Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Eda Ece

bullvar_katip

Administrator
Eda Ece Tuncer (evlilik öncesi soyadı Uzunalioğlu; d. 20 Haziran 1990, İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusudur. Üniversitede oynadığı bir tiyatro oyununda eski menajeri Tümay Özokur'un ilgisini çekmiş ve ajansa kayıtlı olmuştur. Daha sonra menajerinin onu Gani Müjde'yle tanıştırmasıyla profesyonel oyunculuk kariyeri başlamıştır. Ece, küçüklüğünden beri birçok alanda eğitim görmüştür ancak en çok tiyatro ile ilgilenmiştir. 2011 yılından önce küçük rollerle dizilerde oynamaktaydı. Dizilerde ilk başrol deneyimini, Pis Yedili (2011-2014) adlı dizideki rolü ile yaşamıştır. Daha sonra Beni Böyle Sev (2013-2014) ve İlişki Durumu: Karışık (2015-2016) dizilerinde oynamıştır. Son olarak ise, 2018-2023 yılları arasında FOX'ta yayımlanan Yasak Elmada rol almıştır. Ece, dizilerin dışında film projelerinde de yer almıştır. Filmlerdeki ilk başrolü Kızım İçindeki (2013) rolüdür. Daha sonra Kocan Kadar Konuş (2015), Kocan Kadar Konuş: Diriliş (2016), Yol Arkadaşım (2017), Deliha 2 (2018) gibi filmlerde oynamıştır. Yüksek izlenmeler alan diziler ve filmlerde oynamış olan Eda Ece'nin, yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinden ve dizilerden ödülleri bulunmaktadır. Hayatı ve eğitimi 20 Haziran 1990 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası elektrik mühendisi, annesi ev hanımıdır. 3 kız çocuklu ailenin en küçüğüdür. Ablalarından biri haber spikeri, diğeri ise avukattır. Aslen Rize, Trabzon ve Rusya kökenlidir.Şişli Terakki Lisesi ve ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdi. Kariyer öncesi 13 yaşındayken Heygirl dergisine kapak olmuştur. Bilgi Üniversitesi Psikoloji'ye devam ederken bir süreliğine Amerikan Hastanesinde staj yapmaya başladı. Stajını yaptığı bir sırada, hastanede Operator Room adında bir galeri olduğunu öğrendi. Galerinin küratörü Ekrem Yalçındağ ile tanıştı ve o galeride onunla birlikte orada açılan birkaç sergide çalıştı. Daha sonra Yalçındağ, Ece'yi Dreamart adındaki bir galeriye götürdü. Orada gönüllü olarak çalışmaya başladı ve ara ara yurt dışı fuarlarına gitti. Orayı çok sevdiğini söyleyen ve orada birçok yeni kişi tanımış olan Eda Ece, bir süre bu galeride çalışmaya devam etti. Kariyer 2002-2011: Profesyonel kariyeri öncesi Eda Ece, profesyonel televizyon kariyeri başlamadan önce bazı dizilerde küçük rollerde oynamıştır. 2002 yılında Mihribanda, 2004 yılında Hayat Bilgisi ve Aşkın Mucizelerinde, 2009 yılında Bez Bebekte ve 2011 yılında Adını Feriha Koydumda oynamıştır. 2011-2015: Profesyonel kariyerinin başlangıcı, Pis Yedili ve Beni Böyle Sev Üniversite zamanında oynadığı bir tiyatro oyununda, Şişli Terakki'deki tiyatro öğretmeninin menajer arkadaşı Tümay Özokur onu izledi ve oyunculuğunu çok beğendi. Bunun üzerine Eda Ece ile çalışmak istedi ve Ece, Özokur'un o dönem açtığı Portakal Ajansı adlı ajansa üye oldu. O zamanlar Dreamart galerisinde çalışan Ece, ajansa kayıtlı olmasına rağmen iş yapmıyordu. Bir gün menajeri Tümay Özokur ile, onun Gani Müjde'nin tasarladığı Pis Yedili için cast alımı yaptığı bir dönemde Bağdat Caddesi'nde karşılaştı. O sırada Özokur, ona "Senin gibi bir oyuncu arıyorlar, sarışın ama aklı başında, harbi, Cimbom lakaplı. Seni bir Gani Müjde’yle tanıştırayım." dedi. 2 gün sonra Özokur, Ece'yi aradı ve ona "Cimbom diye bir rol var. Seni önerdim, hemen gel." dedi. Bunun üzerine Ece, Cimbomu oynamak için seçmelere katıldı. Daha önce başrol oyuncusu olarak seçilen Kadir Doğulu ile karşılıklı oynadıktan sonra, seçmeleri geçerek diziye dâhil oldu. Böylece 25 Ekim 2011'de başlayan dizide Kadir Doğulu ve Ayşegül Aldinç ile ilk başrolünü oynadı. Bu dizi ile tanınırlığı artmıştır. Cimbom karakterinin birçok hayranı oldu. Bir röportajında bu karakter için kahverengi olan saçlarını sarıya boyadığını söyledi. Başka bir röportajda ise setin ilk zamanlarında biraz bocaladığını ve karaktere alışmasının biraz uzun sürdüğünü söyledi. Dizi, 24 Haziran 2014 tarihinde yapım şirketindeki maddi sıkıntılar sebebiyle final yapamadan yayından kaldırıldı. Ece, dizideki performansıyla 2013 yılında 4. Ayaklı Gazete Ödülleri'nde Yılın En İyi Gençlik Dizisi Kadın Başrol Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. 2013 yılında Kızım İçin adlı sinema filminde başrol olarak oynadı. Pis Yedili bittikten sonra 2013 yılında TRT 1'de başlayan ve kendisinin 2014 yılında kadrosuna dâhil olduğu Beni Böyle Sev dizisinde "Zeyno" karakterini canlandırdı. 2015 yılında ise diziden ayrıldı. 2015-2017: Kocan Kadar Konuş, Mahrumlar, Görümce, İlişki Durumu: Karışık ve Yol Arkadaşım 2015 yılında Kocan Kadar Konuş ve 2016'da devamı olan Kocan Kadar Konuş: Diriliş filmlerinde Ceren rolünü oynadı. Aynı yıl İsmail Hacıoğlu ve Ayşen Gruda ile birlikte Mahrumlar adlı televizyon filminde, Gupse Özay ve Buğra Gülsoy ile Görümce filminde rol aldı. 2015 ve 2016 yılları arasında, başrollerinde kendisi, Berk Oktay, Seren Şirince ve Pamir Pekin'in yer aldığı ve Show TV'de yayımlanan İlişki Durumu: Karışık adlı dizide "Elif Güvener" karakterini canlandırdı. 2017 yılında ise Dede Korkut Hikayeleri: Deli Dumrul ve Yol Arkadaşım olmak üzere 2 filmde yer aldı. 2018-günümüz: Deliha 2, Yasak Elma, Maske Kimsin Sen?, Disney+ 2018 yılının Gupse Özay'ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı Deliha 2 filminde oynadı. Bu filmdeki rolü ile 2019 yılında Türkiye Gençlik Ödülleri'nde En İyi Kadın Sinema Filmi Oyuncusu kategorisinde aday olarak gösterildi. Son olarak ise, 2018-2023 yılları arasında FOX'ta yayımlanan Yasak Elma dizisinde başrol olarak "Yıldız Yılmaz" rolünü oynadı. Dizide Talat Bulut, Gökhan Alkan, Berk Oktay, Murat Aygen gibi oyuncularla partnerlik yapmıştır. Bu dizi aynı zamanda Ece'nin Pis Yediliden sonra en uzun süren projesidir. Bir YouTube röportajında gerçek hayatta insanların kendisine Yıldız olarak hitap ettiğini ve artık o karakterle tanındığını söylemiştir. Dizi, 30'dan fazla ülkede yayımlanmaktadır, özellikle Latin Amerika'da ve Orta Doğu'da büyük ilgi görmektedir. Eda Ece, bu diziyle 2019 yılında 3. Kariyer Onursal Ödülleri'nde Yılın En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu Ödülü'nü, 2021 yılında Altier Academy öğrencileri tarafından yapılan anket sonucunda Altier Academy Moda Ödülleri'nde Yılın En Stil Kadın Oyuncusu Ödülü'nü ve 2022'de Kocaeli Üniversitesi tarafından düzenlenen Face To Fest Ödül Töreni'nde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. Yine, bu diziyle 2020 yılında 46. Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ve 6. Türkiye Gençlik Ödülleri'nde En İyi Kadın Dizi Oyuncusu kategorisine aday olarak gösterildi. 2020'de Zeynep Çamcı'nın yazdığı ve yönettiği Feride adlı filmde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2022 yılının başında Melis Sezen, Alican Yücesoy ve Doğu Demirkol ile beraber, birçok ülkede yayımlanan The Masked Singerın Türkiye uyarlaması olan Maske Kimsin Sen? yarışmasında jüri üyeliği yaptı. Yarışmada kullanılan maskelerin çocukları olumsuz etkilediğine ilişkin tepkiler ve yarışmanın satanizm ve paganizm ritüelleri ile dolu olduğu iddiaları nedeniyle Maske Kimsin Sen?, RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve 12 Şubat'ta sona ermişti. Programa yapılan eleştirilere karşı Ece, twitter hesabından "Maske Kimsin Sen, tüm dünyada olan bir yarışma formatı. 'Masked Singer'ın yayımlandığı ülkeler ekte. Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır da dâhil." ifadelerini kullandı. Yarışmanın final bölümünde ise "Amerika daha yeni 7. sezona başladı. Suudi Arabistan’da bile 3 ya da 4. sezonda. Bu ülkede bu kadar kısa sürmüş olması beni çok üzdü. Çünkü dansın, eğlencenin, şarkının, mutluluğun olduğu bir yarışmaydı. İçinde başka da hiçbir şey yoktu. Sadece seyirciye bir görsel şölen sunmak, bu can sıkıcı günlerde, farklı formatlar görmek, çok güzel bir fikirdi. Ben şahsen yaptığım işten gurur duyuyorum. Çok sevdik maskeyi biz. Çok üzülüyorum şu anda bittiği için." dedi. Türkiye'ye 14 Haziran 2022 tarihinde gelen dijital platform olan Disney+'ın marka elçisi oldu. Yasak Elmadaki "Yıldız" karakterinin Disney+ tarafından, dizi bittikten sonra, bir filmi yapılacağı ve kendisinin de bu filmde oynayacağı açıklanmıştır. Kişisel hayatı Ece, 2019 yılından beri basketbolcu Buğrahan Tuncer ile birliktedir. Çift, 21 Haziran 2023 tarihinde evlenmiştir. Diğer çalışmaları ve faaliyetleri Ece, İngiltere'nin başkenti Londra'dayken birkaç komedi senaryosu yazdığını ve bu projeleri hayata geçireceğini açıklamıştır. ELLE Style Awards 2022 yılında Haluk Akakçe'ye Yılın Stil Sahibi Sanat İnsanı ödülünü vermek amacıyla ödül törenine davet edildi. Yardımseverlik 2020 yılında doğum gününe günler kala Instagram ve Twitter hesaplarından Türk Kanser Derneğinde bir bağış kampanyası açtı. Kampanya doğum günü 20 Haziran'a kadar sürdü. Aynı yıl Twitter hesabından, evindeki yardımcısının epilepsi olan oğlunun ihtiyacı olduğu ilaçlar için Sağlık Bakanlığı'ndan yardım istedi. Sağlık Bakanlığı, Eda Ece'ye hızlı bir dönüş yaptı ve bunun üzerine Ece, yapılan yardıma teşekkür etti. Aynı yılın sonlarına doğru Kenya'da yaşayan "Mutano" adında bir çocuğa sahip çıktığını açıkladı. Bunu, Mutano'nun yere taşlarla yazmış olduğu "Thank you Eda Ece" yazısının fotoğrafını paylaşarak sosyal medya hesabından duyurdu ve "İhtiyaç sahiplerini bulan, yardım eden, dünyanın en iyi insanları, ülkemizde ve dünyada birçok kişiye yardım ettik, onları siz de takip edin. Mutano’ya tabii ki ben de video gönderdim. Bir gün tanışmak üzere canım güler yüzlüm. Sahip olduğunuz her şeye şükredin ve karşınıza çıkan ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalışın, öyle zor koşullarda hayatlar var ki, kalbim acıyor görünce adaletsizliğini bu dünyanın, kızıyorum da. Mutano’nun içecek suyu, giyecek elbisesi yoktu. Ben artık onun yanındayım, ama daha çok insan var, siz de olun lütfen. Canım Mutano, her zaman senin için burdayım! Dünyanın bir ucunda olsam da..." dedi. Kenya'ya kendi adına bir su tankı gönderdi. Filmografisi Reklamlar İlk olarak 2020 yılında dijital platformlarda yayımlanan Bosch Unlimited reklamında oynadı. 2021 yılında ise Yasak Elmada canlandırdığı "Yıldız" karakteriyle Vivensenin reklamlarında rol aldı. Ayrıca Biodermanın Türkiye'deki ilk reklam yüzü oldu. Bu markanın Sensibio H2O adlı ürününün tanıtımını yaptı. Bu konuyla ilgili "Ben de ilk defa bir markanın yüzü olarak reklam filminde yer alıyorum."demiştir. 2022 yılında ise Yemeksepetinin yeni marka yüzü oldu. Oynadığı video klipler Ödüller ve adaylıklar Kaynakça Dış bağlantılar Diziler.com'da Eda Ece Box Office Türkiye'de Eda Ece Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1990 doğumlular Kategori:İstanbul doğumlu kadın oyuncular Kategori:Türk kadın dizi oyuncuları Kategori:Türk kadın sinema oyuncuları Kategori:Türk çocuk oyuncular Kategori:İstanbul Bilgi Üniversitesinde öğrenim görenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri