Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünya Bankası, İzmir'in Osmaniye Bölgeleri Konseyi (OSB) başta olmak üzere önemli projeler için 30 milyon dolar finansman sağlama kararı al...

pelinbeyazfyp

Member
Dünya Bankası'ndan İzmir'deki OSB'ye 30 milyon dolar finansman

Dünya Bankası'ndan İzmir'deki OSB'ye 30 milyon dolar finansman

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne (Dikili TDİOSB) finansman sağlanmasına ilişkin anlaşmanın imza töreni, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Osman Yıldız’ın katılımıyla Ankara'da gerçekleşti. Törende, Dikili Kaymakamı Ali Edip Budan, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Organize Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Deniz Oruç, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Şahin Çakan, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu üyeleri Hayrettin Uçak ve Ercan Korkmaz hazır bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve Dünya Bankası kredisi ile finanse edilen Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi (TUCSAP) kapsamında imzalanan anlaşmanın sonucunda, Dikili TDİOSB Projesine yüzde 60’ı hibe ile 3 yıl geri ödemesiz 10 yıl geri ödemeli 30 milyon dolar finansman sağlanacak. Bu ödenekle Dikili TDİOSB altyapı inşaatları (yol, atık su, yağmur suyu, kullanma suyu, elektrik, Telekom, menfez, kuşaklama kanalı, istinat duvarları) ve jeotermal kuyular, ishale hatları ile ısı merkezi imalatları finanse edilecek.
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Dikili TDİOSB Projesi bizim için büyük önem taşıyor. Tarım yapılması mümkün olmayan bir arazide modern ve teknolojik imkanlarla tarımsal üretimi ve bu üretime dayalı bir kümelenmeyi amaçlayan proje ile teknolojik seralarda üretimi gerçekleştirecek yıllık 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunulacak, kadınlar başta olmak üzere 3 bin gece görevli iş gücü olan TDİOSB'de 2,5 milyon lira ödemesiz emekli edilecek."

Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin Çakan, "Bu finansman, bölgeye teknolojik gelişme ve yenilik sağlayacak ve yüksek kaliteli tarım ürünleri üretmeyi hedefleyen projelere katkıda bulunacak."

Proje içinde bulunulan altyapı inşaatları, Dikili'deki Türkiye'nin en büyük tarım arazisi olacak. Bu arazide, 300 hektarlık sebze ve meyve gibi bitki yetiştirme alanları bulunuyor. Bölgede, taze yağlı olup olmayan su kullanımının artırılması, elektrik enerjisi sağlamak için solarla enerji üreten panel yapılarının kurulması ve ısı merkezi hatlarının uygulanması planlanıyor. Bu sayede, bölgede tarım sektörüne iş gücünden çeşitlilik sağlayarak, ekonomik kalkınma hedefleri de ön plana çıkaracak.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri