Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çatin, Ortaköy

bullvar_katip

Administrator
Çatin, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'ndeki Aksaray ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür. 2022 nüfus sayımına göre köy nüfusu 433'tür. Köy 29,45 kilometrekare alan kaplamaktadır ve ortalama yüksekliği 1.125 metredir. Tarihçe Köyün adı, 1530 ve 1926 yılı kayıtlarında da Çatin olarak geçmektedir. Coğrafya Konum Köyün güneyinde Aksaray, doğusunda Nevşehir, kuzeyinde Kırşehir yer alır. Daha küçük yerleşim birimleri olarak; Köyün doğusunda Ozancık köyü, batısında Cumali köyü, kuzeybatısında Salarıgödeler köyü, güneyinde Yanyurt köyü, kuzeyinde ise Kümbet köyü vardır. İklim ve bitki örtüsü Köyün iklim ve bitki örtüsü İç Anadolu Bölgesi'nin tipik, karakteristik iklimi olan karasal iklim hakimdir. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır. İlkbaharla birlikte yağmur, yazla birlikte kuraklık hakimdir. Gür ve çok olmamakla birlikte yer yer ağaç topluluklarına rastlanır. Özellikle köyün güneyindeki bozulmuş meşelikler göze çarpan ağaçlık bölgelerdir. Yeryüzü şekilleri Köyün yeryüzü şekilleri genel olarak İç Anadolu Bölgesi'nin ortalama yükseltisine sahiptir. Köyün yerleşim alanı ile arazisi aşırı olmamakla birlikte az engebelidir. Düzlüklerin yoğun olduğu yerler köyün doğusundaki "çöl" denilen arazilerin bulunduğu bölgelerdir ki buralar köyün en önemli ve büyük tarım arazileridir. Köyün etrafındaki önemli yükseltiler; "Kartalkaya" ile "Ekecik" dağlarıdır. Akarsuyu olmamakla birlikte, köyün güneyinde orta büyüklükte bir gölet vardır. Nüfus Altyapı Ulaşım Köy, Aksaray'a 40km'lik, Nevşehir'e 50km'lik, Kırşehir'e 67km'lik ve ilçe merkezi olan Ortaköy'e 15km'lik asfalt yolla bağlıdır. Ayrıca köyün sınırları içerisinden geçen numaralı Ankara - Tarsus otoyolunun köye en yakın girişi olan Bozkır gişesine 18.6km'lik asfalt yolla bağlı olan köy ulaşımla ilgili herhangi bir zorlukla karşılaşmamaktadır. İçme suyu Köyün içme suyu ilk olarak 1946 yılında köyün güneyinde bulunan Kartalkayası eteklerindeki Palas Pınarı denen pınardan deposuz olarak caminin ön tarafına kadar getirilmiş ve iki oluklu bir çeşme yapılmıştır. Sonraki yıllarda yakındaki pınarlar da katılarak bir depoda toplanan su evlere dağıtılmıştır. Şu anda su yaklaşık 4km mesafeden içme suyu deposuna cazibeli olarak akmakta olup depodan 2km sonra da köye gelmektedir. Sulama sistemi Köyün güneybatısında 1978 yılanda yapımına başlanarak 1981 yılında faaliyete geçen sulama göletine bağlı yaklaşık 15km sulama kanalı altında kalan arazilerde sulu tarım yapılmakta iken Aksaray İl Özel İdaresi tarafından 2012 yılında kapalı sistem sulama tesisatı yapılarak suyun kullanımında su israfı tamamen giderilmiştir. Köylerin altyapısının desteklenmesi projesi 2006 yılında köylerin altyapısının desteklenmesi projesi kapsamında kanalizasyon yapılarak köydeki evlerin tamamı şebekeye bağlanmıştır. 2007 yılında köy camisi etrafına yaklaşık 4.500m2 kilitli parke taşı döşetilmiş ve etrafı ağaçlandırılarak güzel bir görünüm sağlanmıştır. Kilitli parke taşı yapımı her yıl yapılmaya devam ederek köy içi ulaşım yollarına da tamamen parke taşı döşenmiştir. Eğitim Okul, 1951 yılında ilkokul olarak yapılmış olup aynı yıl planlı ve iki derslikli binasında öğretime başlamıştır. 1963/1964 öğretim yılında mevcut binanın yetersiz kalmasından dolayı iki derslikli ek bina yapılarak aynı yıl faaliyete geçmiştir. 1977 yılında köy halkının katkılarıyla ortaokul olarak yapılan bina, ortaokulun 1981 yılında geçici olarak köy konağına taşınmasından sonra köy halkı tarafından "körük" olarak adlandırılan demirci atölyesine dönüştürülerek bir müddet burada hizmet vermiştir. Köy konağı ise ortaokulun 1988 yılında tamamlanan beş derslikli binasına taşınmasından sonra bir müddet kooperatif olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kooperatif faaliyet göstermemektedir. Ortaokul 1988/1998 yılları arasında bu binada hizmet vermiştir. 1990/1991 öğretim yılında mevcut İlkokul ve Ortaokul birleştirilerek Çatin İlköğretim Okulu adını almıştır. Okul mevcut binalarda İlköğretim Okulu olarak çalışmalarına devam ederken Ekim 1997’de şu anda kullanılmakta olan binaya taşınmıştır. Bina, 5700 m2 arsa içinde kurulu 16 derslikli, kaloriferli, kanalizasyonu ve köy şebekesine bağlı bina içi kullanımlı su şebekesi olan 3 katlı modern bir binadır. 2012 yılında 4+4+4 eğitim sisteminden dolayı okul ilk ve ortaokul diye iki kısma ayrılmış olup 5. sınıflar okul bünyesinde ortaokul kısmına dahil edilmiştir. Ortaokulun öğrenci sayısının düşmesi sebebiyle 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamına girerek komşu köyümüz olan Ozancık köyündeki Ozancık Ortaokuluna taşınmıştır. Okul, Çatin İlkokulu adı ile mevcut binada eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgede karasal iklim şartlarının hakim olmasından dolayı tahıl (buğday, arpa v.b.) tarımı yaygındır. Sulanabilen arazilerde kabak yoğun olarak yetiştirilir. Bunların haricinde fasulye, mısır, fiğ, yonca, nohut, ayçiçeği ve yulaf gibi tarım ürünleri de yetiştirilir. Köyün güneyindeki göletin varlığı bağlık, bahçelik arazilerin ve yoncalıkların sürekli sulanabilmesini sağlamaktadır. Ekonomik değeri fazla olmamakla birlikte bağ ve bahçe tarımı da yapılır. Üzüm, elma, kayısı yetiştirilen diğer ürünlerdir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği büyük sürüler halinde arazilerde yaylalarda yapılır. Köyün en büyük ekonomik girdilerinden birisi de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğidir. Köyde düzenli olarak süt toplanarak özel şirketlere satılmaktadır. Galeri Ayrıca bakınız Ersele Höyük Ersele Yeraltı Şehri Kaynakça Dış bağlantılar Çatin Köyü Web Sitesi Kategori:Ortaköy (Aksaray) belde ve köyleri Kategori:Ortaköy, Aksaray Kategori:Aksaray ilinin köyleri Kategori:Aksaray coğrafyası Kategori:Türkiye'deki köyler Kategori:Türkiye'deki yerleşim birimleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri