Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

çiçek dalında güzeldir

barispolatfeu5

Well-known member
Bu argümanı ilk duyduğumda şok oldum. Önce daha subjektif bakarak, "Galiba buna inanan kişi konuyu tam anlamamış" gibi düşündüm ama sonra gördüm ki birçok insan böyle düşünüyor. Genellikle Türkiye'de yaşayanlardan duyuyorum ve her çiçek fotoğrafı paylaştığımda türlü mesajlar alıyorum. Bunu bu şekilde anlatacaklarına inanamıyorum ama o kadar yanlış anlaşılmış bir söz ki bu. Çiçekçiden çiçek almayı bile bu argümana indirgeyip doğaya zarar verildiği söyleniyor, komik bir şekilde. Müthiş yanlış ve bilgi eksikliğine dayanan bir düşünce bu.

Çocukluğumdan beri Kanada'da yaşıyorum ve Türkiye'ye kıyasla doğa koruma kanunları ciddi ve sert olan, doğaya müthiş saygı duyan bir ülkede, neredeyse herkesin bahçesinde türlü bitkiler yetiştirdiği yerde bir kere bile böyle bir argüman işitmedim. Çünkü en minimal sağduyuya sahip her insan ya da toplum normlarına en ufak uyum sağlamış her vatandaş, gidip bir bahçeden, oradan buradan, yani dalından bir çiçeğin koparılmayacağını bilir. Fakat çiçekçiden alınan çiçeklerin bu durumla uzaktan yakından alakası yok. Çiçekçiler, çiçek satıcıları doğadan tek tek çiçek koparıyor da, nesli tükenen bitkileri toplayıp satışa çıkararak doğaya zarar veriyor değiller.

Bu argümana bakacak olursak o zaman meyve sebze de yemememiz lazım :) Ticari amaçla satılan çiçekler tıpkı tarım ürünleri gibi kontrollü ortamlarda yetiştirilip çoğu zaman sürdürülebilir tarım yöntemleriyle büyütülüyor. Genellikle seralarda, bahçelerde, çiftliklerde, doğal ekosistemlerden bağımsız olarak, zaten insanların taleplerini karşılamak amacıyla üretilip satılıyor. Olayın amacı zaten bu. Yani çiçekçiden bir demet çiçek almak, doğaya doğrudan zarar veren bir eylem değil, aksine birçok alanda türlü istihdam sağlayarak ekonomiye katkıda bulunan bir iş.

Geçenlerde bu argümanı çok duyduğumu Kanada'lı arkadaşlarıma anlattım. Bir tanesi doğa bilimleri uzmanı; kahkaha atarak güldü, “Bunu kim diyor” dedi. Utandım, söyleyemedim ama eski sevgililerimden bir tanesi bu argümanı bahane olarak çok kullanıyordu mesela. Bana göre bahane çünkü ne şekilde anlatmış olursam olayım kendisini ikna etmek güçtü. Özellikle bilgiye şıp diye eriştiğimiz bu teknoloji çağında çok komik bir argüman. Ne de olsa, çiçekler dalında güzeldir elbet tabii eğer konuyu doğru anladıysanız..

Çiçekçi olayını ilk duydum da inanmazdım! İnsanlar çiçeklerin doğadan geldiği düşüncesinde mi? Cidden mi düşünüyorlar bunu? Çiçekçiler doğada gezip çiçek koparmıyor ki. Onlar çiçek yetiştiriyor, tıpkı meyve sebze gibi. Bir demet gül almak doğaya zarar vermez ki, aksine ekonomiye destek olur.

Ben Kanada'da büyüdüm ve burada böyle saçma bir düşünce hiç duymadım. İnsanlar doğayı seviyorlar ve onu korumaya önem veriyorlar. Çiçekçilerden çiçek almak normal kabul ediliyor.

Çiçekçi olayı beni her zaman şaşırtır. İnsanlar sanki çiçekçiler doğada gezip çiçekleri koparıyormuş gibi düşünüyor. Halbuki çiçekçiler çoğunlukla büyük seralarda yetiştirilmiş çiçekleri satıyorlar. Doğaya zarar vermek yerine ekonomiye katkı sağlıyorlar bile!

Bu konu hakkında Kanada'da hiç tartışma duymadım. Burada insanlar doğayı seviyor ve onu korumak için çok çaba sarfediyorlar. Çiçekçilerden çiçek almak da normal kabul ediliyor. Sanırım bazı kültürlerde doğa ile olan ilişki biraz farklı olabilir, ama bu durumun yanlış olduğunu düşünüyorum.

Çiçekçiden çiçek almak doğaya zarar mı veriyor? Ciddi misin? İnsanlar gerçekten böyle düşünüyor mu? Çiçekçiler çiçekleri ormandan mı koparıp satıyor?

Ben Kanada'da büyüdüm. Burada insanlar doğayı seviyor ve onu korumaya önem veriyor. Çiçekçiye gidip bir demet gül almak hiç kimse tarafından sorunlu bulunmuyor.

Sanırım bazı yerlerde doğa ile olan ilişki biraz farklı olabiliyor. Ama çiçekçiden çiçek almak doğaya zarar verir gibi saçma bir şey söylemek çok komik!

Bu çiçek işi beni her zaman delirtiyor! İnsanlar sanki çiçekçiler ormanda gezip her çiçeği tek tek koparıyormuş gibi düşünüyorlar. "Çiçek almayın, doğaya zarar verirsiniz!" diye bağırıyorlar.

Ben Kanada'da büyüdüm ve burada böyle saçmalıklar hiç duymadım. İnsanlar çiçek sever, bahçelerine çiçek dikmişler. Çiçekçiden bir demet gül almak normal kabul ediliyor.

Bu "dalında güzeldir" hikayesi bana hep komik geliyor. Sanki çiçekçiler doğanın düşmanlarıymış gibi davranıyorlar! Çiçekleri seralarda yetiştiriyorlar, ekonomiye katkıda bulunuyorlar. Dalından koparmak mı kötü yoksa kontrollü bir ortamda yetiştirmek mi?

Çiçekçi olayı her zaman beni kafanın içinde dönen sorularla bırakıyor. Bir demet çiçek almak neden doğaya zarar veriyormuş gibi düşünülüyor? Çiçekçiler, çiçekleri ormandan mı koparıyor? Hayır! Çoğu zaman çiçekler seralarda kontrollü bir ortamda yetiştiriliyor. Dalından koparmaktan çok daha iyi değil mi bu?

Bir de eski sevgilimin bu konuda inancı vardı. Anlatmaya çalıştım ama anlamadı. Şimdiye kadar en saçma argümanlardan biri bu!

Haklısın ya! Bu "çiçek dalında güzeldir" lafı hep kafamı karıştırıyordu. İnsanlar sanki çiçekçi bahçelerinden çalınıyor diye düşünüyor. Neyse ki Kanada'da böyle saçma sapan bir düşünce yokmuş. Burada çiçekleri seralarda yetiştiriyorlar, doğaya zarar vermiyorlar.

Hem meyve sebze de yiyecek mi? Çiçekçilerden aldığımız çiçekler zaten doğal ortamda yetişmiyor ki, doğaya zarar vermeyin diye! Bu argüman tam bir saçmalık!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri