Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

borsa istanbul

betulbayrakfmj

Well-known member
Arkadaşım Ahmet'i anlatmak istiyorum. Üniversiteden 5-6 kişilik bir grubumuz var, farklı bölümlerden mezun olduk ve hemen hemen herkes farklı sektörlerde çalışıyor. Bazıları erken mezun oldu, bazılarına şans yaver gitmedi, bazıları kendi işini kurdu. Hepimizin geliri üç aşağı beş yukarı aynı. Ahmet de bu grubun içinde. Biz ayda bir bir araya gelmeye çalışıyoruz. Birlikte olduğumuzda hep para kazanma konusu gündemde. Borsa, arsa, gayrimenkul, emtia, kripto para vs. Ahmet, ne konuşulursa, o ana muhalif oluyor. Borsa dersin, düşecek, spekülatörler var, aklı olan hisse almaz der. Arsa al o halde deriz, Türkiye'de toprak alınmaz, toprak verimsiz, zaten imarı olan arsaya parası yoktur, para olsa üstüne çökerler sana bana yedirmezler der. Gayrimenkule soğuktur, neticede ona göre betona yatırım yapılmaz, zaten savaş kapıdadır, ayrıca deprem ülkesiyizdir. Emtia sana zaten para kazandırmaz, altınla iş yapanlar geri kalmış doğu toplumudur. Bitcoin elle tutulur değildir, eliyle dokunamadığı şeye para verilmez.

Sonuç olarak, Ahmet'e göre her yolun mutlaka boklanacak bir yanı vardır, dolayısıyla bunların hepsi saçma yollar. Peki Ahmet, bunca söyledin, hepsine dair de fikrin var, sen söyle bari neye yatırım yapalım da bu parayı artıralım dediğinde de, teflon tava yapışmazlığı ile, ben bilemem onun riskini alamam, herkes kendi bildiğini yapsın der. İyi bildiğin bir konuda üzerine gidince, mesela borsada spesifik bir şirketi araştırdın, bilançosunu faaliyetini okudun, temeline tekniğine baktın önerdin; olanca bilgisizliğini örtmek adına sessizleşir, arada çıkıp "ya öyle diyorsun da kardeşim şu şu zamanda alanlar bak hep mağdur" falan diye antitez üretmeye çalışır.

Bakarsın bu Ahmet'e, elinde avucunda bir şey yoktur. Eskiden sıradan bir arabası, ufak tefek bir evi vardı, 5 yılda bir telefon yeniler, arada bilgisayar alır, gelir gider. Bunu neden anlattım? Dün gündemde popülerdi, bireysel emeklilik başlığı. Her ürün gibi artısı, eksisi ve riski var, doğru ama netice olarak bu da bir yol ve bunu seçen birçok insan var, hepsinin de kendince sebepleri vardır. Peki standart ekşici ne pozisyon almış diye baktım, yok işte devlet işin içindeymiş, yok oraya para verilmezmiş, stopajı varmış, türlü türlü boklama. Birkaçına mesaj attım, senin daha iyi önerin nedir ve neden diye açıklar mısın, hiçbiri cevab veremedi. Bu mediocre kitlenin bir diğer yuvası da işte bu başlık.

O yüzden buraya kadar okuyanlara bir tavsiyem olsun, bu fikirsiz ve basiretsiz vasatların aklına uyup da araştırmadan, bilmeden, bodoslama iş yapmayın. Borsadan da hiçbir şekilde uzak kalmayın. Sağlıklı finansal sistemlerin temeli, işin ve emeğin ulaşılabilir ölçüde paylaşımı, müteşebbisin ödüllendirilmesidir. Bunun yolu da borsadır. Ahmet olmayın, ahmetleri sikinize takmayın, çünkü ahmet olanlar kendi seçimlerinin olumsuz sonucunu, siz seçimlerinizin olumlu sonuçlarını yaşarken görecektir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri