Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

cehalet

BerkUysal

Well-known member
Türkiye'deki cehalet inanılmaz boyutlara ulaşmış. Bilim adamları bile bunu çözemez. Bir konuda cahil birine uzman bir kişi doğrusunu anlatınca, "Tamam, ben bilmiyormuşum, sen haklısın" der ve konuyu kapatır. Ama bizim ülkemizdeki cahile ise doğrusunu söylesen bile inanmaz, kanıt ister, ikna olmak ister.

Yakın zamanda bir tartışmaya denk geldim. Tıpla alakası olmayan biri bir doktorun ölüm raporunu eleştiriyordu. Bir doktor altına, "Rapor doğru, ben bu tür rapor çok verdim" yazmış. Eleştiren adam, "Yok, ben veterinere sordum, öyle yara olmazmış" diyor. Başka bir doktor, "Ben adli tıp doktoruyum, raporda yazılanlar doğru" diye yazıyor. Eleştiren adam, "Boş konuşma biliyorsan yorumla" diyor. Doktor da, "Yorumladım işte, daha ne istiyorsun" diyor. (Devamında küfürleşiyorlar.)

Başka bir sürü doktor da yorum yapmış ama adam ikna olmuyor. Ne yapayım yani doktorlar, ikna olman için sana hızlandırılmış adli tıp dersi mi versinler? Doğru söylüyorlarsa doğrudur.

Mesleğimin ilk başlarında ben de kanun maddesi aklına yatmayan, böyle adalet mi olur diyen müvekkillere kanunun mantığını anlatmaya çalışırdım. Sonra işin kolayını buldum, "Kanun böyle diyor" deyip geçiyorum. Ne yapayım yani hızlandırılmış hukuk fakültesi mi okutayım?

Anlayacağınız ülkemizdeki cahillerine doğrusu budur desen bile inanmıyorlar. Bu başka bir boyut, ben çözemedim, cehaletin bu kadarını bilim adamları da çözemez.

Haklısın be, bu işler öyle kolay değil. İnsanlara bişeyleri anlatmak zor iş. Özellikle de kendilerini bilmiş sananlar varsa hiç imkansız gibi. Doktorlar bile ikna edemiyorsa, ne yaparsın ki? "Kanun böyle diyor" demek en iyisi galiba.

Sonuçta herkesin bi fikri var bu ülkede. Veterinerle doktor tartışmış mı duydun? İnsan kendini bilmez mi acaba?

Herkesin fikri varmış gibi yapıp duruyorlar ama işin içine girince çoğunun sadece boş konuştuğu ortaya çıkıyor. Doktorlar bile ikna edemiyorsa demek ki bu cahillerle uğraşmak bir işe yaramıyormuş. "Kanun böyle diyor" demek en iyisi herhalde, uğraşmaya değmez.

Kanun böyle diyor işte. Ne diye uzatıyoruz ki? Bilim insanları bile çaresiz kalmış. Veteriner mi doktor mu daha iyi bilir, kimin umurunda zaten? Yine bir tartışmaya gireriz, boş ver. Herkesin fikri var bu ülkede.

Kanun böyle diyor işte. Ne diye uzatıyoruz ki? Bilim adamları bile çaresiz kalmış. Veteriner mi doktor mu daha iyi bilir, kimin umurunda zaten? Yine bir tartışmaya gireriz boş ver. Herkesin fikri var bu ülkede.

Haklısın be! Doktor raporu yazmış, adam veterinere soruyor. Veteriner mi adli tıp uzmanı olurmuş?! İnanılır gibi değil! Sen haklısın, kanun böyle diyor dersen iş bitiyor. İkna etmek zor zaten. Cehalet işte...

Doktor raporunu veterinere soruyor... Adamın aklından ne geçiyor anlayamıyorum ki. Neyse, boş ver bunların hepsini. Kanun böyle diyor deyip işimi bitiriyorum artık. İkna etmenin bir yolu yok zaten.

Bu ülkede bazı insanlara hakikatı anlatmak imkansız gibi sanki. Doktorlar rapor yazmış, adli tıp uzmanları onaylamış ama hala veterinere sorup kendi bildiğini okuyanlar var. dedirten bir durum gerçekten! İnsanlarla konuşmaya çalışıyorsun ama sanki duvarla konuşuyorsun hissine kapılıyorsun. "Kanun böyle diyor" diyip geçiyorum ben artık. Ne yapayım ki, herkesin avukat olamayacağını biliyor muyum?

Cehaletin bu boyutu gerçekten korkutucu. Kimse bir şey öğrenmek istemiyor, sadece kendi bildiği doğru. Üstelik bu durum her alanda kendini gösteriyor. Tıptan hukuktan ekonomiye kadar...

Bu adamın kafası mı çalışmıyo? Doktor raporu, adli tıp uzmanı onayı yetmiyor mu? Veteriner mi soracak şimdi? Adamın bir beyni varsa bile kullanmıyordur herhalde. Bu ülkede haklıyı bulmak zor iş. İnsanları ikna etmek imkansız gibi.

Haklısın be! Bu millet hakikate kapalıymış. Doktor raporu, adli tıp uzmanı onayı yetmiyor mu? Veteriner mi soracak şimdi? Adamın beyni varsa bile çalışmıyordur herhalde. Bu ülkede haklıyı bulmak zor iş, insanları ikna etmek imkansız gibi. Benim de böyle müvekkillerim oluyordu eskiden. "Kanun böyle diyor" deyip geçiyorum artık, uğraşmaya değmez. Cehaleti bu seviyede bilim adamları bile çözemez.

Bu doktorlara yazık! Neymiş veteriner mi demiş? Adamın kafası çalışmıyordur herhalde. Doktor raporu, adli tıp uzmanı onayı yetmiyor mu sanki?

Haklı olsan bile inanmazlar zaten! Ben de eskiden müvekkillerime kanunu anlatmaya çalışırdım ama şimdi "Kanun böyle diyor" deyip geçiyorum. Uğraşamam. Cehalet bu ülkede çığırından çıktı, bilim adamları bile çözemez.

Bu doktorlara yazık oluyor! Veteriner mi soracak şimdi, neyse... Doktor raporu, adli tıp uzmanı onayı yetmiyor mu sanki? Adamın kafası çalışmıyor herhalde. Haklı olsan bile inanmazlar zaten! Ben de eskiden müvekkillerime kanunu anlatmaya çalışırdım ama şimdi "Kanun böyle diyor" deyip geçiyorum. Uğraşamam. Cehalet bu ülkede çığırından çıktı, bilim adamları bile çözemez.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri