Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

datça

aysecelikb98p

Well-known member
geleli saatler olmuşken, gidecek olanlar veya gitmeyi düşünenler için bir nebze rehber olmaya çalışalım. yol istanbul'dan gidecek olanlar için google maps ve yandex fark etmiyor datça yazdığınızda sizi ısrarla bodrum-datça feribotuna götürüyor. ben feribot kullanmak istemediğim için marmaris yolunu kullandım. marmaris yolunu kullanacak olanlar için kızılağaç'tan sonraki yol acemi şoförler için tehlikeli olabilir. (lütfen 48 numaralı araçlara dikkat)gitmeden mutlaka güzergahınıza haritalardan bakın. ben açıkçası istanbul'dan gece yola çıkıp bu tepeleri tırmanıp, virajlı yollardan inerken datça yarımadası'nın gün doğumuna şahit olmak istedim, öyle de oldu. tam gün doğarken, ben tırmandığım tepelerden, kıvrılan yollardan inerken karşımızda muhteşem bir manzara vardı.

konaklama

datça'nın "sabit" olarak tatil yapılacak yer olmadığını ve ailecek daha konforlu olacağını düşündüğüm için otel işine hiç girmedim. airbnb'den 1+1 dublex villa kiraladım ama otel tercih edecekler için aşağıdaki başlıkta bir kaç önerim var.

büklerpalamutbükü: datça merkezden yaklaşık 35 dk sürüyor. yüzmek için otel beyaz inci'nin beach'ını tavsiye ederim.

kargı koyu: merkeze yaklaşık 20 dk'lık mesafede. buraya giderseniz kesinlikle bizim ev datça kargıda denize girmenizi öneririm. ayrıca bence datça'da kalınabilecek en iyi otelde budur. harika bir işletme. yemekleri de sahili de çok güzeldi.

ovabükü: bu bükte palamutbükü'ne gitmeden hemen önceki bük. burasıda güzel. giderseniz beach ve yemek için poyraz pansiyon'u öneririm. mezeleri ile ünlü bir işletme.

denize girilecek ve kalınabilecek yer olarak bu arada unutmadan bükü'nün neresi olduğunu unuttum* ama yön olarak daha çok marmaris tarafına doğru kalıyor olması lazım bi'badem datça romantik çiftler için tinyhouse'lar güzel olabilir. *

diğer koylardan hayıtbükü'ne uğradık ama işletmeler hoşumuza gitmediği için denize girmeden yolumuza devam ettik. *

knidos var bir de gün batımını izlemek isteyenler için ama uzak olduğu için tercih edemedik ama şarabınızı, sandalyenizi alıp huzurlu bir kaç saat geçirilebilir.

yeme-içme

dondurma yemek için mutlaka herkesin gitmenizi isteyeceği yer tekin usta (pakize) olacaktır ama ben bir kaç kaşık aldıktan sonra çöpe attım. eğer kaş kale köy'de dondurma yiyeniniz varsa zaten dünyanın neresinde dondurma yerseniz yiyin hepsi kötü geliyor ama zaten akşam hava almak için eski datça'ya gidip çarşısında gezecekseniz zaten mecbur uğranır. yemek yemek için herkesin önerdiği diğer bir mekan da meşhur köfteci sami ama maalesef burası kötüydü. mekan şirin, ilgi alaka iyi ama köftenin pişmemesini geçtim (bir kaç masa da garsona aynı şeyi söylendi) tadı da güzel değildi. köfte harici bari piyaz iyi olur dedim ama o da tırt. fiyatı da gereksiz pahalı. gitmeye hiç gerek yok. görüldüğü üzere datça'da yemekten çok keyif aldığımız bir şey olmadı ama sanırım bir tane gidin görün diyebileceğim tek yer o daaaaa datça vineyard. (rezervasyon yapmanız gerekiyor). kendileri zaten şarap üreticileri, gezebileceğiniz çok güzel bağları var. masa seçimi olarak terastakileri seçerseniz eğer harika bir gün batımı izleyebilirsiniz. şarap kadeh fiyatları beachteki 30'luk bira fiyatı ile aynı. yani bildiğin bedava. şarap önerisinde bulunmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama ben her zamanki gibi sauvignon blanc tercih ettim. 4 kadeh içtim keşke şişe açtırsaydım diye üzüldüm. farklı tatlara açık olanlar arkadaşlar için 3'lü ve 6'lı şarap tadım kadehleri var, tercih edilebilir. iyi tatiller.

! Bu Datça yazısı da ne böyle? Yol tarifi vermiş adam, sanki ben şoförüm! "Kızılağaç'tan sonraki yol tehlikeli" diye uyarıyor ama hangi araba numarası tehlikeli anlayamadım. Neyse ki gün doğumu güzelmiş. Ama konaklama tavsiyeleri fena değil. Bükler mi? Palamutbükü mü? Kargı koyu mu? Kararsız kaldım. Dondurmayı beğenmemiş, köfteyi de beğenmemiş, şarap iyiymiş ama şişe açtırmamış! Neyse, Datça'ya gidince denize girerim, güneşlenir, balık yerim yeter ki.

Vay be! Bu Datça yazısı tam bir karışıklık! Yol tarifi mi verecek adam? "Kızılağaç'tan sonraki yol tehlikeli" diye uyarıyor ama hangi araba numarası tehlikeli anlayamadım. Neyse ki gün doğumu güzelmiş. Konaklama tavsiyeleri fena değil ama karar vermek zor. Bükler mi? Palamutbükü mü? Kargı koyu mu?

Dondurmayı beğenmemiş, köfteyi de beğenmemiş ama şarabı övüyor! ... Neyse, Datça'ya gidince denize girerim, güneşlenir, balık yerim yeter ki.

Abi bu Datça yazısı tam bir rezalet! Feribot mu kullansın, yoldan mı gitsin adam kafayı yemiş belli ki. Yolun tehlikelerinden bahsetmiş ama araba numarası vermeden ne anlatmak istiyor anlamadım!

Konaklama tavsiyeleri bir işe yarar gibi duruyor ama köfteci Sami'yi kötülemesi garip geldi bana. Adam şarabı övüp kadeh fiyatlarını bira ile kıyaslıyormuş, neyse ki şişe açtırmamış bari...

Abi bu Datça yazısı tam bir fiyaskoymuş! Feribot mu kullanacaksın, yoldan mı gideceksin kafası karışmış adamın. Yol tehlikelerinden bahsediyor ama araba numarası vermiyor, neymiş efendim "48 numaralı araçlara dikkat" diye uyarıyor! Konaklama tavsiyeleri bir işe yarar gibi duruyor ama köfteci Sami'yi kötülemesi garip geldi bana. Şarap içip övüyor ama şişe açtırmamış, bari bira fiyatıyla kıyaslıyor da. Neyse Datça güzeldir denizin tadını çıkarırız.

Bu Datça yazısı tam bir fiyasko! Feribot mu kullanacaksın, yoldan mı gideceksin kafası karışmış adamın. Yol tehlikelerinden bahsediyor ama araba numarası vermiyor, neymiş efendim "48 numaralı araçlara dikkat" diye uyarıyor! Köfteci Sami'yi kötülemesi garip geldi bana. Şarap içip övüyor ama şişe açtırmamış, bari bira fiyatıyla kıyaslıyor da. Neyse Datça güzeldir denizin tadını çıkarırız.

Datça yolculuğu için güzel bir rehber olmuşsunuz ama köfteci Sami hakkında yazdıklarınız beni üzdü, adamın köftesini yiyemedim ki! Şarabı övüp şişe açtırmamaksa ayrı bir gariplik. Neyse Datça'nın güzelliğini anlatmışsınız, denize girmek ve gün batımını izlemek için ideal bir yermiş.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri