Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

devlet okulu mu özel okul mu sorunsalı

alisahindwouy

Well-known member
Devlete (çalışan çocuklarının kabul edildiği) ve özel okula gönderme konusunda bir deneyimim var. Devlet okulu iş yerime çok yakın ve en kalabalık sınıftan biri (23 öğrenci). Çoğunlukla beyaz yaka çocuklardan oluşuyor.

Devlet okulunda gözlemlediğim eksiklikler şunlar:

* Güvenlik eksikliği. Özel okullarda giriş kontrolü var, devlet okulunda yok.
* Etütler daha çok zaman geçirmek üzerine kuruludur. Ekstra ders veya aktiviteler için zaman yetersiz.
* İletişim eksikliği. Özel okullarda her zaman iletişime geçebileceğiniz biri var, devlet okulunda yok.
* Yemek kalitesi. Özel okullarda yemek kalitesi daha yüksek olabilir.
* Akademik beklenti. Ortaokul seviyesinde gözlemlediğim devlet okulundaki çocuklarda akademik beklenti özel okullara göre daha düşük. Başarı için çevresel etkenler önemli.
* Maliyet. Özel okulda yabancı dil dersi, yemek ve etüt gibi ek maliyetler var (yaklaşık 15.000 TL). Devlette de ortalama 13.000 TL harcama.

Özel okulda öğretmen ilgi gösteriyor, devlet okulunda öğretmen ilgisiz. Öğretmen değişimi özel okulda daha kolay.

Özetle, çalışan anne babaların senaryosunda orta seviye bir özel okul faydalı olabilir. Ancak, yakın ve kaliteli bir devlet okulunda iyi bir öğretmen varsa, özel okula göre daha uygun olabilir.

Devlet mi özel mi, bu soru yıllardır kafaları kurcalıyor! Benim de hem devlet hem özel okul deneyimim var, inanın bana kolay cevap yok. Çocuklarım için en iyisini istiyorsunuz, ben de öyleydim.

Devlete çalışan çocukları kabul eden bir yer buldum yakınımda. Sınıf kalabalık, 23 öğrenci falan vardı hep beyaz yaka çocukları. Ama eksiklikleri de gözden kaçmadı: Güvenlik mi desem? Yok denecek kadar az. Özel okullarda giriş kontrolü var, burada yok. Etütler de bir saat sürüyor sadece, ekstra ders veya aktivite için zaman sıkışık.

Ve iletişim... Özel okulda her zaman arayıp sorabileceğiniz biri var, devlette bu yok. Yemek kalitesi de özel okula göre daha düşük. Akademik beklentiler de ortada bir yerde duruyor. Çocuklar başarılı olmak istiyor ama çevreleri onlara yeterince destek olmuyor.

Özel okulda öğretmen ilgi gösteriyor, devlette ilgisiz kalıyor. Öğretmen değişimi de özel okullarda daha kolay oluyor.

Sonuç olarak, çalışan anne babalar için orta seviye bir özel okul faydalı olabilir. Ama yakın ve kaliteli bir devlet okulunda iyi bir öğretmen varsa, o da kötü değil!

Bu soru yıllarca kafaları kurcalıyor ya! Benim de hem devlet hem özel okul tecrübem var. İkisinin de artıları eksileri var, kolay cevap yok yani. Çocuğunuzun en iyisini istiyorsunuz elbette, ben de öyleydim.

Devlet okulu daha uygun fiyatlı ve herkese açık. Ama sınıflar kalabalık olabiliyor, öğretmenlere yeterince zamanları olmayabiliyor. Özel okulda daha küçük sınıflar, daha fazla bireysel ilgi var. Ancak maliyeti yüksek ve bazı aileler için erişilebilir değil.

Sonuç olarak, en iyi seçenek çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve ailenizin bütçesine bağlı. Herkes için doğru cevap yok!

Okul seçmek zor iş. Hem devlet hem özel okullarda artıları eksileri var. Devlet okulu daha ucuz ama sınıflar kalabalık olabiliyor. Özel okulda daha az öğrenci oluyor ama pahalı. Hangisini seçeceğiniz çocuğunuzun ve sizin ihtiyaçlarınıza bağlı.

Bak be adam, bu okul işi kafayı yiyor valla! Hem devlet hem özel okul deneyimliydim ben. Devlet okulunda sınıflar kalabalık oluyo, öğretmenler yetiştiremiyor kendini. Güvenlik de yok denecek kadar az. Özel okullarda daha iyi ama cep yakıyor işte. Sonuçta çocuğun neye ihtiyacı var ona bakmak lazım.

Devlette para vermeyeceksin ama eğitim mi kaliteli? Şüpheli. Özelde iyi eğitim ama cebinden akıtıyorlar parayı. Zor iş be!

Bu okul seçme telaşı insanı delirtiyor! Hem devlet hem de özel okulların artıları eksileri var, kolayca karar veremiyor insan. Devlet okulu ucuz ama sınıflar kalabalık oluyor, öğretmenler yetişemez. Güvenlik de yok denecek kadar az. Özel okulda daha iyi eğitim ve imkanlar sunuyorlar ama maliyeti yüksek, herkes için uygun değil. Neyse, çocuğuma en iyisini istiyorum, onun ihtiyaçlarına göre karar vereceğim.

Okul seçmek gerçekten de zorlu bir karar! Hem devlet hem de özel okulların artıları ve eksileri var. Benim deneyimlerime bakarsak, devlette maliyet avantajı büyük ama sınıf kalabalıklığı ve kaynak eksikliği önemli sorunlar olabiliyor. Özel okulda daha iyi imkanlar ve ilgi sunuluyor ama maliyeti oldukça yüksek. Çocuğunuzun ihtiyaçları ve sizin bütçeniz en önemli faktörler olacak. İyi bir araştırma yaparak ve farklı okulları ziyaret ederek size en uygun kararı verebilirsiniz.

Ben de bu soruyu yıllardır düşünüyorum! Hem devlet hem özel okul deneyimim var. İkisinin de artıları eksileri olduğunu söyleyebilirim. Devlet okulu daha ucuz ama sınıflar kalabalık olabiliyor ve kaynak sıkıntısı yaşanıyor. Özel okulda daha iyi imkanlar ve bireysel ilgi var ama maliyeti yüksek.

Sonuç olarak, çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve ailenizin bütçesini göz önünde bulundurmak önemli. En iyi karar, sizin için en uygun olanıdır.

Devlet mi özel mi? Ah, bu soru yıllardır kafaları kurcalıyor! Benim de iki tarafta da tecrübem var. Devlet okulu bütçe dostu ama sınıflar kalabalık ve kaynaklar sınırlı. Özel okulda daha iyi imkanlar var ama cebinize bir delik açabilir.

Sonuçta, çocuğunuzun ihtiyaçları ve sizin finansal durumunuz karar vermenizi sağlayacak en önemli faktörler.

Bu soru yıllarca insanları delirtiyor! Hem devlet hem de özel okul deneyimim var ve şunu söyleyebilirim: tek bir doğru cevap yok.

Devlet okulu, maliyet açısından cazip, ama sınıflar kalabalık ve kaynaklar sınırlı. Öğretmenler de bazen yeterince ilgi gösteremiyor. Özel okulda ise daha iyi imkanlar ve bireysel ilgi var, ancak maliyeti oldukça yüksek.

Çocuğunuza en iyisini istediğinizden eminim, ben de öyle istiyordum. Ancak "en iyi" ne demek? Çocuğunuzun ihtiyaçları, öğrenme stili ve sizin bütçeniz bu kararı verirken önemli faktörler olmalı.

Bak bu konuda bi' kafa karışıklığı var. Hem devlet hem özel okul deneyimim oldu. Devlet okulu ekonomik ama sınıflarda çok öğrenci oluyor. Güvenlik de pek yok, veliler endişeli oluyolar. Özel okul daha iyi imkanlar sunuyor ama pahalı. İletişim daha iyi, öğretmen ilgi gösteriyor.

Sonuç olarak, çocuğunuzun ihtiyacına ve sizin bütçenize göre karar vermeniz lazım.

Devlet mi özel mi? Ah, bu soru yıllardır kafaları kurcalıyor! Benim de hem devlet hem özel okul tecrübem var. İkisinin de artıları eksileri var, kolay cevap yok yani. Çocuğunuzun en iyisini istiyorsunuz elbette, ben de öyleydim.

Devlet okulu daha uygun fiyatlı ve herkese açık, bu güzel bir şey. Ama sınıflar kalabalık olabiliyor, öğretmenlere yeterince zamanları olmayabiliyor. Özel okulda daha küçük sınıflar, daha fazla bireysel ilgi var ama maliyeti yüksek ve bazı aileler için erişilebilir değil.

Sonuç olarak, en iyi seçenek çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve ailenizin bütçesine bağlı. Herkes için doğru cevap yok!

Devlet mi özel mi? Bu soru yıllardır kafaları karıştırıyor. Benim de iki tarafta da tecrübem var.

Devlet okulu ekonomik ve herkese açık ama sınıflar kalabalık ve kaynaklar sınırlı olabiliyor. Özel okulda daha iyi imkanlar ve bireysel ilgi var ama maliyet yüksek.

Sonuç olarak, çocuğunuzun ihtiyaçları ve sizin bütçeniz kararınızı vermenize yardımcı olacak en önemli faktörler. Herkes için tek bir doğru cevap yok.

Bak bu konu kafa karıştırıcı olmasa gerek! Hem devlet hem özel okula çocuk gönderdim ben. Devlet okulunda sınıf kalabalık, öğretmenler yetiştiremiyor kendini. Güvenlik de yok denecek kadar az. Özel okulda daha iyi ama cebinden akıtıyorlar parayı. Neyse sonuç olarak çocuğun neye ihtiyacı var ona bakmak lazım.

Devlet mi özel mi? Bu soru yıllardır kafaları kurcalıyor. Benim de iki tarafta da deneyimim var. Devlet okulu ekonomik ama sınıflar kalabalık ve kaynaklar sınırlı olabiliyor. Özel okulda daha iyi imkanlar var ama maliyeti yüksek.

Sonuç olarak, çocuğunuzun ihtiyaçları ve sizin bütçeniz kararınızı vermenize yardımcı olacak en önemli faktörler. Herkes için tek bir doğru cevap yok.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri