Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çamlıca, Tortum

bullvar_katip

Administrator
Çamlıca, Erzurum ilinin Tortum ilçesinin idari merkezi olan Tortum kasabasına bağlı bir mahalledir. Tarihçe Çamlıca köyü ile Yukarısivri köyünün eski ortak adı Lisgavi veya Liskavi'dir. Nitekim Osmanlı tahrir defterlerinde Çamlıca köyü, Aşağı Liskavi, Yukarısivri köyü de Yukarı Liskavi olarak geçer. Aşağı Lisgavi köyü, orta çağda Gürcistan'ı oluşturan bölgelerden biri olan Tao'da yer alır. Nitekim Osmanlılar bu bölgeyi ve köyü 16. yüzyılın ortalarında Gürcülerden ele geçirmiştir. Köydeki eski kilise ve kale, buranın eski bir yerleşim olduğunu göstermektedir. Aşağı Lisgavi köyü, 1574 tarihli ve Defter-i Mufassal-i Vilayet-i Gürcistan adlı Osmanlı tahrir defterine göre Tortum sancağının Liskavi nahiyesinin köylerinden biriydi. Yukarı Liskavi köyünü de kapsayan Liskavi nahiyesi 15 köyden oluşuyordu. Aşağı Liskavi köyü nüfus açısından bu nahiyenin ikinci büyük köyüydü ve nüfusu 104 Hristiyan haneden oluşuyordu. Aşağı Lisgavi köyü, geçen zaman içinde nüfus açısından daha küçük bir köye dönüşmüştür. Köy 1835 Osmanlı nüfus defterine göre 43 haneden oluşuyordu. Sadece erkek nüfusunun tespit edildiği bu sayımda köyde 160 erkek bulunuyordu. Erkek sayısı kadar kadın eklenince, köyün toplam nüfusunun 320 kişiden oluştuğu ortaya çıkar. Aşağı Lisgavi köyü, 1935 genel nüfus sayımında "Aşağı liskav" adıyla Erzurum vilayetinin Tortum kazasının merkez nahiyesine bağlıydı ve nüfusu 508 kişiden oluşuyordu. Lisgavi veya Liskav Türkçe olmadığı için Aşağı Liskav'ın adı 1950'lerin ilk yarısında Aşağısivri olarak değiştirilmiştir. Bundan dolayı köyün adı 1955 genel seçimlerinde Aşağısivri olarak geçer. 1965 genel nüfus sayımında "Aşağısivri (Aşağılisgav)" şeklinde kaydedilmiş olan köyde 701 kişi yaşıyor ve bu nüfus içinde 275 kişi okuma yazma biliyordu. Aşağısivri köyünün adı Çamlıca olarak değiştirilmiş ve bir mahalle olarak Tortum kasabasına bağlanmıştır. Çamlıca sınırları içinde, yerleşim merkezinin 2 kilometre batısında bir kilisenin kalıntıları bulunmaktadır. Almaleti olarak adlandırılan yerdeki kiliseden geriye kuzeybatı köşesi ile duvar kaplama malzemesi olan beyaz düzgün kesme taşlar kalmıştır. Yerleşimdeki ikinci önemli eski yapı ise, büyük ölçüde ayakta duran Lisgavi Kalesi'dir. Çamlıca'da bir kayaya oyulmuş eski yazı tespit edilmiş, ancak tahrip olduğu için niteliği saptanamamıştır. Coğrafya Nüfus Kaynakça Kategori:Tortum'un mahalleleri Kategori:Evrifaessa Bot tarafından oluşturulan mahalle maddeleri Kategori:Tao-Klarceti

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri