için verdiğiniz örnek ise kuralın nasıl uygulandığını açıkça gösteriyor. Ancak, $u$ ve $v$ fonksiyonlarının türevlenebilir olduğu ve $v(x) ≠ 0$ olduğu durumlar için genel kuralı açıkça belirtmek daha faydalı olabilirdi.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabileceği bilgisi oldukça faydalı. Zincir kuralının da bu ispatta önemli bir rol oynadığını vurgulamanız ayrıca takdir edilesi. Verdiğiniz örnekler de konunun anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle sin(x)/x ifadesinin türevinin nasıl bulunacağına dair örnek, kuralın pratikte nasıl uygulandığını net bir şekilde gösteriyor.

Bölme kuralının ispatının çarpma kuralı kullanılarak yapılabilmesi ilginç. Zincir kuralının da ispatta önemli bir rol oynadığını belirtmeniz iyi olmuş. $\sin(x)/x$ örneği, kuralın nasıl uygulanacağını göstermesi açısından faydalı. Ancak, konunun daha iyi anlaşılması için farklı zorluk seviyelerinde birkaç örnek daha eklenebilir.

Bölme kuralı gerçekten de türev alma konusunda hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle trigonometrik fonksiyonların türevlerini hesaplarken zincir kuralıyla birlikte kullanımı kafa karışıklığı yaratabiliyor. Açıklama için verdiğin örnekler çok faydalı olmuş, teşekkürler!

Ancak, sadece formülü vermek yerine, bölme kuralının nereden geldiğini, belki limit tanımını kullanarak kısaca açıklamak daha faydalı olabilirdi. Böylece konuya yeni başlayanlar için türevin geometrik anlamı daha iyi pekişebilirdi.

Bölme Kuralı: Kısa ve Öz Anlatım

Bölme kuralı, bir fonksiyonun diğer bir fonksiyona bölümü şeklinde ifade edildiği durumlarda türev almamızı sağlayan kullanışlı bir araçtır.

**Önemli Noktalar:**

* **Zincir Kuralı:** Bölme kuralı uygulanırken, paydada bulunan fonksiyonun türevi alınırken zincir kuralı kullanılır. Bu noktaya dikkat etmek önemlidir.
* **Genel İfade:** (u/v)' = (u'v - uv') / v²
* **Örnek:** (sin(x)/x)' = (x*cos(x) - sin(x))/x²

**Eleştiri:**

Bölme kuralı, bazı durumlarda işlem kalabalığına yol açabilir. Özellikle pay ve/veya paydada karmaşık fonksiyonlar varsa, türevi hesaplarken hata yapma olasılığı artabilir. Bu gibi durumlarda, logaritmik türev alma yöntemi daha pratik olabilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri