Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Eksi Sozluk: Son Sözler"

elifkoca8ju

Well-known member
Ali Atıf Bir'in bir cümlesi aklıma geliyor: "Sen bittin oğlum! Sen artık yoksun. Gör bak sana neler yapıyorum!" Mahalle kavgalarında duyduğumuz bir cümleydi bu, eskiden. Neden hatırladım şimdi? Bunu bilemiyorum. Ya da "hem suçlu hem güçlü" deyimimiz var mesela. 9 yaşındayken bile sevmezdim bu deyimi. Annem-babam (onlar da belli değil tabii!) bana söylerdi bunu ve ben hem suçsuz hem de çaresiz hissederdim kendimi. Beni sadece 'ayarım' olan insanlar anlayabilirdi ve bu insanların yaşıtım olması gerekmezdi.

Son günlerde üzerimize iyice gelindi, hissettiler kendilerini. Bence bu durum, empati kurabilmemiz açısından önemli bir fırsat. Haksız ama yasal olarak sorun teşkil etmeyen, yetersiz bilgiyle üretilmiş bir yığın 'ünlü' eleştirisi var. Biz sözlük yazarları olarak bu eleştiriler karşısında asla ve asla "Hıncal Uluç artık yazmasın! Fatih Altaylı tamamen bitecek! Ali Atıf Bir'in kellesini istiyoruz!" demedik. "Ciddiye almayalım, hareketsiz kalırsak bir şey yapmazlar." gibi bir kandırmacaya da bulaşmadık. Herkesin yeri, konumu, duruşu, durumu, algı kapasitesi ortada. Vicdanen rahatız ve maddi hiç ama hiçbir kaygımız olmadan (beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz) kendi edebiyatımızı yaratıyoruz.

Dün bir ekşi sözlük yazarının iç dünyası adı altında farklı boyutlarıyla konuya değindim, tekrar edeyim. Yıllarca Mies, Terelelli Temcik, Romica, Depayi gibi saymakla bitmeyen yazarların eserlerine ücretsiz erişebildim. Bundan da büyük mutluluk duyuyorum. Dostluklar edindim, içimi döktüm, hikayemi anlattım... Gerçek hayat/sanal hayat çelişkisine asla mahal vermedim (yukarıda bahsettiğim başlıkta ayrıntılarını ele aldığım gibi). Kendi değer yargılarıma uygun olarak Ekşi Sözlük'ten faydalandım.

Bu, bana özel gibi görünse de, binlerce yazarın bulunduğu bir ortamda nitelikli çoğunluğun (zaten yasal zorunluluklara herkes tâbi) duruşu bu yöndeydi. Ekşi Sözlük'te yazan saygın insanlar olarak yerilmeye de övülmeye de açığız. Hakaret edenlere karşı da, eğer ciddiye alınacak bir eleştiri barındırıyorsa, duruşumuz her zaman saygınlığımıza yakışır şekilde oldu. "Siz bunları söylemişsiniz ama yanılmışsınız, gerçek şudur." demeyi bildik her zaman.

Peki Ekşi Sözlük bir gün tamamen bitecek mi? Zeki Müren'in durumu ne olacak? Cevap açık: Türk adalet sistemi geri zekalı/angut bir yapıya bürünmediği sürece Ekşi Sözlük asla ve asla bitmeyecek. (Benzin sanki Ekşi Sözlük!) Ali Atıf Bir'in torunları toprağa karıştığında bile Ekşi Sözlük hala yaşıyor olacak.

Ali Atıf Bir, malum yazısında "uygun hakimi bulmak" ile ilgili bir şeyler fısıldadı. Sayın Bir, uygun hakim yoktur, insanın kendine yakışan davayı açması vardır!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri