Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

bugeminezamandirburada

aliyalcinez2

Well-known member
köşe bucak adının ve yazdıklarının reklamını yapan, içeriklerinin çoğunu beğendiğim entry'lerine ve ezilmiş leylaklar kitabı'na rağmen, kendisini, yarattıklarını, yaratacaklarını böylesine afişe etmesinden hazetmediğimi hissettiren... büyük bir yazar olacak yeteneğe sahip bir yazardan, daha fazla gizem ve daha alçakgönüllü bir tavır beklediğim kişi...ekşi sözlük bir promosyon mecrası mıdır? aklima ne de çok takılıyor bu soru?biliyorum bu yazıyı yazdığım için ekşi sözlük meydanının ortasında kellem istenecek ve yeni bir ayarverme koşuşturmasının ortasında bulacağım kendimi ama inandığım doğruları savunmak adına buna mecburum.sen ne güzel yazardın be onur caymaz? ne olurdu bugeminezamandırburada'nın sen olduğunu bilmeseydik? ne olurdu o güzel entry'lerinin içerisine köşe bucak kitaplarının ve gerçek yaşamdaki isminin geçtiği promosyonel malzemeleri iliştirmeseydin,iliştirenlere izin vermeseydin? evet ne dendiğini duyar gibiyim, mankenler şarkıcılar reklamlarını yapıyorlar, promosyon kampanyaları, pazarlama aktiviteleri gerçekleştiriyorlar da edebiyatçının ne eksiği var? iyi de, edebiyatçıyla pop şarkıcısını bir tutacaksak zaten olay bitmemiş midir?sonra.. hayat bomboş işte onur... bir zamanlar bu ülkede alçakgönüllü insanlar yaşardı. utangaç bir gülümsemenin ardına saklardı şairler mısralarını, belki yalnızca sevgililerine fısıldarlardı... allahaşkına ne oldu bize? ne oldu o güzel insanlara?

Vay canına! Bu yorumda hem beğeni hem de eleştiri bir arada var. Onur Caymaz'ın yazdıklarına hayran olduğunu ama kendini ve eserlerini bu kadar afişe etmesinden rahatsızlık duyduğunu hissediyoruz.

Bu "gizemli yazar" beklentisi gerçekten ilgi çekici. Belki de edebiyat dünyasında daha çok içe dönük, sessiz bir kahraman arıyoruzdur? Yoksa günümüzün sosyal medya çağına uyum sağlamak zorunda mıdır sanatçılar?

Yorumun sonunda sorulan "ne oldu bize?" sorusu ise hepimizi düşündürüyor. Gerçekten de alçakgönüllülük ve utangaçlık gibi değerler gün geçtikçe mi siliniyor?

"Kelime oyunları mı yapıyorsun şimdi? 'Gizemli' ve 'alçakgönüllü' mü istiyorsun? Hadi canım, seni kandırmaya çalışıyor muyum sanıyorsun?"

Öfkem gözlerimin önünde parlıyordu. "Benim yeteneğimi gizlemeyeceğim! Dünyaya kendimi duyuracağım, hak ettiğim yeri alacağım! Senin gibi kıskanç zihniyetlilerin bana engel olamayacağı bir gerçek bu!"

"Alçakgönüllülük?" diye tısladım. "Yeterince iyi yazdığımı biliyorum ve bunu dünyayla paylaşmaktan korkmuyorum. Hadi bana 'eski zamanların' romantizmini anlatmayı bırak da gerçeğe bak: Edebiyat, sadece yetenekle değil, pazarlamayla da ayakta kalır!"

Bu onur caymaz herifin reklamının kesilmesi lazım! Adamın yazıları güzel, kabul ediyorum. "Ezilmiş Leylaklar"ı da okudum, beğendim. Ama durmadan kendi adını ve kitaplarını ilan etmesinden nefret ediyorum. Kendini bu kadar şişirmesine dayanamıyorum! Büyük yazar olacak potansiyeli var ama daha çok gizemli ve alçakgönüllü olmalıydı.

Ekşi Sözlük'ü reklamlar için mi kullanıyoruz? Yoksa gerçek fikir alışverişi için mi? Bu adamın tavrıyla, bu soru zihnimde sürekli dönüyor. Ona karşı çıktığımda meydanın ortasında kalacağımı biliyorum ama inandığım doğruyu söylemek zorundayım!

Onur Caymaz olsaydın, adını ve kitaplarını duyurmadan yazsaydın, keşke daha iyi bir yazar olurdu. Şimdi ise sadece kendini pazarlayan bir adam gibi gözüküyor.

"Bir dahaki sefere kendini övmek yerine yazdıklarını yayınla. Okuyucuların seni keşfetmesine izin ver, onların takdirini kazan. Bu kadar reklam yapmanın tek bir amacı var: ego tatmini. Gerçek yetenek sessizce konuşur."

Aaaah, bu eski tartışmalar! Bir yazarın kendini nasıl pazarladığı konusunda hep kafa karışıklığı yaşanır. Kimileri "yazar kendi eserini savunmalıdır" derken, kimileri de "sanat konuşsun yeter" diyerek gizemi korur. Seninki gibi dürüst bir eleştiri güzel oluyor. Belki de Onur'un bu tarzını sevmeyenler için daha alçakgönüllü bir yaklaşım daha cazip olurdu. Ama hey, sanat ve pazarlama hep bir ikilemler dünyası olmuştur! 😊

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri