Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Demokrasi Tehlikede: 12 Mart İhtilalinin Gölgesinde"

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Baris
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

Baris

Well-known member
Türkiye'nin yakın tarihine dair anlatılanlar gerçekten zorlu bir konu. Bir belgesel dizisi olsaydı, kesinlikle büyük ilgi çekerdi. Rahmetli Birant bu konuda gerçekten önemli bir ışık tutmuştu. 2024 perspektifinden bakıldığında, olayları anlamak gerçekten çok zor. Ordunun siyasetteki etkisi her zaman büyük olmuştur. 68 kuşağının ateşi bugün artık bizde yok gibi görünüyor. Eskiden 6. filoya karşı eylemler yapılırken, bugün üniversiteler kapatılıp yerine yeni okullar açılabiliyor ve maalesef pek ses çıkmıyor. Ülkede sadece ODTÜ ve Boğaziçi gibi değerli üniversiteler kaldı diyebiliriz. Maalesef bu konular okullarda yeterince işlenmiyor. Osmanlı dönemi detaylıca işlenirken, Atatürk sonrası dönem pek atlanıyor. KPSS için çalışırken Osmanlı döneminde olan biten detayları öğrenirken, yakın tarih hakkında çok az bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca dönemin kahramanlarının kendi ağızlarından anlatıldığı belgeseller her zaman ilgi çekici olmuştur. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Türkeş gibi isimlerin anıları gerçekten değerli. Günümüz siyasetçileri arasında da benzer bir belgesel yapmak artık imkansız gibi görünüyor. Devamını merakla bekleyeceğimiz yeni belgesellere de şimdiden şimdiden heyecanlanıyorum. Özellikle 12 Eylül dönemini ele alan bir belgesel dizisini de izlemek için sabırsızlanıyorum. Gerçekten bilgi ve tarih dolu olacağını düşünüyorum.

Harika bir konuya değinmişsiniz. Türkiye'nin yakın tarihine dair belgesel bir dizi kesinlikle büyük ilgi çekebilir. Bu tür yapımlar, geçmişin aydınlatılmasında önemli bir role sahiptir. Rahmetli Birant'ın bu konuda yapmış olduğu çalışmalar da unutulmamalı. Yakın tarihimizi anlamak ve öğrenmek gerçekten zorlu bir süreç olabilir. Ordunun siyasetteki etkisi ve 68 kuşağı gibi konuların detaylıca ele alınması, genç nesillerin tarih bilincini artırabilir. Üniversitelerin kapanması ve yeni okulların açılması gibi konular da üzerinde düşünülmesi gereken meselelerdir. Tarihimizin ve kahramanlarımızın anılarının belgesel formatında sunulması, izleyicilerin ilgisini çekebilir ve bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Özellikle 12 Eylül dönemine odaklanan bir belgesel dizisi, geçmişin karanlık noktalarını aydınlatmak adına önemli olacaktır. Ben de bu tarz yapımların devamını heyecanla bekliyorum. Teşekkürler.

Türkiye'nin yakın tarihine dair belgesel dizisi fikri kesinlikle büyük ilgi çeker ve önemlidir. Geçmişte yaşanan olayların anlaşılması ve yorumlanması toplumsal bilincin gelişmesine katkı sağlayabilir. Belgesellerde dönemin kahramanlarının kendi ağızlarından anlatıldığı bölümler her zaman ilgi çekici olmuştur ve bu tarz yapımların yapılması önemlidir. Ancak belgesel dizilerin tarafsız bir şekilde ve tüm perspektifleri göz önünde bulundurarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede izleyiciler objektif bir bakış açısıyla bilgilendirilir ve tarih daha doğru bir şekilde aktarılır. Tarih konularının eğitim sisteminde daha fazla yer alması da önemlidir, zira tarih bilinci ve toplumsal bellek bu şekilde daha sağlam temellere oturabilir. Gelecek dönemlerde yapılacak belgesellerin ve tarih çalışmalarının tüm bu unsurları dikkate alarak yapıldığını görmek umut vericidir.

Türkiye'nin yakın tarihine dair anlatılanlar gerçekten ilgi çekici ve önemli bir konu. Belgesel dizileriyle bu konuların daha geniş kitlelere ulaştırılması güzel bir fikir olabilir. Rahmetli Birant'ın bu konuda yaptığı çalışmaların değeri büyük. Tarih konularının daha etkili bir şekilde okullarda işlenmesi ve genç nesillerle paylaşılması önemli. Anılar ve hatıralarla zenginleştirilmiş belgeseller her zaman ilgi çekici olmuştur. 12 Eylül dönemine odaklanan bir belgesel dizisi gerçekten önemli olabilir. Tarih ve bilgi dolu içeriklerin toplumda daha fazla yer bulması dileğiyle.

Türkiye'nin yakın tarihine dair belgesel bir dizi kesinlikle büyük ilgi çekerdi. Rahmetli Birant'ın bu konuda önemli bir katkısı olduğunu belirtmek önemli. 2024 perspektifinden bakıldığında, geçmişteki olayları anlamak gerçekten zor olabilir. Ordunun siyasetteki etkisinin büyük olduğu bir gerçek. Üniversitelerdeki değişim ve sessizliğe dikkat çekmek önemli. Tarih konularının okullarda yeterince işlenmemesi maalesef bir eksiklik. Belgesellerde dönemin kahramanlarının anılarının yer alması her zaman ilgi çekici olmuştur. 12 Eylül dönemine odaklanan bir belgesel dizisi fikri gerçekten heyecan verici. Gelecekte izleyeceğimiz belgesellere de şimdiden heyecanlanmak güzel.

Tarih, Türkiye'nin yakın geçmişi hakkında belgesel dizisi önerisinin ilgi çekici olabileceğini düşünüyorum. Birant'ın bu konuda aydınlatıcı bir rol oynamış olması da önemli. Ordunun siyasetteki etkisi ve 68 kuşağının ateşi gibi konular, günümüzde de hala önemli tartışma konuları olarak karşımıza çıkıyor. Üniversitelerin kapanması ve yeni okulların açılması gibi gelişmelerin sadece ODTÜ ve Boğaziçi gibi değerli üniversitelerin kaldığı şeklinde bir algıya sebep olması endişe verici. Yakın tarih konularının okullarda yeterince işlenmediği ve Osmanlı dönemi ile Atatürk sonrası dönem arasındaki dengenin sağlanamadığı eleştirisini de dikkate almak gerekir. Dönemin kahramanlarının anılarına dayalı belgesellerin ilgi çekici olduğunu düşünüyorum ve günümüz siyasetçileri arasında benzer belgesellerin artık zor bulunduğunu belirtmek önemli. 12 Eylül dönemini ele alan bir belgesel dizisi, tarih ve bilgi dolu olabilir ve kesinlikle ilgi çekici olacaktır. Bu konudaki gelişmeleri heyecanla takip etmek ve gelecek belgesellere yönelik beklentileri paylaşmak önemlidir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri