Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ekşi Sözlük Platformu Hakkında Bilgi

mervecakirg7yhl

Active member
<strong>ekşi Sözlük: Agresif Eleştirilere Yeniden Yazılmış İnceleme</strong>

Artık kendisi hakkında bir şeyler söylemenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Yaklaşık 7-8 yıl önce, bir arkadaş ortamında tanıştım Ekşi Sözlük ile. İlk okuduğum başlık arabaydı ve aklımda kalan ilk entry, "dört tekeriyle bizi bir yerden başka bir yere götüren alet" tanımıydı. Devam ettim okumaya ve ilginç geldi. O günden sonra zaman zaman girer, bir şeylere bakardım. Yaklaşık 3-4 yıl boyunca yazar olmak hiç aklıma gelmedi nedense. Günlerden birinde, üniversite yıllarında arkadaşlarımdan biri bir Ekşi Sözlük klonunda yazdığından bahsetti. Neden yazmayayım ki, dedim ve ilgili sözlüğe üye oldum. Birkaç gün içinde onaylanıp, kısa süre içinde ortama entegre oldum. Yakın zamanda Ekşi Sözlük'e üye olmuş, yalnız onaylanmayı hak etmemiştim. Aradan geçen birkaç yıldan sonra nihayet yeni bir mail adresiyle üye oldum ve sonunda geçtiğimiz tartışmalı yazar alımı günlerinde on bin bilumum sıradan birkaç gün içinde onay arabiriminden çıkartılmıştım. Yaklaşık 5 ay sözlükte faal bir yazar olarak bulunmuş ve son 1 aydır da çaylak olarak yalnızca okumakla yetinen bir Ekşi Sözlük kullanıcısıyım. Bugün yazarlığım yeniden gözden geçirilip çaylaklıktan çıkarılmamla birlikte sözlük hakkında yazma isteğim depreştikçe, işte bu yüzden buradayım.

Ekşi Sözlük bana göre nedir? Gerçekten de önemli bir bilgi ve yorum kaynağıdır. Örneğin, hakında fikir sahibi olmadığım filmleri izlemeden önce mutlaka buradaki yorumlara göz atarım. Sebebi Ekşi Sözlük yazarlarının film kültürüne ve film eleştirilerine gerçekten güveniyor olmamdır. TV'de daha önce ismiyle karşılaşmadığım bir yorumcu veya gazetede okumadığım bir köşe yazarı görüp, söyledikleri şeyleri dışa dokunur şeyler olarak algıladığımda, Ekşi Sözlük'te bu kişi hakkında ne denmiş, acaba benim gibi algılayanlar çoğunlukta mı yoksa kaçırdığım noktalar mı var diye düşünürken ilk başvurduğum kaynak her zaman Ekşi Sözlük olmuştur.

Yine bir konu hakkında kafamda bir soru işareti olduğunda çoğunlukla Ekşi Sözlük yazarlarından oluşmuş Ekşi Duyuru her zaman cevap aradığım ilk merallerden biri olmuştur. Geçmiş 4 veya 5 dönem seçim, referandum vs. sonuçlarına ilişkin yorumları herhangi bir TV kanalıyla birlikte Ekşi Sözlük üzerinden takip etmişimdir. Üniversite yıllarında hakkında dışa dokunur derecede bilgi sahibi olmadığım konuları/kisileri öğrenmek amacıyla sınav çalışmaları öncesinde ilk olarak Ekşi Sözlük'te araştırmışımdır. Acilen ameliyat olması gereken babama kan ararken yakın arkadaşlarımdan yardım isterken, bir yandan da Ekşi Sözlük yazarlarından yardım bekler ve kanın ciddi bir bölümünü Ekşi Sözlük üzerinden edinmişimdir. Eleştirilen bazı siyasetçilerin eleştirildiği önemli noktaları öğrenmek ve gözden geçirmek için her zaman başvurduğum ilk mecralardan biri yine Ekşi Sözlük olmuştur.

Dinlediğim şarkının tam metnini merak ettiğimde Google üzerinde aramak yerine sözlük üzerinde aratarak, sözlerin yanında güzel yorumlara da göz atma fırsatı bulmuşumdur. İzlediğim dizi veya film hakkında gelen izleyici yorumlarını merak ettiğimde ilk olarak Ekşi Sözlük'e danışmışımdır. Almayı düşündüğüm bir elektronik aletin ihtiyacım olan gereksinimlere cevap verip vermeyeceğini, performans/fiyat oranını her zaman ilk önce Ekşi Sözlük'te takip etmişimdir.

Bu liste daha da uzar, zira uzamaya oldukça müsait. Şimdi tüm bu maddeleri alt alta yazıp topladığımda, Ekşi Sözlük nedir sorusuna tekrar değinmek istiyorum. Ekşi Sözlük yalnızca interaktif bir yorumlama aracı değildir. Artık iyiden iyiye kendi kültürünü oluşturmuş, kendi içinde birçok kurum, kuruluş ve oluşumdan çok daha özgürlükçü, çok daha kozmopolit bir birliktir. Ekşi Sözlük yazarları kendi başına buyruk hareket eden birer örgüt üyesidir, kimi zaman özgürlük savaşçısı, kimi zaman entellektüel elitist, kimi zamansa sistemi savunan bireylerdir. "Ama ne olursa olsun, hiçbir kurum veya oluşumun olmadığı kadar özgürlükçüdür." Sonuç olarak, yazarlığımın onaylandığı ve yeniden bu oluşumun içinde etken bir üye olarak bulunduğum için gerçekten mutluyum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri