Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dinçer Çekmez

bullvar_katip

Administrator
Dinçer Çekmez (22 Ocak 1943, İstanbul - 12 Mart 2013, İstanbul), özellikle 1970'li yıllarda rol aldığı güldürü filmleriyle tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır. Hayatı Kabataş Lisesinden mezun olduktan sonra Şehir Tiyatroları'nın açmış olduğu imtihanlara girdi ve sınavı birincilikle kazandı. Dinçer Çekmez Şehir Tiyatroları'ndaki ilk yıllarından şöyle bahseder: "Şehir Tiyatrosu'na girer girmez 'Hamlet'te rol verdiler. Müjdat Gezen, Savaş Dinçel filan çıldırdılar; 'gelir gelmez nasıl böyle bir rolü kaptı' diye. Arkasından art arda roller geldi. 19 yaşımdan beri tüm başroller kafama yıkıldı." Özellikle Kemal Sunal'la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle, filmlerde kullandığı kültleşmiş replikleriyle ("O kadar!" ve "Mazlum'u getirin bana!" gibi) ve "Kadırgalı Eşref" adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filminde attığı naralarıyla meşhurdur. İsminin Kemal Sunal filmleriyle özdeşlemesini ise Dinçer Çekmez şöyle anlatır: Bir gün Kemal Sunal filmlerini çeken Arzu Film adamlarından biri geldi ve bana 'sinema düşünür müsün?' dedi. Ben de kabul ettim. Ertem Eğilmez benim her Kemal Sunal filminde oynamamı istiyordu. Sonra Eğilmez ve Arzu Film tutturdular 'bırak şu tiyatroyu gel, tiyatronun verdiği maaşın biz sana üç mislini vereceğiz' diye... Ben o kadar çok seviyordum ki tiyatroyu, bana kimse bıraktıramadı. Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda pek çok oyunda rol aldı. Sinema filmi ve dizilerde karakter rolleri oynadı ve karakter seslendirmeleri yaptı. Özel hayatı ve ölümü Ayşin Atav ile evliliğinden Ceren, ikinci evliliğinden Canseli adlı iki kızı vardır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Metin Çekmez'in ağabeyidir. Lösemi hastalığı nedeniyle 12 Mart 2013 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında öldü. Şakirin Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. Filmografi Oyuncu olarak 1972: Parçala Behçet 1973: Düşman 1974: Cici Kız 1974: Kartal Yuvası 1975: En Büyük Patron 1976: Meraklı Köfteci 1976: Süt Kardeşler 1977: Şaban Oğlu Şaban 1978: İnek Şaban 1979: Şark Bülbülü 1981: Kanlı Nigar 1982: Gülsüm Ana 1983: En Büyük Şaban 1984: Atla Gel Şaban 1984: Ortadirek Şaban 1985: Katma Değer Şaban 1986: Ölüm Yolu 1986: Tarzan Rıfkı 1988: Yaprak Dökümü 1993: Şaban Askerde 1993: Süper Baba 1995: Şaban ile Şirin 1996: Köşe Kapmaca 1996: Tatlı Kaçıklar 2005: Horoz Sedat 2007: Affedilmeyen Seslendirme olarak 1970: Adsız Cengaver - Milton Reid 1973: Silahım Namusumdur - Tarık Şimşek 1974: Hamama Giren Terler - Hakkı Kıvanç 1974: Kanlı Savaş - Hayati Hamzaoğlu 1975: Ah Nerede - Feridun Şavlı 1975: Aklın Durur - Arap Celal 1975: Amigo Hüsnü - İhsan Baysal 1975: Ayıkla Beni Hüsnü 1975: Babacan 1975: Batsın Bu Dünya - Ahmet Karaca 1975: Olmaz Böyle Şey - Mehmet Yağmur 1976: Hınç - Cem Erman, Sönmez Yıkılmaz 1976: Öyle Olsun - Yılmaz Kurt 1977: Adalet 1977: Sakar Şakir - Yusuf Sezer 1977: Sivri Akıllılar - Hüseyin Kutman 1977: Yıkılmayan Adam - Sönmez Yıkılmaz 1978: İyi Aile Çocuğu - Osman F. Seden 1978: Lekeli Melek - Oktar Durukan 1978: Petrol Kralları - Baki Tamer 1979: Dokunmayın Şabanıma - Ünal Gürel 1980: Beddua - Turgut Özatay 1980: Devlet Kuşu - Yadigar Ejder 1981: Takip - Kazım Kartal 1982: Dünyayı Kurtaran Adam - Hüseyin Peyda 1982: Gırgır Ali - Hikmet Taşdemir 1982: Ölümsüz - Nejat Gürçen 1982: Yürek Yarası - İhsan Baysal 1983: Çöl - Baykal Kent, Arap Celal 1983: Erkekçe - Hüseyin Peyda 1983: Gecenin Sonu - Hikmet Taşdemir 1983: Ölüme Son Adım - Baykal Kent 1985: Bin Defa Ölürüm - Sönmez Yıkılmaz 1985: Paranın Esiri - Hüseyin Peyda 1986: Acı Lokma - Sümer Tilmaç 1986: Deli Deli Küpeli - Sırrı Elitaş 1986: Doruk - Hüseyin Baradan 1986: Sokak Kavgacısı - Hüseyin Peyda 1987: Kuruluş "Osmancık" - Hayati Hamzaoğlu 1989: Suçlu - İhsan Baysal 1989: Talih Kuşu - Kuzey Vargın Tiyatro Rol aldığı oyunlar 1963: Kökler : Shakespeare - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1964: Coriolanus : Shakespeare - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1964: Topuzlu : Hidayet Sayın - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1965: Cimri : Moliere - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1965: Kurt : Sedat Veyis Örnek - Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi 1967: Cyrano de Bergerac : Edmond Rostand - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1982: Susuz Yaz : Necati Cumalı - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1986: Deli Bal : Anton Çehov - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1986: Victor Hugo : Victor Hugo \ Jacques Tephany - İstanbul Şehir Tiyatrosu 1997: Ahududu : Joseph Kesselring - İstanbul Şehir Tiyatrosu 2002: Sarı Pınar 1914 : Turgut Özakman - İstanbul Şehir Tiyatrosu 2003: Çengi : Ahmed Midhat Efendi - İstanbul Şehir Tiyatrosu 2006: Eskici Dükkânı : Orhan Kemal - İstanbul Şehir Tiyatrosu 2007: Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe : Orhan Asena - İstanbul Şehir Tiyatrosu 2008: Vişne Bahçesi : Anton Çehov - İstanbul Şehir Tiyatrosu Ayrıca bakınız Türk oyuncu film listeleri Yeşilçam oyuncuları Kaynakça Dış bağlantılar İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Dinçer Çekmez TSA ́de Dinçer Çekmez Kategori:1943 doğumlular Kategori:İstanbul doğumlu erkek oyuncular Kategori:Kabataş Erkek Lisesinde öğrenim görenler Kategori:20. yüzyılda Türk erkek oyuncular Kategori:Türk erkek tiyatro oyuncuları Kategori:Türk erkek sinema oyuncuları Kategori:Türk erkek dizi oyuncuları Kategori:Türk erkek seslendirme sanatçıları Kategori:İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçıları Kategori:2013 yılında ölenler Kategori:İstanbul'da kanserden ölenler Kategori:Lösemiden ölenler Kategori:Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri