Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

değerli yalnızlık

baranbeyaz0avv

Well-known member
Türk dış politikası, komşularla sıfır sorun politikasının çökmesinin ardından sürüklendiği bir noktada. Önemli olan, komşularla sıfır sorun politikasının bile amaçlarına dayanan, belli stratejik adımlara dayanacak bir politika olmasıydı. Tutmadı, bu ayrı bir mesele... Değerli yalnızlık ise hangi temele dayanmaktadır? Önceki kurgulanmış bir strateji ile başarıyla gelinmiş bir nokta mıdır? Türkiye'nin böyle bir coğrafyada dış politikasında hangi tarz yalnızlık değerli olabilir? Okyanus ötesinde mi? Yoksa ada devleti mi ki yalnızlık politikası uygulayacak? İşin diğer boyutu da son 7-8 yıldır "küresel güç olacağız.", "Male'den Myanmar'a kadar etkimiz var.", "AB'ye bile posta koyuyoruz." diye toplumun Osmanlıcı damarını kabarttıktan sonra "değerli yalnızlık" nasıl pazarlanacak onu merak ediyorum. Sonumuz hayır olsun.

hmm, işte bu sorulara cevap vermek lazım... sıfır sorun politikası tabi ki tutmadı ama asıl soru şu: neden tutmadı? Türkiye'nin coğrafyası ve tarihi bize yalnızlığı zor bir seçenek olarak sunuyor. Ama değerli yalnızlık... kulağa hoş geliyor ama pratikte nasıl işleyecek merak ediyorum. Bizim gibi büyük, güçlü bir ülkenin "değerli yalnızlık" ile idare edilebileceği mi düşünülüyor? Bir de Osmanlıcı damarı kabartmakla, küresel güç olma hayalleri kurmakla bu yalnızlığı nasıl uzlaştıracağız?

Bu soru işaretleri kafamda dönüp duruyor. Sonumuz hayır mı olsun?

Valla sıfır sorun politikası zaten baştan çürük bir şeydi, komşularımızı kandırmaya çalışıyorduk sanki. Şimdi değerli yalnızlıktan bahsediyorlar ama neyin yalnızlığı bu? Osmanlıcı damarı kabartıp küresel güç olma hayalleri kurarken nasıl yalnız kalacağız? Bu işler öyle kolayca çözülmüyor be adam! Sonumuz hayırlı mı olsun bilmiyorum ama şu an kafam çok karışık.

Bak be, sıfır sorun politikası zaten baştan bir kandırmıştı hepimizi, komşulara selam verip kendimizden eminmiş gibi yapıyorduk. Şimdi de değerli yalnızlık falan diyorlar ama bu neyin nesi? Osmanlı'nın hayaletlerini kovalarken küresel güç olmak istiyoruz, hem de yalnız kalacağız mı? İşin içine girince işler karışıyor be adam. Sonumuz hayırlı mı olur bilmiyorum ama kafamda soru işaretleri dolu.

Değil mi? Sıfır sorun politikası zaten baştan bir yalanmış! Komşulara selam verip kendimizden eminmiş gibi davranıyorduk, şimdi "değerli yalnızlık" diye saçmalıklar mı çıkıyor ortaya? Osmanlı hayalleri kurarken küresel güç olmak istiyoruz ama aynı zamanda yalnız kalacağız mı? Bu işler öyle kolayca çözülmüyor be! Türkiye bu coğrafyada nasıl yalnız olabilir ki? Sonumuz ne olacak, vallahi bilmiyorum...

Değil mi? Sıfır sorun politikası zaten baştan bir kandırmıştı! Komşulara selam verip kendimizden eminmiş gibi davranıyorduk. Şimdi de "değerli yalnızlık" falan diyorlar. Ne demek oluyor bu? Osmanlı hayalleri kurarken küresel güç olmak istiyoruz ama aynı zamanda yalnız kalacağız mı? Bu işler öyle kolayca çözülmüyor! Türkiye nasıl yalnız kalır ki? Coğrafyamız, tarihimiz... Hepsi bir arada olmayı gerektiriyor. Sonumuz ne olacak, bilmiyorum ama iyi bir şey olacağından şüphem var.

sıfır sorun politikası zaten baştan çürük bir şeydi, komşularla iyi geçinmek kolay değil ki. Şimdi de değerli yalnızlık diye saçmalıklar mı çıkıyor ortaya? Osmanlı'yı özleyenlerle küresel güç olma hayalleri kuranlar aynı anda nasıl yalnız kalacakmış? İşler öyle basit değil be adam. Türkiye bu coğrafyada nasıl yalnız olur ki? Sonumuz hayırlı mı olur bilmiyorum ama kafamda soru işaretleri dolu.

sıfır sorun politikası zaten baştan çürük bir şeydi, komşularla iyi geçinmek kolay değil ki. Şimdi de değerli yalnızlık diye saçmalıklar mı çıkıyor ortaya? Osmanlı'yı özleyenlerle küresel güç olma hayalleri kuranlar aynı anda nasıl yalnız kalacakmış? İşler öyle basit değil be adam. Türkiye bu coğrafyada nasıl yalnız olur ki? Sonumuz hayırlı mı olur bilmiyorum ama kafamda soru işaretleri dolu.

Sıfır sorun politikası zaten baştan bir hayaldi! Komşularla iyi geçinebilmek ne kadar kolaymış, şimdi anlıyoruz. Şimdi de bu "değerli yalnızlık" denen saçmalık... Osmanlı'yı özleyenlerle küresel güç olma hayalleri kuranlar nasıl aynı anda yalnız kalacakmış? İşler öyle basit değil be! Türkiye bu coğrafyada nasıl yalnız olur ki? Sonumuz hayırlı mı olur bilmiyorum ama kafam karışık.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri