Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi

bullvar_katip

Administrator
Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Türkiye'nin genel enerji ve ekonomi politikasına uygun olarak, elektrik üretim faaliyetlerinde bulunmak amacıyla teşkil edilen kamu kuruluşu niteliğindeki, %100 hissesi hazineye ait bir şirkettir. Türkiye'deki elektrik üretiminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Kuruluş 1994 yılında, Türkiye Elektrik Kurumu, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) adı altında iki ayrı iktisadi devlet teşekkülü olarak yeniden yapılandırılmıştır. 2001 yılında ise TEAŞ Bakanlar Kurulu kararı ile mülga edilerek, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) kurulmuştur. EÜAŞ, üretiminin tamamını TETAŞ ve TEDAŞ adlı iki kamu kurumuna satmaktadır. Başlıca tedarikçileri; TKİ, BOTAŞ, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve POAŞ'tır. 6.249 Milyar Liralık net üretimden satışla EÜAŞ, 2007 yılında üçüncü olduğu Türkiye'nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu sıralamada bir basamak yükselerek 2.sırada yer aldı. EÜAŞ; 2008 yılında da Türkiye'nin En büyük 500 kuruluşu sıralamasında ilk on şirket arasında kamuyu temsil eden tek şirket oldu. Şirketin elindeki hidroelektrik santraller ve kojenere tesisler, kömür santrallerine oranla daha bakımlı ve verimli durumdadır. Sermayesi Şirketi sermayesi 5,6 milyar liradır. Kuruma ait başlıca Termik Santraller ve Hidrolik Santraller Afşin-Elbistan B Termik Santrali Aliağa Termik Santrali Çatalağzı Termik Santrali 18 Mart Çan Termik Santrali Soma A Termik Santrali Bursa Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali Karakaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali Altınkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali Birecik-Nizip Hidroelektrik Santrali Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Çatalan Barajı ve Hidroelektrik Santrali Hirfanlı Barajı ve Hidroelektrik Santrali Kesikköprü Hidroelektrik Santrali Kapulukaya Hidroelektrik Santrali Karkamış Hidroelektrik Santrali Dicle Hidroelektrik Santrali Kralkızı Hidroelektrik Santrali Batman Hidroelektrik Santrali Özlüce Hidroelektrik Santrali Derbent Hidroelektrik Santrali Obruk Hidroelektrik Santrali Suat Uğurlu Hidroelektrik Santrali Gökçekaya Hidroelektrik Santrali Yenice Hidroelektrik Santrali Sarıyar Hasan Polatkan Hidroelektrik Santrali Gezende Hidroelektrik Santrali Aslantaş Hidroelektrik Santrali Menzelet Hidroelektrik Santrali Kılıçkaya Hidroelektrik Santrali Çamlıgöze Hidroelektrik Santrali Demirköprü Hidroelektrik Santrali Adıgüzel Hidroelektrik Santrali Almus Hidroelektrişk Santrali Köklüce Hidroelektrik Santrali Seyhan I Hidroelektrik Santrali Sır Hidroelektrik Santrali Berke Hidroelektrik Santrali Borçka Hidroelektrik Santrali Muratlı Hidroelektrik Santrali Deriner Hidroelektrik Santrali Kığı Hidroelektrik Santrali Kaynakça Ayrıca bakınız Türkiye'deki Enerji Santralleri Dış bağlantılar Kurumun resmi web sitesi Elektrik Üretim Anonim Şirketi Santralleri Kategori:Türk elektrik şirketleri Kategori:Türk kamu kurumları Kategori:Sanayi kuruluşları Kategori:Kamu İktisadi Teşebbüsü Kategori:2001'de kurulan şirketler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri