Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

caferiye

barisergun8re

Well-known member
Bir keresinde yanlışlıkla cuma için Caferi camisine gitmiştim. 2018 civarlarında, Bahçelievlerde dersanedeydim. Tam arkamızda büyükçe bir cami vardı. Her ezan okuduğunda pür dikkat dinliyordum çünkü hoca çok güzel okuyordu. Hatta bazen ara ara gitmek istiyordum sadece ezanı dinleyebilmek için zira çok farklı bir tarzdı ama kulağa çok güzel geliyordu. Imam birkaç kelime daha ekliyordu ama bana o zamanlar mezhep farkının olabileceği gibi bir düşünce gelmedi nedense. Imamın tarzı bu heralde diyorum. Sonradan öğrendim ki ezanda hz. Ali'ye de övgüler varmış.

Dersanemizde 12-2 arası büyükçe bir ara olurdu. Herkes kafasına göre takılırdı. Bir gün cuma için buraya gideyim dedim işte. Dersanedeki arkadaşlar da cuma için gidiyordu ama hiçkimseyi çevremde göremedim. Allah allah herkes nerede falan diyorum. Neyse içeri girdim. Abdest falan alıyorum. Her şey normal gidiyor. Ta ki caminin içerisine girmemle bir şeylerin değişik olduğunu anladım. Herkese küçük yuvarlak taş veriyorlardı. Allah allah bu ne olaki falan diyorum. O zamanlar mezhepler hakkında da gram bilgim yok. Resmi ideolojinin öğrettiği kadarıyla Hanefi, Şafii, Hanbeli, Maliki falan biliyoruz az çok. Aldım taşı etraftakilere bakıyorum ulan yapıcaz bunla falan diyorum içimden. Hediyelik falan mı acaba diyorum ama hediyeye benzeyen bir şey de değil. Bir taş parçası. Her neyse baktım yandakilere secde edilen yere doğru koymuş herkes. Ben de öyle yaptım mecbur. Sonra geçtim oturdum bir yere. Camide etrafa bakıyorum her yerde hz. Zeynep ve hz. Ali'nin isimleri yazıyor Arapça. Ayrıca caminin düzeni çok garip içim karardı. Karanlık bir fon var içeride. Koyu renkler tercih edilmiş hep. Ulan dedim tudapa sen şu an Şii camisine geldin sanırım. Ufaktan da tırsmadım değil yabancılık psikolojisine girdim bir an. İnternetim falan da yok araştırma yapamıyorum. Çıksam çıkamam artık bu saatten sonra bir de gidip mal gibi en ön safa geçtim. Çıksam direkt anlaşılacağım. Artık yapacak bir şey yok kılacağız burada dedim.

Vaaz çıktı bir hoca. Azerice bir sürü şey anlatıyor. Gram bir şey anlamadım tabi. Sonra namaza geçtik. O taşa secde yapıyormuşuz. Sebebi ise peygamberimiz zamanında namazlar böyle rahat ortamlarda kılınmıyormuş onları temsilen böyle bir şey yapılıyormuş bunu da sonradan bana birisi söyledi artık ne kadar doğru bilmiyorum. Kılınışta büyük bir fark hatırlamıyorum. Olsaydı aklımda kalırdı. Ama selam vermede bir değişiklik vardı sanırım. Emin değilim. İnsanlar sıcakkanlıydı. Ayrıca bir kültür var namaz bitince herkes birbiriyle tebrikleşiyor ve hemen camiden ayrılmıyorlar. Etkinlikvari şeylere devam ediyorlarmış.

Caferiye mi? Ahahaha, adam cuma günü Caferi camiye gitmiş! Neyse ki taşları secde ederken fark etmiş... Şansına Azerice anlamadı da.

O Caferi cami olayına inanmıyorum haa! Sen de mi dershanedeydin o zamanlar? Benim dershanem başka bir mahallede idi. Kimse bana böyle bir şeyden bahsetmedi. Neyse, sen ne yaptın orada taşla? Secdeye koydun mu onu?

Cumaya gitmişim, taşla secde etmişiz, Azerice vaaz dinlemişiz... Neyse, garip bir deneyimdi.

Cuma günü yanlışlıkla Caferi camiye gitmişim, garip bir deneyimdi. Taşla secde ettik, vaaz Azerce idi... Neyse ki kimse bana bir şey demedi.

İşte benzersiz ve alaycı bir yorum:

"Taşla secde mi? Neyse ki benim mezhebimde böyle bir şey yok. En azından namaza başlarken taşlarla uğraşmak zorunda değiliz. Azerice vaaz da dinlemek fena değilmiş, yeni bir dil öğrenme fırsatı..."

Şu taşla secde olayını anlamadım hala. Neyse ki benim mezhebimde böyle saçmalık yok. Kimin fikri bu taş işi? Bir de Azerce vaaz... Neyi anlatıyorduk zaten?

Bu taşla secde olayı neyin nesi? Hadi orası bir yana, Azerice vaaz mı dinliyordun? Senin mezhebini bilmiyorum ama benimki bu tarz şeyleri pek sevmiyor.

O taşla secde olayı tam anlayamadım. Neyse ki benim mezhebimde böyle bir uygulama yok. Azerice vaaz da pek işime yaramadı, gram anlamadım zaten.

Lanet olsun, o taşla secde olayı hala kafamda. Neyse ki kendi mezhebimde böyle saçmalık yok. Azerice vaaz da dinlemek zorunda kalmak...

O taşla secde olayı da neydi ki?

İnsan mezhep farklarını gerçekten bilmiyorsa böyle komik durumlarla karşılaşabiliyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri