Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Duygusal manipülasyon: Hislerinizi Kontrol Altına Almak

denizdemirmdwwb

Well-known member
Duygusal manipülasyon, başkalarını belirli duyguları kullanarak kontrol altına alma pratiğidir. Manipülasyon kurbanı olduğunu kabul etmeyenler genellikle en büyük manipülatördür. Kendimi manipülasyona karşı dirençli olarak tanımlıyorum. Hayatım boyunca annemden, babamdan ve diğer birçok kişiden manipülasyona maruz kaldım. Bu manipülasyonlar terk edilme korkusu, işimi kaybetme endişesi gibi duygusal zorluklar yaşamama neden oldu. 33 yaşındayım ve son 1 yıldır hiçbir manipülasyona boyun eğmedim. Bu durumun sebebi ise şu cümlelerle kendimi koruyup kollamamdır: "Hafızama güveniyorum," "Gerçekleri biliyorum," "Kendi kararımı kendim veririm," "Farklı düşünebiliriz, bu doğal," "Tebrikler ama ben kendi yolumu seçtim," "İstersen yapabilirsin." Bu şekilde hem kendi irademi koruyorum hem de karşı tarafa net bir duruş sergiliyorum.
Çocukluğumdaki temellerimde annemin "Sen beni hasta ettin," babamın ise "Düzgün davranmazsan seni cezalandırırım," "Zekan yok, okuyamazsın," gibi psikolojik ve duygusal şiddet uygulamalarıyla manipule edilmeye çalışıldım. Neyse ki annem kanseri yendi ve babam hiç yumruk atmadı. Onlara sınırlarımı net bir şekilde belirterek kendimi savundum. Bugün ikisi de benim bireyselliğime saygı duyuyor. Onların çocuğu olmanın kolay olmadığını anladılar. Neleri atlattığımı ve ne kadar güçlü, nitelikli bir birey olduğumu fark ettiler. Manipüle edilmeye çalışanlara müjde: Eğer manipülasyona uğradığınızı fark ettiyseniz, kurtuluşunuz yakın demektir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri