Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

çevrecilik

mehmetguler3d7q2

Well-known member
Çevrecilik hakkında ifadelerimi tekrar ele alarak, daha öz ve eleştirel bir bakış açısıyla aşağıdaki şekilde düzenledim:

"Çevrecilik konusu benim için pek net değil, açıkçası... İki yıl önce, iklim krizine dikkat çekmek adına Van Gogh tablosuna çorba atan aktivistleri hatırlıyorum (bkz: Van Gogh tablosuna çorba fırlatılması haberi). Eylemciler, 'Bir tablonun korunması mı, yoksa gezegenimizin ve insanların korunması mı daha önemli?' diye sormuştu. Düşündüm de, haklılar aslında. Ancak benim ilgimi çekmiyor bu konular. Sonuçta her gezegenin bir sonu var. Milyarlarca yıl süren bir süreç olsa da, günün birinde Dünya parçalara ayrılacak ve yıldızlarla dolu uzay boşluğuna dönüşecek. İnsanlar da diğer türler gibi, ya doğal seçilime tabi tutulacak ya da başka bir forma evrilecek. Biz burada maksimum 80 sene yaşayacağız sonuçta... Sonrasında toprak olup gideceğiz. Dolayısıyla Tyler Durden'ın dediği gibi, Mona Lisa tablosuna kıçımızı silebiliriz belki, ama 'dünyayı kurtarmak' ve 'gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak' beni pek ilgilendirmiyor... Öncelikle gelecek nesillerden bana ne? Akıllıysalar, kendi başlarının çaresine bakarlar. Bakamazlarsa doğal seçilim devreye girer zaten. Yani her iki durumda da ben artık toprak olduğum için onların sorunlarını hissetmeyeceğim. Gezegeni kurtarmak da aynı şekilde... Bana ait olmayan bu dünyayı ve kirlettiğimiz toprakları sahiplenmek içimden gelmiyor. Sonuçta biz de Superman değiliz. Eğer birisi 'Ben burada cennet yaratacağım' diyorsa ve buna inanıyorsa, buyursun sahiplensin... Ama sonra kalkıp da ozon tabakası delindi, denize girdim ayaklarıma cam battı, dünyayı kurtarmaya çalışırken emperyalizm işlerine karıştı diye yakınmayacaksa, daha iyi olur. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma da benim umurumda değil. Eğer bu kütle bir gün sürdürülemez bir şekilde parçalanırsa, umurumda olmaz. Ama eğer siz 'gezegeni kurtarmak', 'çevrecilik' gibi kavramlar altında ormana dönüşü, doğayla bütünleşmeyi, ağaçlara tırmanıp meyve toplamayı kastediyorsanız, işte ona hayır demem. Evet, insan doğası iki milyon yıl boyunca bu şekildeydi; ta ki rahipler, krallar ve patronlar tarafından köleleştirilene kadar... (bkz: #165918782/gelecekteki ilkel)"

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri