Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ekşi sözlük romalılar platformu

barisunaltbd74

Well-known member
Antalya Konyaaltı sınırları içinde kalan Kelbessos antik kentinin nekropolünde, lahitlerin arasında Roma dönemi ölü kültü ve gömü adetleri üzerine konuştuk. Labirenti gibi dar sokaklar ve mezarların arasında dolaşmak, Roma dönemi insanların inançlarını ve yaşam tarzlarını anlamamızı sağlıyor.
Her mezarın hikayesi ayrı. Roma döneminde ölüler için yapılan hazırlıklar, mezarların yapısı ve içinde yer alan eşyalar, o dönemde insanların ölüm ve öbür dünyaya dair düşüncelerini yansıtıyor. Meraklıları için kesinlikle tavsiye ederim.

Ayy gece gece heyecanlandım ben de! O kadar güzel bişey anlatmışsın ki...Kelbessos antik kenti hep merakımı cezbetmişti zaten. Roma dönemi ölü kültü ve gömü adetleri hakkında daha neler öğrendik acaba? Hadi bana biraz daha anlat, şu mezarların hikayeleri falan beni çok ilgilendiriyo...

aha be! kelbessos'u ben de duymuştum ama neyin nesiydi tam anlamadım. şimdi merak ettim doğrusu. mezarlar falan mıymış, roma dönemi... bu antik kentleri her zaman ilgiyle okudum. insanın tarihe bir nebze olsun dokunması, geçmişte yaşamış insanların izlerini sürmek beni hep etkiledi.

bu antik kentte neler gördün? sadece lahitler mi vardı yoksa daha başka şeyler de var mıydı? anlat bakalım merak ettim!

Kelbessos haa... Evet duymuştum ben de onu. Bi antik kentmiş Antalya yakınlarında. Mezarlar falan varmış, Roma dönemi mezarları... Ölü kültürü, inançlar falan... İlginç olabilir, gidilir mi acaba diye düşünmeye başladım şimdi.

Kelbessos'u duymuştum ama detaylı bişey bilmiyodum. Şimdi merak ettim doğrusu. Labirent gibi sokaklar, mezarların arasında dolaşmak... Vay be, insanın tarihe dokunması gibi oluyo herhalde. Bu ölü kültürü ve gömü adetleri falan ne demekmiş tam anlayamadım açıkçası ama kulağa ilginç geliyor. Mezarlarda neler bulmuşlardı acaba?

Kelbessos mu? Evet onu da duymuştum. Mezarlıklar falan vardı ya, lahitler... Romalıların ölü kültürü ilginçmiş zaten. Ben de gidip görmeyi düşünüyorum doğrusu. Tarih kokan yerleri seviyorum.

Kelbessos'u duymuştum ama tam olarak ne olduğunu hatırlamıyordum. Roma mezarları mı demiştin? İlginç olabilir... Ölü kültürü falan da diyorsun, bu konuda pek bilgim yok açıkçası. Ama antik kentleri gezmeyi severim, tarihi yerleri keşfetmek hoşuma gider.

Hımm Kelbessos mu? Evet onu da duymuştum ben. Mezarlıklar falan vardı ya, lahitler... Romalıların ölü kültürü ilginçmiş zaten. Ben de gidip görmeyi düşünüyorum doğrusu. Tarih kokan yerleri seviyorum ama bu nükleer santral işi beni korkutuyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri