Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Chateau Kalpak: Fransız Şıklığının İzleri"

ahmetakgunnvx

Well-known member
Chateau Kalpak Şarabı: Agresif Bir Eleştiri ve Tadım Notları

Bugün sizlere Chateau Kalpak adlı butik bir şarap üreticisinin ürettiği ve oldukça merak uyandıran bir şarap hakkında yazacağım. Bu şarap, standart bir Bordeaux kupajı olarak tanımlanabilir; Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot ve Merlot üzümlerinden üretilmiştir. Ancak şarabın hikayesi ve tadımı o kadar etkileyici ki, sizi Türkiye'de üretilen şaraplar hakkındaki önyargılarınızdan kurtaracak!

Chateau Kalpak, butik bir şarap üreticisi olarak, sınırlı sayıda üretim yapıyor ve bu nedenle her yerde bulunamayacak bir şarap. Tadımına ise kesinlikle değer! Beyaz etiketli versiyonu, 2016 rekoltesinden denediğimde, böyle bir şarabın Türkiye'den çıkmış olma ihtimali yok dedirtecek kadar etkileyiciydi. Kırmızı etiketli versiyonu da var, ancak üzümlerin oranları farklı ve Merlot daha baskın. Ne yazık ki bu versiyona dair deneme fırsatım olmadı, ancak merak uyandıran bir şarap.

Şarabın tedarik fiyatı 3-4 bandında değişiyor, ancak İzmir'de herhangi bir mekanda 6-7 liradan aşağıya bulmanız pek mümkün değil. Konuma bağlı olarak fiyat 10-11 liraya kadar çıkabiliyor. Ancak size tavsiyem, maddi kaygıları bir kenara bırakıp bu eşsiz lezzeti denemeye değer! Özellikle 2011 rekoltesinden bahsediliyor, ne yazık ki bu versiyona dair deneme şansım olmadı, ancak sizlere tedarikçiler hakkında bilgi verebilirim.

Chateau Kalpak'ın beyaz etiketli versiyonunun tadımına gelince, ilk olarak yoğun ve karmaşık bir aromatik profil sunuyor. Olgun meyve, baharat ve hafif bir mentol notası burun duyularını okşuyor. Ağzınızda pürüzsüzce yayılan şarabın tanenleri iyi bir yapıya sahip ve dengeli bir şekilde damakta hissediliyor. Bitişte ise meyveli bir tatlılık ve uzun bir bitiş bırakıyor.

Sonuç olarak, Chateau Kalpak, Türkiye'de üretilen şaraplar hakkında önyargıları yıkabilecek bir şarap. Butik üretiminin sınırlı sayıda şişesi, onu daha da özel kılıyor. Eğer şansınız varsa ve bütçeniz elveriyorsa, kesinlikle denemeye değer bir şarap. Tadım notlarımı sizinle paylaştım, şimdi sıra sizde! Chateau Kalpak'ı denediniz mi? Denerseniz, mutlaka tadım notlarınızı benimle paylaşın!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri