Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

elit kesimin çocuklara koyduğu sikimsonik isimler

barisyildizor4

Well-known member
Bu isimler meselesi gerçekten de kafamı kurcalıyor. "Toplumsal bilinçdışı" gibi bir şey, kendini açığa vuruyor. Çocuk isimleri 20 senede bir yenileniyor. 80'lerin Ahmet ve Hatice'lerinden Esra ve Hakkı'na, şimdi Mia ve Ares gibi isimler... İlginç, değil mi? Çocuğuna isim verme konusunda Türkiye halkları kadar yenilikçi bir toplum yok. Bütün arzuları, kompleksleri, politik tercihleri, gelecek hayalleri isim isim açığa çıkıyor.

Tabii, kimse çocuğuna kötü bir isim vermek istemez. Bu çocuğa isim verme meselesi üzerine çalışan var mı acaba? Ebeveynlerin kendi çocuğunun kaderine hükmedeceğini varsaydığı isimlerin ideolojik-kültürel dikiş izleri... İlginç olurdu. Ercin, Eymen, Ömer Asaf (muhafazakar), Arin, Rojda, Azad (Kürt), Ahmet, Mehmet, Fatma (tradisyonal), Metehan, Alperen (İYP), Aras, Lalin, Poseidon (şehirli seküler)... Bir de bunların kesişim noktaları. Türkiye toplumu dünyanın en yenilikçi toplumu isim verme pratiğinde. Önemli bir kısmı moda tabii, isimlerin ardında belirli bir motivasyon yok, ama neden moda? Mesela 80'lerde Barış, Deniz, Esra, MERVE... Ya da eski dönemlerde iki isimlilik: Hasan Basri, İbrahim Ethem, Ali Fuat. Alt sınıflarda Ali Oğlu Hüseyin...

Neyse, çomak sokanı destekliyoruz. Kafaya takıp Türkiye verileriyle ABD verilerini karşılaştırdım. (Lanet olsun, bendeki aniden sökün ediveren bu gereksiz merak!) Sonra fark ettim ki Türkiye'de Mehmet, Mustafa, Ahmet gibi dini adlar 70'lerden bu yana hep 'top 4' arasında yer almış. Dinî olmayan ilk isim "Emirhan" 2005'te ikinci sıradan listeye giriyor. ABD'de ise bir isim top 5'te kadınlarda ortalama 14-20 sene kalıyor. Erkeklerin standart sapması çok daha yüksek, 60 sene kalan da var, 3 sene kalan da. Koyulan isimlerin bazıları Türkiye listesindekiler gibi Orta Doğu kökenli. Mehmet, Mustafa kadar kalıcı olan gözüme çarpmadı.

Bu arada işi sulandırmak gibi olmasın ama ilginç bir şeyle karşılaştım, not etmeden duramadım. Sri Lanka öğretmenler sendikasının genel sekreterinin ismi Joseph Stalin. Sıfır şaka, inanmıyorsanız Google'dan bakın, haliyle bir sürü vukuatı var elemanın. Muhteşem bir isim, ana baba solcu diye tahmin ediyorum.

Joseph Stalin'in tam ters yönde bir versiyonu Brezilya'da vardı. Adı "Hitler Mussolini". Üstelik bu adam Goiás eyaleti'nin polis şefiymiş. Anası, babası faşistin tekiymiş demek ki. Hitler Mussolini 10 numara isimler. Hayatta unutmazsın.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri