Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Emin Özdemir

bullvar_katip

Administrator
Emin Özdemir (1931, Kemaliye, 1 Eylül 2017, Ankara), Türk akademisyen, dilbilimci ve edebiyat araştırmacısı. Köy Enstitüsü çıkışlıdır. Bir süre öğretmelik yapmış ardından Gazi Üniversitesi'nde eğitimine devam etmiştir. Bir süre Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduktan sonra geri dönüp Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde akademisyenlik yapmıştır. Şiir yazmayı çok önceden bırakmış olup daha çok edebiyat araştırmalarına yönelmiş, çeşitli dergilerde Türkçenin özleştirilmesini savunmuştur. Yaşamı Erzincan Kemaliye'de bir köyde 1931 yılında dünyaya geldi. İlköğretimini köy okulunda tamamladıktan sonra Pamukpınar Köy Enstitüsünde eğitim gördü (1948). Bu okuldaki yıllarında dünya ve Türk edebiyatından seçkiler okumaya devam edip yazılar yazdı. Mezuniyet sonrasında Kemaliye'de farklı okullarda 3 yıl öğretmenlik yaptı. Yaşadığı çevre ve dönem koşullarının da etkisiyle Toplumcu gerçekçi anlayışta öyküler verdi. Bu yıllarında Varlık dergisinde “Köyden Sesler” başlığı altında köy sorunlarını ele alan yazılar kaleme aldı. Eğitimine Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde devam etti. Varlık, Pazar Postası ve Kaynak gibi dergilerde öğrencilik yılları ürünlerini verdi. Öğretmeni Mustafa Nihat Özön'un eleştirileri sonrasında şiir yazmayı bıraktı. Millî Eğitim Bakanlığı'nın açtığı bir sınavda başarı göstererek 1960 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Columbia Üniversitesi'nde “değişik düzeylere göre metin yazma ve anlatım teknikleri” dersleri aldı (1963). Ülkesine geri dönünce mezun olduğu Gazi Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'ne farklı konumlarda başkanlık ve akademisyenlik yaptı ve 1996'da emekli oldu. TÜBİTAK Bilim ve Teknik ve Bilim Çocuk dergilerinde yayın danışmanlığı görevlerinde bulundu. Türk Dil Kurumu'nda Yönetim ve Yürütme Kurulu üyelikleri ile Terim Kolu Başkanlığı yapttı. Varlık ve Türk Dili dergilerinde Türkçenin özleştirilmesi, geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi konularında yazdığı yazılar ile de ön plana çıktı. Aynı zamanda TRT'de uzun yıllar yayımlanan Bir Kelime Bir İşlem programı için kelime analizlerinde bulundu. Kanser tedavisi gören Özdemir, Eylül 2017'de hayatını kaybetti. Daha sonra Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedildi. "Göğüne Sığmayan Bulut – Emin Özdemir Kitabı" adlı eser yazarın yaşamı ve düşünce sistemi hakkında önemli bilgiler içermektedir. Söyleyişi benzeri olan bu kitabın yazarı ise Hatice Aydoğdu'dur. 2018'den bu yana Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü düzenlenmektedir. Eserleri Özdemir'in verdiği eserler şu şekildedir: Türk ve Dünya Edebiyatı (1980) Türk ve Dünya Edebiyatında Dönemler-Yönelimler (3. baskı, 1999) Edebiyat Bilgileri Sözlüğü (1991) Yazı ve Yazınsal Türler (1981) Yazma Tekniği (1966) Yazmak Sanatı- Kompozisyon (Adnan Binyazar’la birlikte 1969) Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı (1976) Anlatım Sanatı (11. baskı, 2002) Okuma Sanatı (3. basım, 1976) Eleştirel Okuma (4. baskı, 2000) Okuma ve Metin İnceleme (1991) Sözcüklerin Vicdanı (2013) Kaynakça Dış bağlantılar Hızlan, Doğan, "Bir Cumhuriyet aydını bir dil sevdalısı ", Hürriyet (2017). Emin Hoca İLEF’te son dersi verdi , Hürriyet: 16 Mart 2017 Kategori:1931 doğumlular Kategori:Kemaliye doğumlular Kategori:Erzincan doğumlu yazarlar Kategori:Köy Enstitüsünde öğrenim görenler Kategori:Türk öğretmenler Kategori:Türk edebiyat eleştirmenleri Kategori:Türk edebiyatçılar Kategori:Türk dilbilimciler Kategori:20. yüzyıl Türk hikâye yazarları Kategori:21. yüzyıl Türk hikâye yazarları Kategori:Türk edebiyatında toplumcu gerçekçi kişiler Kategori:Gazi Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk gurbetçiler Kategori:Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Kategori:Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Türk araştırmacılar Kategori:Kurgusal olmayan eserler veren Türk yazarlar Kategori:2017 yılında ölenler Kategori:Ankara'da kanserden ölenler Kategori:Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri