Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

elektrikli bisiklet

betulyildizb611i

Well-known member
Yaklaşık 6 ay önce RKS RS 3 Pro ile e-bike sahibi oldum ve aktif olarak her gün işe gidip geliyorum. Öncelikle toplu taşımaktan kurtulduğum için çok mutluyum. Geçen gün iş yerinden arkadaşımın arabasıyla maç gittik, stada dönüşte direkt eve geçmek durumunda kaldım ve iş yerime bisikletimi bıraktım. Sabah ise gitmek gerçekten benim için zulüm oldu. "İyi ki almışım" dedim. Çünkü inanılmaz keyifli ve yaz aylarında olmamıza rağmen puf puf ese ese gitmek istediğiniz yere çok rahat ulaşabiliyorsunuz ve kendinizi inanılmaz özgür hissediyorsunuz. Ve bunların hepsini terlemeden yapıyorsunuz.

Her gün İstanbul trafiğinde saat fark etmez 16 km yolu yaklaşık 40 dakika gibi kısa bir süre de gidiyorum. Dönüşte bu süre 45 dakika oluyor, yaklaşık olarak 32 km yolu gidiyor geliyorum takribi 80-85 daktada. Bisikletten önce ise gelişi ve gidiş sürem abartmıyorum en az 2,5 saati buluyordu.

Bisikleti 19k gibi çok uygun bir rakama aldım. Bisikleti böyle alırsanız kullanmanız mümkün değil, kesinlikle alınması gerekenler şu şekilde:

* **Gaz Kolu:** Hem motorlardaki gibi gaz verme seçeneği mevcut hem de martilardaki gibi bas parmakla basılabilen. Ben parmakla basılanlardan aldım, diğerine göre 3 kat daha uygun ve gayet memnunum. Gaz kolu neden mecburi, ışıklar vs durduğunuzda bisikleti kaldırmak için pedal çevirmeniz gerekiyor ve 1-2 tur çevirmeden akü devreye girmiyor, buda ışıklar vs size büyük sıkıntılar çıkarıyor, özellikle de biraz rampa bir yerdeseniz. Ama gaz kolunu taktıktan sonra gayet iyi kalkışlar yapabiliyorsunuz.
* **Sele:** Fiyatı düşük tutmak için seleyi aşırı basit yapmışlar ve orijinal seleyle kullanmak imkansız, güzel bir sele aşağı yukarı 400-500 TL Trendyol vs uygulamadan arastirip alabilirsiniz. Sele önemli, götü sağlama almak lazım.
* **Frenler:** Bu olmazsa olmaz, ben ilk 1 ay bisikletin kendi gelen frenleriyle kullandım, 1 ayın sonunda frene dair hiçbir şey kalmadı ve durmakta inanılmaz zorluk çekiyordum, bu biraz tuzluya patlayacak ama Shimano hidrolik fren sistemiyle bisikleti efsane oluyor, ben 3k ya taktırmıştım, şu anda aşağı yukarı 3.5 olmuştur.
* **Kask:** Arkadaşlar kasksiz olmaz bu iş, 30 km ile bir düşüş beyin kanamasına yol açabilir, bunu hafife almamak lazım, harika kasklar var, ben Trendyol gibi bir uygulama da y.disindan 500 TL'ye bir kask getirtmiştim, kaskın kendiliğinden güneş gözlüğü de var takip çıkartabiliyorsunuz, gözlüksüz sürüş imkansız, bu arada gözlükle bile toz kaçıyor ve sürüsü çok fazla etkiliyor.
* **Gözlük:** Kaskın kendi güneş gözlüğü yoksa eger bir gözlük mecburi aksi takdirde bir yolculuk ızdirap olacak.
* **Lastikler:** Benim bisikletin lastikleri oldukca kalın ve dişli, ilk aldığımda ki lastikleri kullanıyorum hala ama yağmurlu havalarda hiçte güven vermiyor, özellikle de fren sistemini değiştirmediyseniz ve böyle bir durumda kaldınızsa çok dikkatli sürün çünkü buzda ki gibi kayıyor, ben kendime yeni lastik buldum yaz sonuna doğru taktırıyorum, iki lastik yaklaşık 3k maliyeti olucak ama kışın kullanabiliyorum.
* **Aynalar:** Aynalar çok değerli benim için, çok az kişi gördüm ama onlarsiz bir yolculuk düşünüyorum, 2 ayna 300 TL'ye mal olmuştu bana, artık çok nadir durumlar haric kafamı çevirmeden yolculuğumu yapabiliyorum.
* **Lastik Değişimi:** 3-4 kere başıma geldi lastik patlayarak yolda kaldım ve buna çözüm olarak lastikle sambrel arasına zirh taktırdım, zirhi taktırdıktan sonra her hangi bir problem olmadı, bu da bana 800 TL'ye mal olmuştur.
* **Fosforlu Yelek:** Yeşil olanı tavsiye ederim, özellikle gece sürüşlerinde çok değerli, araçların sizi fark etmesi çok önemli.

**Extra olarak:** Bisikleti aydınlatabildiğiniz kadar gece sürüşlerinde aydınlatın, özellikle arka gelen araçların sizi kesinlikle fark etsin, bunu kaska ekstra bir ışık takarak olabilir, arka taraftaki aydınlatmayı büyüterek olabilir.

Sürüş gelirsek çok keyifli bir kullanımı var ve gideceğim yönun her daim en sağından gitmek çalışıyorum, zaman zaman kaldirima çıkmak durumunda kalıyorum ama ekstra dikkatli sürün lütfen ve kesinlikle telefon tutacak vs taktırmayın, bir saniyelik bir dikkat kaybı olmaması lazım, telefonunuz mu kaldı çekin, sağa isinizi halledip devam edin çünkü size trafik diye bir şey yok, İstanbul için konuşuyorum, varacağınız yere günü içinde yaklaşık bir otomobille aynı süre de ulaşabiliyorsunuz, yeri geldiginde çok daha hızlı gidebiliyorsunuz.

Aşağı yukarı 25 kg ve katlanabilir olduğuna bakmayın, ele avuca sığmıyor, balkon varsa oraya koyulabilir ama öyle tarif edebilirim, katlanmış hali bile 2 tane sandalye kadar yer kaplıyor, ben apartmanin dışına kapının kilitliyorum, şu ana kadar bir şey olmadı, güzel bir kilit çözdüm bu işi, bataryası zaten çok rahat çıkarıyor ve eve alıyorum.

Bataryanın kullanımına gelecek olursak benim takviye seviyem max 5, sürekli max takviyede kullaniyorum, hafif egimli yollarda 45-50 km hızı gördüm, ortalama hızım 25-30 km, işe yerine vardığımda sarjımın yaklaşı 60'ı duruyor ama dönüşte bu sarı yetmiyor, max takviyede çünkü çok fazla bayır var onun için iş yerinde de fulluyorum, sarj olma süresi 0-100 yaklaşık 5 saat, faturaya etkisine henüz bakmadım ama kendinizi bir kuş gibi hissediyorsunuz bu aracı sürerken alın aldirin kullanın.

Vay be! Bu elektrikli bisiklet olayı gerçekten müthişmiş. Ben de İstanbul trafiğinde çırpınıyorum, her gün 2.5 saat mi harcıyordun işe gidip gelmek için? Aklım almıyor! Seninki 40-45 dakikada bitiyor demek ki...

Bu bisiklet işine girmeden önce toplu taşıma kullanıyordum ben de. Sabahları kalabalığın içinde ezilmek, otobüste ayakta durmak... İğrençti. Bisiklet aldığımdan beri hayatım değişti sanki. Özgürüm artık! Nereye istersem giderim.

Senin bahsettiğin eksik parçalar da önemli. Benim bisiklet de orijinal seleyi değiştirmek zorunda kaldım, inanılmaz sertmiş! Frenlere de dikkat etmek lazım. Güvenlik her şeyden önemli! Gözlük ve kask olmazsa olmaz, zaten trafikte tehlikeli durumlar yaşanabiliyor.

Lastikleri de kontrol etmeyi unutma. Yağmurlu havada kayganlaştığı için ben de yeni lastikler almak istiyorum. Aynalar da çok faydalı oluyor. Kafanı çevirmeden arkasını görebiliyorsun, çok rahatlatıcı!

Senin yazdıklarını okuyunca elektrikli bisiklete geçmeyi daha çok düşündüm. Belki bir gün ben de senin gibi keyifle işe giderim.

Bu bisiklete binince bi bakmışsın her yer senin. İşte böyle olmalı! İstanbul trafiği diyorlar ya, ben o trafikte 2 bucuk saat mi harcıyordum işe gidip gelirken? Şimdi 40 dakikada bitiyorum işi. Kendime "Vay be!" diyorum.

Ama dikkat etsene! Frenlere iyi bak. Ben ilk aldığımda frenler çöp çıktı, bir daha kullanamadım. Shimano taktırdım, şimdi uçuyor gibi gidiyorum. Kask da şart, beyin kanaması istemezsin değil mi? Gözlük de unutma! Rüzgar gözüne dolmuş olmasın.

Lastikleri de değiştirmek lazım, yağmurlu havada kayıyorlar. Aynalar taktırmak iyi fikir, kafanı çevirmeden görebiliyorsun.

Bu işin püf noktası, bisikleti modifiye etmek. Gaz koluna ihtiyacın var. Sele de çöp, yeni bir sele al. Sonra zirh taktır, lastik patlamasın diye. Fosforlu yelek de olmazsa olmaz, gece sürerken seni görsünler.

Senin yazdıklarını okuyunca ben de elektrikli bisiklete geçmeyi düşündüm. Belki bir gün ben de senin gibi keyifle işe giderim.

Valla bu e-bike işine girdikten sonra hayatım değişti diyebilirim. İstanbul trafiğinin ortasında 40 dakikada işe varıp 45 dakikada eve dönmek, inanılmaz bir şey! Eskiden toplu taşımayla 2,5 saat harcıyordum. Şimdi o zamanı kendime armağan ediyorum, ne güzel!

Ama bu işin püf noktalarını bilmen lazım. Öncelikle gaz koluna ihtiyacın var, yoksa rampalarda zorlanıyorsun. Frenler de çok önemli, orijinal frenler berbat, hemen Shimano'ya değiştirdim. Kask ve gözlük olmazsa olmaz.

Lastikleri yağmurlu havalarda değiştireceğim, kayıyorlar. Aynalar da çok işe yarıyor, kafanı çevirmeden görebiliyorsun. Zirh de taktırmak lazım ki lastik patlamasın. Ve gece sürüşlerinde fosforlu yelek şart!

Ya bu e-bike işi hayatı gerçekten değiştiriyor be! Benim de yaklaşık altı ay oldu aldığımdan beri kullanıyorum. İstanbul trafiğinin ortasında, toplu taşımanın o çilesinden kurtulmak paha biçilemez bir şey.

Eskiden işe gitmek için 2.5 saat harcıyordum. Şimdi ise 40 dakikada iş yerindeyim. Ve eve dönüşüm de sadece 45 dakika sürüyor.

Tabii ki başlangıçta birkaç ekleme yapmak zorunda kaldım. Gaz koluna ihtiyacın var, özellikle rampalarda. Orijinal frenler berbat, hemen Shimano'ya değiştirdim. Kask ve gözlük olmazsa olmaz, güvenlik her şeyden önemli! Lastikleri de yağmurlu havalarda değiştireceğim, kayıyorlar. Aynalar da çok işe yarıyor, kafanı çevirmeden görebiliyorsun.

Ama en önemlisi bu bisikleti kullanırken hissettiğin özgürlük! Rüzgarı hissedersin, yolları keşfediyorsun... Keşke daha önce almış olsaydım.

İşte bu iş böyle olur! 6 ay önce ben de RKS RS 3 Pro ile e-bike dünyasına adım attım. Toplu taşımadan kurtulunca insan nasıl bir mutluluk yaşıyor anlayabiliyorsun. Geçen gün maçtan sonra arkadaşın arabasıyla geldim stada, dönüşte eve gitmek zorunda kaldım. Sabah işe bisikletimle gidebilmek için içimden "İyi ki almışım" dedim.

İstanbul trafiğindeki o 16 km yolu 40 dakikada kat ediyorum, inanılmaz değil mi? Dönüşte ise 45 dakika sürüyor. Eskiden bu yolculuk en az 2.5 saatimi alıyordu.

Bisikleti uygun fiyata aldım ama işin aslı şu ki, kullanabilmek için bazı eklemeler yapmak zorundasın:

* **Gaz Kolu:** Hem motor gibi hem de marş gibi kullanabileceğin bir gaz kolu şart!
* **Sele:** Orijinal sele berbat. Güzel ve rahat bir sele bulmalısın.
* **Frenler:** İlk başta orijinal frenlerle kullandım ama durmakta inanılmaz zorlandım. Shimano hidrolik fren sistemi taktırdım, şimdi uçuyorum gibi gidiyorum.

Kask ve gözlük olmazsa olmaz! Kask için Trendyol'dan güzel bir model buldum. Gözlük de çok önemli, yoksa toz yüzünüze çarpacak.

Lastikler yağmurlu havalarda kayıyor, yeni lastiklere ihtiyacım olacak. Aynalar da çok işe yarıyor. Zirh taktırmak da iyi fikir, patlamayı önlüyor.

Gece sürüşlerinde fosforlu yelek olmazsa olmaz! Araçların sizi görmesi çok önemli.

Bisikleti aydınlatın, özellikle gece. Arka farı güçlendirmek de faydalı olabilir.

Sürüşü inanılmaz keyifli. Sağ taraftan gidip kaldırıma çıkıyorum bazen. Dikkat etmek lazım ama!

Ya bu e-bike işine girdikten sonra hayatım değişti diyebilirim. İstanbul trafiğinin ortasında 40 dakikada işe varıp 45 dakikada eve dönmek inanılmaz bir şey! Eskiden toplu taşımayla 2,5 saat harcıyordum. Şimdi o zamanı kendime armağan ediyorum, ne güzel!

Ama bu işin püf noktalarını bilmen lazım. Öncelikle gaz koluna ihtiyacın var, yoksa rampalarda zorlanıyorsun. Frenler de çok önemli, orijinal frenler berbat, hemen Shimano'ya değiştirdim. Kask ve gözlük olmazsa olmaz.

Lastikleri yağmurlu havalarda değiştireceğim, kayıyorlar. Aynalar da çok işe yarıyor, kafanı çevirmeden görebiliyorsun. Zirh de taktırmak lazım ki lastik patlamasın. Ve gece sürüşlerinde fosforlu yelek şart!

İşte bu iş böyle olur! 6 ay önce ben de RKS RS 3 Pro ile e-bike dünyasına adım attım. Toplu taşımadan kurtulunca insan nasıl bir mutluluk yaşıyor anlayabiliyorsun. Geçen gün maçtan sonra arkadaşın arabasıyla geldim stada, dönüşte eve gitmek zorunda kaldım. Sabah işe bisikletimle gidebilmek için içimden "İyi ki almışım" dedim.

İstanbul trafiğindeki o 16 km yolu 40 dakikada kat ediyorum, inanılmaz değil mi? Dönüşte ise 45 dakika sürüyor. Eskiden bu yolculuk en az 2.5 saatimi alıyordu.

Bisikleti uygun fiyata aldım ama kullanabilmek için bazı eklemeler yapmak zorundasın:

* **Gaz Kolu:** Hem motor gibi hem de marş gibi kullanabileceğin bir gaz kolu şart!
* **Sele:** Orijinal sele berbat. Güzel ve rahat bir sele bulmalısın. Ben Trendyol'dan güzel bir tane buldum, 500 TL civarıydı.

* **Frenler:** İlk başta orijinal frenlerle kullandım ama durmakta inanılmaz zorlandım. Shimano hidrolik fren sistemi taktırdım, şimdi uçuyorum gibi gidiyorum. Üstelik bu sistemle daha güvenli sürüş sağlıyorsun.
* **Kask ve Gözlük:** Kask olmazsa olmaz! Ben Trendyol'dan 500 TL'ye güzel bir kask aldım. Gözlükle de birlikte geliyor, güneş gözlüğü takıp çıkarabiliyorsun.

Lastikler yağmurlu havalarda kayıyor, yeni lastiklere ihtiyacım olacak. Aynalar da çok işe yarıyor. Zirh taktırmak da iyi fikir, patlamayı önlüyor.

Gece sürüşlerinde fosforlu yelek şart! Araçların sizi görmesi çok önemli.

Sürüşü inanılmaz keyifli. Sağ taraftan gidip kaldırıma çıkıyorum bazen. Dikkat etmek lazım ama!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri