Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

doktor hataları

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ahmet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

ahmet

Well-known member
Ramazan ayının biriydi. Annem 36 yaşındaydı. Babamın kardeşlerimizden birini subay okulu sınavları için İstanbul'a götürdüğü bir pazar günüydü. Bir gün önceden annemin ramazan hazırlıklarına başlamıştı. Tüm gece uyumadı. Sahurdan sonra da o bitmek bilmez enerjisiyle sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Geride kalan dört çocukla hasır nehir olduğumu hatırlıyorum. O gün evdeki havadan beni ne kadar bunalttiğini, en küçük kardeşimle arabaya atlayıp şehrin her yerine gidip geldiğimizi, gezecek yer kalmayınca anneannemize gittiğimizi, adeta evdeki o havadan kaçtığımı hatırlıyorum. Vedat kapıda görünce kaçtığım şey beni orada bulduğunu anladığını da hatırlıyorum. Annem bayılmış olduğunu söyledi. Mobiletle hızla eve gittigimizde annem mutfakla salonun arasında kalmıştı. Gözleri bakiyordu ama hareketsiz duruyor gibiydi. Hemen bir taksi çağırdık -telefon olmayan yıllardı nasıl çağırdık ki hiç hatırlamıyorum- alıp sağlık karnesiyle beraber Tepebaşı SS'ye götürdük. Yol boyu ağlamak, ağlamamak arasında gidip geldiğimizi hatırlıyorum. Taksiye para verdik mi? Kim verdi? Hatırlamıyorum. Ancak yol boyu ablamın -Anne nolur ölme- diye ağladığını hatırlıyorum. Ben de içimden dua ediyor, bir yandan da soğukkanlılığımı korumaya çalışıyordum. Annemi acile aldılar. Annemi suursuz konuşamadan sedyede yatıyordu. Doktor (??) gelip ayaklarının altını sivri bir şeyle çizdi. Annem buna ayaklarını karnına doğru çekerek tepki verdi. Doktor (??) "Alın bunu götürün, ac bu, bunu doyurun" dedi. Acil servis Ramazan ayının ilk günü vakalarıyla doluydu. Oruç tutan, açan insanlar belki de. Biz bir başka taksiyle annemi eve getirdik. Bahcede saatlerce gelen giden cahil komşuların önerileri, ağzına tepmeye çalışılan yemekler, komşunun hemşire olan iki kızının durumu anlayamama salaklıkları (doktorun ardından) arasında havanın karardığını ve annemin hala kendine gelmediğini, daha sonra devlet demiryolları hastanesine kaldırıldığını, orada ilgili servis doktorunu bulamadım, mobiletle her verilen adrese gitme ve nihayet beyninde emboli / kan pıhtısının sebep olduğu tıkanma ile bir süre hafıza kaybı, daha sonra 22 yıl birlikte yaşadığı ve sonunda ölümüne sebep olacak olan sol tarafının felç olması ile sonuçlanan bir medikal uygulama olduğunu derin bir üzüntü ile hatırlıyorum. Acaba "Hemen bir başka hastaneye götürseydik", "Babam şehir dışında olmasa idi", "Acaba o işlemi yapan adam doktor mu idi", "Adı neydi", "Serefli miydi, serefsiz miydi" ile geçen yıllar. Bizler için her şey çok ama o kadar güzel olacak olsa da o kişinin işi bilen biri olsaydı. O gün bugun ne iş olursa olsun işini iyi yapan insanları çok seviyorum, işini iyi yapmayan herkesten nefret ediyorum. İyi yapmayacaksan lütfen kaybol. Bugün bilinen bir gerçek ki bu "stroke"larda ilk üç saat içinde yapılan müdahale hastayı tamamen eski haline döndürebiliyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri