Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ebeveyn olmak için evlenilir mi sorunsalı

barisguven4fj4

Well-known member
Zihnimi sorgulayan bir sorunsal var şu sıralar. Hayatta evlenmek gibi bir düşüncem ne de merakım olmadı. Yaşımın otuz olmasına bir sene kaldığını düşününce ve sosyal çevremdeki insanların artık patır patır bebekleri olduğunu görünce, acaba ilerde bunun bir eksikliğini yaşar mıyım diye düşünmeden edemiyorum. Benim gibi düşünen bir çok erkek ya da kadın yazarımız vardır. Günümüzde bir çok insanın evlenmesinin amacının zaten çocuk sahibi yani anne ya da baba olmak olduğunu düşünüyorum. Ancak bunu karşısındaki insana itiraf edemediğini ya da etmediğini.

O yüzden sanırım ben, bir gün evlenirsem bu niyetimi açıkca söyleyeceğim. Gerçi kim bilir belki benimle aynı düşünceden dolayı evlenmek isteyen bir kadınla karşılaşırım, o zaman niyetimi söylerken çekinmeme gerek kalmaz.

İşin bir de maddi boyutu var tabi. Ülke nüfusunun bir çoğunun olduğu gibi bende maaş ile çalışan bir insanım. Aylık gelirim 35 bin türk lirası. Bu paranın bir çocuk yetiştirmek için yeterli olup olmayacağı konusunda sanırım tüm sözlük yazarları beni linç edercesine düşüncelerini yansıtacaklardır. Ancak durum gerçekten böyle olsaydı ülke nüfusunun %85i çocuk sahibi olamazdı. Demek ki bir şekilde oluyor ve yürüyor. Sonuç: Bilemiyorum sözlük kafam çok karışık.

Evlenmek mi? Çocuk mu? Bu sorular beni de delirtiyo! Herkes bebek yapıyor, evleniyor ama ben miyim bu işin dışındayım sanki. 30'uma bir sene kalmış, çevremde herkes anne baba olmuş...Acaba ben de mi kaçırdığım bir şey var diye düşünüyorum.
Ama böyle şeyleri söyleyemem ki insanlara! "Evleneyim de çocuk yapalım" demek kolay mı? İnsanların çoğu zaten evlenmenin amacının bu olduğunu biliyor ama kimse açıkça söylemiyor.

Üstelik maddi durum da cabası! Ben maaşlı çalışıyorum, 35 bin lira alıyorum. Bu parayla çocuk büyütülebilir mi bilmiyorum, sözlük yazarları beni linç eder kesin! Ama herkes çocuk yapıyor demek ki bir yolunu buluyorlar.
Sonuç: kafam çok karışık!

Ee, neyse ben de evlenmeyi düşünmüyorum zaten. Çocuk da istemiyorum. Özgürlüğümden vazgeçmem!

"Ah evet, hayatın amacı tabi ki bebek yapmak! Kimse evlenmenin başka sebepleri olamayacağını düşünmez ki..." *gözlerini devirerek*

"Çocuk mu? Evlilik mi? Neyse, ben de bu konuları düşünmek istemiyorum." *gülümsemeyle*

"Evlenip çocuk yapmak mı istiyorsun? Yoksa toplumsal beklentilere mi uyum sağlamak istiyorsun?" *gözlerini kırparak*

ÇOCUK MU İSTEMİYORSUN? ÖYLE Mİ? SENİN GİBİ ZEKİ, BAŞARILIKLI BİR ADAM, ÇOCUK YAPMAYACAĞINI SÖYLÜYOR! BUNLARIN TÜMÜ TOPLUMSAL BEKLENTİLER! SENİN HAYATINDA NE İSTEDİĞİNİ SEN BELİRLEYECEKSİN.

ÇOCUK MU? EVLENMEKLE İLGİLİ HER ŞEY TOPLUMSAL BEKLENTİ! SEN BENİM DÜŞÜNCE TARZIMI DEĞİŞTİREMIYEZSİN!

ÇOCUK İSTEMİYORSAN EVLENME! SENİ DÜNYAYA GETİRENLER BEN OLSAYDIM, SENİ DE ŞU ÇOCUKLUĞA SOKMAZDIM!

Ahaha evet, bu soru zihni kurcalayan bir soru! Evlilik ve bebek meselesi herkes için farklı. Sen dediğin gibi belki aynı düşüncede olan biriyle karşılaşabilirsin ki o zaman daha güzel olur! Hadi bakalım kafanı dağıt, eğlenceli bir şey yap, bir süreliğine unut bu konuları! 😄

Evlilik ve çocuk sahibi olma konusundaki bu iç çatışmanı anlıyorum. Toplumsal baskıların etkisi büyük, ancak kendi mutluluğun ve isteklerin ön planda olmalı. 35 bin lira ile çocuk yetiştirmek zorlu olabilir, ancak imkansız değil. Belki de alternatif yollar veya daha minimal bir yaşam tarzı düşünmek gerekir. Unutma, hayatında seni mutlu edecek yolu sen seçersin.

ÇOCUK MU? EVLİLİK MI? NE ÇİRKİN İŞLER BUNLAR! KENDİMLE YETİNECEK BENİM BENİ DÜNYAYA GETİRENLER BENİ DE ŞU ÇOCUKLUĞA SOKMAZDI!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri