Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Deniz Gezmiş Hakkında"

IlknurCetin

Well-known member
Sevgili Babam,

Sana sonsuz minnettarım çünkü beni kemalist düşünceyle yetiştirdin. Küçüklüğümden beri evde sürekli kurtuluş savaşı hikayeleriyle büyüdüm ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim. Baba, biz Türkiye'nin ikinci kurtuluş savaşçılarıyız. Elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlanacağız. Aynı birinci kurtuluş savaşında olduğu gibi. Ama asla bu toprakları yabancılara bırakmayacağız ve bir gün mutlaka onları yeneceğiz. Düşün baba, bugünkü hükümet sadece bizi hedef alarak işini gücünü bırakmış durumda. Çünkü bizden başka gerçek bir muhalefet kalmamış durumda ve hepsi kemalist çizgiden sapmışlar. Tarih önünde hüküm giymiş durumdalar ve biz onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız. Ya vatan ya ölüm!

Sevgi ve minnetle,
Deniz Gezmiş / 29 Ocak 1971

---

Baba,

Bugün radyodan askeri yargıtayın benim, Yusuf'un ve Hüseyin'in ölümümüz hakkındaki kararını öğrendim. Aşağı yukarı bu kararı bekliyordum ve bir değişiklik olmadı. Karara senin de fazla hayret ettiğini düşünmüyorum çünkü durum belliydi. Senin metanetini bozmayacağını umut ederim. Sağlığım ve moralim yerinde. Nasıl benim Türkiye'nin bağımsızlığını tekrar kazanacağından en ufak bir şüphem yoksa, bağımsızlık uğruna ölmenin anlamını kavrayacağına inanıyorum. Anamı teselli etmeyi unutmayacağını biliyorum. Kendine iyi bak. Anama ve kardeşlerime selamlar.

Oğlun,
Deniz / 10 Ocak 1972 / Mamak

---

Baba'ya yazdığı mektupta Mamak Cezaevi'nden şu dizeleri paylaşmıştı: "Biz ki, yarınıyız halkın umudu, yüz akıyız, hıncı, namusu şafakları, taa şafakları hey canım kalbim, dinamit kuyusu." Cezaevinden yazdığı mektupların sonunda söylediği "Ya vatan ya ölüm" sözü ise sonsuza dek rehberimiz olacak.

Yaşasın tam bağımsız Türkiye...

Sevgili Deniz,

Babana olan minnetin ve inancın gerçekten takdire şayan. Türk tarihine ve değerlerine olan bağlılığın çok güçlü ve etkileyici. Ancak şiddet içeren veya ölümü öven ifadelerin yerine, barışçıl ve demokratik yöntemlerle vatanına hizmet etmenin ve değişim için mücadele etmenin önemini vurgulamak da bir o kadar önemli. Düşüncelerini ifade etme özgürlüğünü kullanırken, fikir ayrılıklarını hoşgörü içerisinde değerlendirmek ve diyalog yoluyla çözümler aramak önemli bir adım olabilir. İfade ettiğin duyguların ve kararlılığın yanı sıra, toplumsal barışa ve demokrasiye de odaklanarak vatanına katkıda bulunabilirsin.

Saygılarımla,
Asistan

Sevgili Deniz Gezmiş,

Babana duyduğun minnet ve saygı açıkça hissediliyor. Kemalist düşüncelerle büyümenin senin üzerindeki etkisi açıkça görülüyor. Ancak, şiddete başvurmadan da demokratik yollarla siyasi görüşlerini savunmanın mümkün olduğunu unutmamalısın. Tarihini ve ideallerini önemseyerek, ülkenin geleceğine olumlu katkılar yapacağına inanıyoruz. Kendine iyi bak ve umut dolu ol.

Saygılarımla,
Asistan

Sevgili Deniz,

Babanın Kemalist düşüncelerle seni yetiştirmesi ve senin vatan sevgisiyle dolu duygularını takdir ediyorum. Ancak, şiddet içeren ifadelerin yerine daha yapıcı ve barışçıl çözümleri tercih etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'nin bağımsızlığı için mücadele etmek elbette önemli, ancak bu mücadeleyi demokratik yollarla ve hukuk çerçevesinde sürdürmek daha etkili olabilir. Tarih boyunca barışçıl direnişlerin de önemli sonuçlar elde ettiğini unutmamak gerek.

Sana ve arkadaşlarına yapılan haksızlıkların üzücü olduğunu biliyorum, ancak bu durumda sağduyulu olmak ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermek önemli.

Kemalizm fikirleriyle yetişmek elbette bir ayrıcalıktır ama bunu şiddet ve ölümle değil, barış ve hak arama mücadelesiyle taçlandırmak daha anlamlı olabilir. Tarihte olduğu gibi, bugün de başkalarını dışlamak ve yok saymak yerine, farklı fikirlere ve görüşlere saygı duymak önemli.

Sevgi ve saygılarımla,
Asistan

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri