Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çevresel Yönetim Sistemi

bullvar_katip

Administrator
Bir Çevresel Yönetim Sistemi (Environmental Management System / EMS) "özel çevresel performans bilgilerinin bir firmanın iç ve dış paydaşlarına izlenmesi, özetlenmesi ve raporlanması ve personel eğitimi için prosedürleri ve süreçleri birleştiren bir sistem ve veri tabanıdır". Bir EMS tabanlı en yaygın kullanılan standart, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (International Organization for Standardization / ISO) 14001'dir. Alternatifler arasında EMAS mevcuttur . Bir çevresel yönetim bilgi sistemi (Environmental Management Information System / EMIS) veya Çevresel Veri Yönetim Sistemi (Environmental Data Management System / EDMS), bir şirketin genel çevresel yönetim sisteminin bir parçası olarak çevresel verileri izlemesi için kullanılan bir bilgi teknolojisi çözümüdür. Hedefleri EMS'nin hedefleri, uyumu arttırmak ve israfı azaltmaktır: Uyum, asgari yasal standartlara ulaşma ve bunu sürdürme eylemidir. Uyumlu olmadıkça şirketler para cezaları alabilir, devlet müdahalesi gerçekleşebilir veya çalışamayabilirler. Atık azaltma, çevresel etkiyi azaltmak için uyumun ötesine geçer. EMS, çevre politikalarının geliştirilmesine, uygulanmasına, yönetilmesine, koordine edilmesine ve izlenmesine yardımcı olur. Atık azaltma, tasarım aşamasında kirlilik önleme ve atık minimizasyonu yoluyla başlar. Yaşam döngüsü sonunda atıklar geri dönüşümle azaltılır. Bu hedeflere ulaşmak için, çevresel yönetim sistemlerinin seçimi tipik olarak belirli bir kriter grubuna tabidir: yüksek frekanslı verileri idare etmek için kanıtlanmış bir yetenek, yüksek performans göstergeleri, verilerin şeffaf kullanımı ve işlenmesi, güçlü hesaplama motoru, özelleştirilmiş faktör yönetimi, çoklu Entegrasyon yetenekleri, iş akışlarının otomasyonu ve QA süreçleri ve derinlemesine esnek raporlama. Özellikler Bir çevresel yönetim sistemi (EMS): Çevresel performans ve bilgiyi (temel olarak "tasarım, kirlilik kontrolü ve atıkların azaltılması, eğitim, üst yönetime raporlama ve hedeflerin belirlenmesi") geliştirmek için bir araç olarak veya süreç olarak hizmet eder Bir kuruluşun çevresel işlerini yönetmenin sistematik bir yolunu sağlar Kurumun genel yönetim yapısının, ürünlerinin, hizmetlerinin ve süreçlerinin çevre üzerindeki anlık ve uzun vadeli etkilerini ele alır. EMS bir kuruluştaki politikaları planlama, kontrol etme ve izlemeye yardımcı olur. Kaynakların tahsisi, sorumluluk verilmesi ve uygulamaların, prosedürlerin ve süreçlerin devam eden değerlendirmelerinin yapılması yoluyla kuruluşlara çevresel kaygıları ele almaya sıralama ve tutarlılık kazandırır Yönetimden ve çalışanlardan çevresel satın alımlar yaratır ve hesap verebilirlik ve sorumluluk sağlar. Amaçlara ve istenen performansa ulaşmak için gerek eğitim için çerçeve belirler. Bir ürünün veya hizmetin etkisini, önemini, önceliklerini ve hedeflerini daha iyi belirlemek için yasal gereklilikleri anlamaya yardımcı olur. Sistemin sürekli iyileştirilmesine ve istenen sonucu elde etmek için politika ve hedeflerin uygulanmasına odaklanmaktadır. Bu aynı zamanda gelecekteki fırsatları bulmak için EMS'nin incelenmesine ve denetlenmesine yardımcı olur. Yüklenicileri ve tedarikçileri kendi EMS'lerini oluşturmaya teşvik eder. Doğrudan yükleme yoluyla federal, eyalet ve il hükümetindeki çevre kuruluşlarına e-rapor göndermeyi kolaylaştırır. EMS modeli sağ|küçükresim|300x300pik| PDCA döngüsü Bir EMS bir Plan-Yap-Kontrol Et-Harekete geç Döngüsünü (veya PDCA Döngüsü) izler. Diyagram önce bir çevre politikası geliştirme, EMS'yi planlama ve ardından onu uygulama sürecini göstermektedir. İşlem ayrıca sistemi kontrol etmeyi ve bunun üzerinde hareket geçmeyi de içerir. Model süreklidir, çünkü EMS bir kuruluşun sistemi sürekli olarak gözden geçirip revize ettiği sürekli bir gelişme sürecidir. Bu model, üretim tesislerinden hizmet endüstrisine ve devlet kurumlarına kadar geniş bir yelpazedeki organizasyonlar tarafından kullanılabilecek bir modeldir. Akreditasyon Çevresel Veri Yönetim Sistemleri (EDMS), performans standartları ve test prosedürleri için İngiltere Çevre Ajansı İzleme Sertifika Programı (UK Environment Agency's Monitoring Certification Scheme / MCERTS) kapsamında akredite edilebilir. Örnekler Intelex çevre ve sürdürülebilirlik yönetimi yazılımı EtQ iş akışı tabanlı çevresel yönetimi yazılımı NEMS çevresel yönetim süiti Emisoft'un çevresel yönetim, raporlama ve uyumluluk platformu Medgate çevresel yönetimi yazılımı MonitorPro çevresel veri yönetim sistemi EsDat çevresel veri yönetim sistemi Enviance yasal uyum sistemi ERA Environmental'ın çevresel yönetim sistemi Ayrıca bakınız Eko-Yönetim ve Denetim Şeması Çevresel kaynak yönetimi Endüstriyel ekoloji ISO 14000 Yaşam döngüsü değerlendirmesi Kaynakça Literatür Boiral, O 2007, ‘Corporate Greening Through IS0 14001: A Rational Myth?’, Organisation Science, vol. 18, no. 1, pp. 127–146. Clements, R.B 1996, Complete Guide to ISO 14000, Prentice Hall, Upper Saddle River. Florida, R., & Davison, D. (2001). Gaining from green management: Environmental management systems inside and outside the factory. California Management Review, 43 (3), 64-85. Melnyk, Steven A.; Robert P. Sroufe & Roger Calantone (2003). "Assessing the Impact of Environmental Management Systems on Corporate and Environmental Performance". Journal of Operations Management. 21 (3): 329–51. doi:10.1016/S0272-6963(02)00109-2. Sroufe, Robert. "Effects of Environmental Management Systems on Environmental Management Practices and Operations." Production and Operations Management. 12-3 (2003): 416-431. Dış bağlantılar ISO 14000 şartları Kategori:Ekonomi ve çevre Kategori:İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri