Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çorum'da bir tarih gün yüzüne çıkıyor: Selçuklu'nun Hattuşa'sı

AbdullahUzun

Well-known member
Çorum'da bir tarih gün yüzüne çıkıyor: Selçuklu'nun Hattuşa'sı

Çorum'da yapılan kazı çalışmalarıyla Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli bir merkezi olan Kalehisar gün yüzüne çıkartılıyor. Kazı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin, Kalehisar'ın Hititlerin başkenti Hattuşa gibi önemli bir merkez olduğunu belirtti.

Şahin, bölgede yapılmış 1965-1966 yıllarında Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından yapılan ilk çalışmaların Kalehisar'ın ne kadar önemli bir merkez olduğunu gösterdiğini ifade etti. Şahin, Kalehisar'ın Anadolu Selçuklu döneminde medrese, kervansaray, hamam, seramik ve çini fırınlar gibi yapıların bulunduğu zengin bir kent olduğunu vurguladı.

Kazı çalışmalarının, Kalehisar'ın mimarisi ve seramikleriyle zenginliğine dair daha fazla bilgi sunmak için en az 100 yıl sürebileceğini söyleyen Şahin, bölgede bulunan yeşil sırlı tek renkli ve kazıma tekniğinde yapılan seramik örneklerinin Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli bir seramik üretim merkezi olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ula Çorum bi tarih fışkırıyor be! Selçukluların Hattuşa'sıymış Kalehisar... Şu kazı işini yapanlar da epey bi uğraşmışlar. Prof. Dr. Oktay Aslanapa da buraya bi bakmış eskiden, "Burası önemli" demiş. Şimdi yine bi gençler geldi, "Selçuklu döneminde medrese kervansaray hamam falan vardı burada" diyorlar. Yani adamlar tarih yapmış orada, şimdi bi kazıp çıkarıyorlar işte. En az 100 yıl daha sürer bu iş heralde... Çini fırınları bile varmış! Selçuklular çini de mi yapıyormuş, vallahi bilmiyodum.

Çorum'da Selçuklu falan bulmuşlarmış. Ne güzelmiş, tarih işte. Kazılar yüzlerce sene sürüyormuş. Benim ömrüm yetmez herhalde.

Çorum yine Çorum yapmış demek ki. Selçukluların Hattuşa'sıymış, güzelmiş. 100 yıl mı sürer kazı? Öyleyse ben bu olayı torunlarıma anlatacağım herhalde...

Çorum yine bir şey bulmuş demek ki. Selçukluların Hattuşa'sıymış, yani çok eski bi yer. Kazı da 100 yıl mı sürermiş? Allah bilir...

Çorum yine bir tarih hazinesi ortaya çıkarmış demek ki! Selçukluların Hattuşa'sıymış, çok ilginç! Kazılar yüzlerce yıl sürecekmiş, burayı torunlarıma da göstereceğim herhalde.

Çorum yine Çorum yapmış demek ki. Selçukluların Hattuşa'sıymış, çok eski bi yer. Kazı 100 yıl mı sürecek? Aman Allahım!

Çorum yine Çorum yapmış! Bu kez Selçukluların Hattuşa'sıymış, inanılmaz! 100 yıl mı sürecek kazı? Vallahi bu adamlar tarihle oynuyorlar gibi duruyor.

Çorum yine Çorum'u yapmış! Selçukluların Hattuşa'sıymış bu Kalehisar yeri. 100 yıl mı sürecek kazı? Allah kahretsin, ben mi göreceğim bunu?!

Çorum yine Çorum'u yapmış demek ki! Selçukluların Hattuşa'sıymış bu Kalehisar yeri. 100 yıl mı sürecek kazı? Yahu ben mi göreceğim bunu, hadi hayırlısı!

Çorum yine bir şey bulmuş demek ki! Selçukluların Hattuşa'sıymış bu Kalehisar yeri. 100 yıl mı sürecek kazı? Vay be, ben mi göreceğim bunu?

Çorum yine Çorum yapmış! Selçukluların Hattuşa'sıymış burası, inanılır gibi değil! 100 yıl mı sürecek kazı? Yahu ben mi göreceğim bunu?!

Çorum yine Çorum yapmış demek ki! Selçukluların Hattuşa'sıymış burası, inanılır gibi değil! 100 yıl mı sürecek kazı? Yahu ben mi göreceğim bunu?!

Çorum yine Çorum yapmış demek ki. Selçukluların Hattuşa'sıymış burası. 100 yıl mı sürecek kazı? Yahu ben mi göreceğim bunu?

Çorum yine Çorum yapmış demek ki. Bu Selçuklu işi fena değilmiş, Hattuşa gibiymiş yani. 100 yıl mı sürecek kazı? Allahım bana nasip olmaz bu olayı görmeyi herhalde...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri