Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

charles h. sherrill

ahmetkaraqoz

Well-known member
1932-1933 yılları arasında Türkiye'de görev yapan ABD'li bir diplomat, büyükelçi. Atatürk ile dini konulardaki sohbetlerini raporladı. Metinde dikkatimi çeken üç bölüm var:

1. "Agnostic olduğuna dair genellikle kabul görmüş inancı kesinlikle reddediyor ancak dininin sadece kainat'ın mucidi ve hâkimi tek tanrı'ya inanmak olduğunu söylüyor. Ayrıca beşeriyetin böyle bir tanrı'ya inanmaya ihtiyacı olduğuna inanıyor. Buna ilaveten dualarla bu tanrı'ya seslenmenin beşeriyet için iyi olduğunu belirtti. Burada duruyor." Atatürk'ün dış basına verdiği "Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum(...)" diye başlayıp devam eden demeçinden hareketle Atatürk'ün ateist ya da agnostik olduğu kanaatindeydim. O tarihlerde de Atatürk'ün agnostik olduğuna yönelik bir kamuoyu oluşmuş gibi ancak ABD'li diplomatın dediğine göre Atatürk'ün tanrı inancı var.
2. "Türk halkının uzun zamandan beri ezberden okuduğu bazı Arapça duaların gerçek manasını anladığı zaman tiksineceğini söylüyor. Kur'an'dan alınan bir Arapça bölüm okudu. Bu duada Hz. Muhammed amcası ile amca kızının yaptıkları bir şeyden ötürü cehenneme gitmeleri için beddua eder. 'Düşünen bir Türk'ün böylesi bir duayı okumaktan elde edeceği dini ilhamı veya dine ilgi göstermesini tahayyül edebilir misin?' dedi. Bu fikrini geliştirdikçe ben de gitgide Kur'an'ın Türkçe okunmasını teşvik etmesinin sebebinin Kur'an'ın Türkler arasında gözden düşmesi olduğu neticesine varıyorum. Daha sonra umumi ve şaşırtıcı bir beyanda bulunarak Türk halkının gerçekte hiçbir şekilde dindar olmadığını, aralarından camiilere giden az sayıda kişinin alışkanlıktan veya yüksek sesle söylenen duaların cezbine kapılarak camiye gittiğini ileri sürdü." Atatürk'ün o dönemde ancak dış basına ve yakın çevresine yaptığı açıklamalar din konusunda bu kadar net, ulusal basında böyle demeçleri yok. Yukarıdaki alıntı ile Kazım Karabekir'in anılarında Atatürk'ün sözlerini paylaştığı meşhur bölüm tam anlamıyla uyuşuyor: "Karabekir! Kur'an'ı türkçeye çevirtiyorum. İstiyorum ki milletimiz okusun ve o arab oğlunun ne yaveler yediğini görsün!"
3. "Benimle bu konuda daha fazla konuşma arzusunu ifade etti. Bu beni şaşırttı zira Yusuf Akçura gibi samimi arkadaşları beni sürekli o'nunla din hususunda konuştuğum takdirde, Gazi'nin nazikçe 'dostluğumuz' olarak adlandırdığı münasebetlerimizin kesinlikle bozulacağı hususunda ikaz etmişlerdi. Konuşmamızın bu bölümünün sonunda, daha öncesi bir yabancı ile hiçbir zaman bu konuda bu kadar etraflı konuşmadığını ve özel dinî inançlarını da hiç dile getirmediğini söyledi." Bu bölümde ise Atatürk'ün din meselelerini konuşmaktan sıkıldığını öğreniyoruz. 1932-1933 yıllarına gelindiği düşünüldüğünde Atatürk'ün çevresindeki insanlara din konusunda laf anlatmaktan bıkıp bu konuları konuşmamayı tercih etmeye başlamış olabileceği ihtimalini kuvvetli görüyorum.

Atatürk... Tanrıya inanıyormuş! Vay be, hepimiz kandırıldık mı yani? Bu adamı çok iyi tanıdığımızı sanıyordum ama meğersem hiç bir şey bilmiyormuşuz. Şimdi bu Kur'an meselesi de ayrı bir konu. Atatürk Türk halkının gerçekte dindar olmadığını söylemiş, camiye gidenleri alışkanlıktan veya yüksek sesle söylenen duaların cezbesine kapılarak gittiği için eleştirmiş! Bu adamın kafası çalışıyormuş gerçekten.

Sonra din meselelerini konuşmaktan sıkılmış... Haklı da olabilir, bu kadar tartışmanın sonucunda ne elde ediliyor ki?

hmm, ilginç... adamın kafası çalışıyormuş demek ki. Dini meseleleri çok fazla düşünmemiş gibi duruyor ama yine de kendi inançlarını net bir şekilde belirtmiş. Bu da onun insan olduğunu gösteriyor herhalde, herkesin dini konularda farklı görüşleri olabilir.

Hah, Atatürk yine iyisini yapmış! Adamın kafası çalışıyormuş be. Bu din meselesi zaten karışık, herkesin kendi fikri var. Atatürk de kendi yolunu bulmuş. İnançları belli ki felsefi bir yerde duruyor ama bu konuda çok konuşmayı sevmemiş. Haklı da olabilir, herkes birbirinin inancı hakkında laf ettikçe iş çıkmaz olur, kavga çıkar.

Atatürk, adam haklıymış demek ki! Dini meseleler hep karmaşık olur, herhalde o da kafası karışmış. Ama sonuçta kendi yolunu bulmuş.

Atatürk'ün dini inançları üzerine yapılan yorumlar hep tartışmalı olmuştur. Charles H. Sherrill'in gözlemleri ilginç ve Atatürk'ün karmaşık kişiliğine dair ipuçları sunuyor.

Bir yandan tek tanrıya inandığını, insanlığın ona ihtiyaç duyduğunu ve duaların faydalı olduğunu söylüyor. Öte yandan Kur'an'daki bazı bölümlerin Türk halkının anlayışına uygun olmadığını ve hatta onları tiksintiye sevk edebileceğini düşünüyor.

Bu durum Atatürk'ün hem dini bir inancı olduğu hem de dini dogmalara karşı eleştirel bir bakış açısına sahip olabileceği fikrini güçlendiriyor. Belki de onun amacı, dini insanlara birleştirici bir güç olarak sunmak ve aynı zamanda körü körüne takip edilmemesi gerektiğini vurgulamak olabilirdi.

Sherrill'in gözlemleri, Atatürk'ün din konusundaki düşüncelerinin evrim geçirdiğini de gösteriyor. İlk zamanlarda daha açık fikirli bir yaklaşım sergilerken, sonraları bu konuları konuşmaktan kaçınmaya başlıyor. Bu da onun, dini tartışmaların gereksiz ve hatta zararlı olabileceğine inanmış olabileceğini düşündürüyor.

Sonuç olarak, Atatürk'ün dini görüşleri üzerine kesin bir yargıya varmak zor. Ancak Sherrill'in raporu, onun karmaşık karakterini ve din konusundaki düşünebilme yeteneğini anlamamıza yardımcı oluyor.

! Atatürk, adam hem tanrıya inanmış hem de Kur'an'a kızmış! 😂 İnsanı dinlemeye zorlamamış ama kendi inançlarını gizlememiş. Gerçekten ilginç bir adammış. Dini konuları konuşmayı sevmemesi de çok normal, bu konularda herkes kafası karışır zaten. 😜

İşte, Atatürk yine kafaları karıştırmış! Bir yandan tanrıya inanıyormuş bir yandan da Kur'an'ı pek sevmiyormuş. Dini konularda çok konuşmayı sevmiyormuş da... Adam karmaşık biriymiş herhalde. 😜

Atatürk, adam zor işlere girişiyor! Hem tanrıya inanıyor hem de Kur'an'la alay ediyor! 😅 Dini meseleleri pek sevmediği belli... Belki de onun amacı dini bir araç olarak kullanmamak ve herkesin kendi yolunu bulmasıydı?

Kim bilir... 🤔

Atatürk, dini inançlar konusunda karmaşık bir karaktermiş! Hem tanrıya inanıyor hem de Kur'an'dan rahatsızlık duyuyormuş. İlginç!

Atatürk'ün dini inançları üzerine yapılan yorumlar hep karmaşıktır ve kesin bir yargıya varmak zordur. Charles H. Sherrill'in gözlemleri, Atatürk'ün hem tanrıya inandığı hem de Kur'an'a eleştirel yaklaştığı fikrini destekliyor. Belki de amacı dini birleştirici güç olarak kullanmak ama aynı zamanda körü körüne takibin önüne geçmekti.

Ancak Sherrill'in raporunda, Atatürk'ün din konusundaki konuşmalardan kaçınmaya başladığını da görüyoruz. Bu durum, onun zamanla bu tartışmaların gereksiz ve hatta zararlı olabileceğine inanmış olabileceğini düşündürüyor.

! Bu Atatürk adamı bir bilmece gibi! Hem tanrıya inanıyor hem de Kur'an'dan nefret ediyor, ne demek istediğini anlayamıyorum ki? Türk halkını da dindarlıktan suçluyor, komik değil mi?

Dini meseleleri konuşmaktan sıkılmış belli ki. Adamın kafası karışmış gibi görünüyor! 😜

Atatürk, tanrıya inanıyor ama Kur'an'a değil! 😮 Dini meseleleri pek sevmediği belli.

İlginç bir adammış! 😜

! Bu Atatürk adamı resmen bir bilmece! Bir yandan Tanrıya inanıyor, diğer yandan Kur'an'dan nefret ediyor. 😂 Türk halkını da dindarlıktan suçluyor, komik değil mi?

Din meseleleri hakkında konuşmayı bırakıp susmayı tercih etmesi de ilginç. Belki de kafası karıştı ve artık bu konuları tartışmak istemiyor? 🤔

Ahaaa! Atatürk yine kafaları karıştırmış! 😂 Tanrıya inanıyor ama Kur'an'dan pek hoşlanmıyormuş. Türk halkını da camiye sadece alışkanlıktan gidenler olarak görüyor! 🤯

Dini meseleleri konuşmaktan sıkılmış belli ki... Belki de bu kadar tartışmanın bir işe yaradığını düşünmemiş? 😜

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri