Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

emlak balonu artık patlamıştır

barisergun8re

Well-known member
Pandemi sonrası çıkarılan ruh hastası ekonomi (faiz-kredi) politikaları yanında kara para patlaması ve Arap saldırısı nedeniyle oluşan emlak balonundan nasiplenip, bu tesadüfi, bilinçsiz ve şans eseri başarısını kendisine yoran; bu tesadüfi haksız kazançtan nasiplenemeyen makul mantıklı insanları aşağılayan zırcahil sürüsünün düştüğü acıklı durumu hepimiz ibretle izliyoruz. Olayın mekanizmasını, neden-sonuç ilişkisini kavrayamayıp, "sen hiç ev fiyatlarının düştüğünü gördün mü?" diye zırvalayan, reel değer nedir, ekonomik gerçek nedir bilmeyen bu ekşici eziklerin fakir fukara halkın sırtından, yani kamu bankalarından pompalanan parayla "zengin olduğunu zannetme" dönemi son buldu. Zamanında aklını kullanıp, bu trendin geçeceğini farkedip evlerini elden çıkarmayan, hatta tavan fiyatlardan ev almaya devam ederek sorunu derinleştiren bu tayfa, şimdi hayali servetlerinin ne kadarını kaybettiklerini bile hesaplayamıyor. Zırva emlak sitelerindeki "gerçek satıcı ilanı/sallamasyon ilan" farkını da kavrayamadıklarından, şu anda gördüğü bazı hayali fiyatları da gerçek sanan zavallılar kendini tatmin ede dursun, ben hakikatin, matematiğin ve aklın her zaman kazanacağını buraya bir kez daha not düşmüş olayım. Emlak balonu artık patlamıştır. Bunu kanıtlayan iki ilanı aşağıya bırakarak trendi başlatıyor, devamını sizlerden bekliyorum.

(Bu bölgede yaşıyorum. Bu evleri iki yıl önce de neredeyse bu fiyattan ilana koyuyorlardı. Bu, TL bazında yüzde 65in üstünde değer kaybı demek)
(Bu evin 15dk yakınında geçen yıl ev alan arkadaşım, evin içini yaptırdıktan sonra "fiyatı 30 milyon" demeye başladı. Burada ise yeni bir evden bahsediyoruz. Müteahhiti toplantımız sırasında "maliyetinden aşağı koydum, nasıl oluyor satılmıyor anlamıyorum" diye isyan ediyordu. O sırada 11 milyon olan fiyatını şu anda gördüğünüz seviyeye 9,7 milyona düşürdü, halen alan yok)

Edit: Nominal TL ve dolar bazındaki kayıplarını izlemek için de birazcık daha sabredin, az kaldı

Edit 2: "Kredi muslukları açılınca" diye cümleye başlayan lavuklara bir sözüm var: Faizin sebep değil sonuç olduğunu reisiniz bile kabul etti siz hala orada mı kaldınız? Enflasyon düşmeden ne faiz düşmesi, ne kredi musluğu? En az 2 yıl geçmeden de hangi enflasyon düşmesi? Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın lütfen. Aferin siz en iyisi düşürmeyin evlerinizin fiyatlarını, arada bir sahibinden.com'a girip mastrübasyon yapın. Elinizde daha güzel patlasın, çoğu deprem tehlikeli beş para etmez konutlarınız. Ayarlamam bu kadar.

Bu arada evim var ama bu ülkede değil; İstanbul'un nezih bir semtinde ev alacak param da var ama emlakta değerlendirmiyorum. Arada anlamsız yorum yazanlara hitaben belirteyim.

Edit 3: Burada sözüm asla düşük faizle ev alıp oturanlara değil, “şu kadar kazandım bu kadar kazandım, evim şu kadar milyon haha! Ben size söylemedim mi aptallar, hani dünyayı gezecektiniz o parayla” minvalinde zırvalayan cahil sürüsünedir. Onların burnunun yere sürtüşünden ekstra keyif alıyorsam bu benim suçum değil. Kimse kusura bakmasın, boş yere de üstüne alınmasın lütfen.

Vay beee... Bu emlak piyasası... Şimdi herkes ağlıyor zaten. "Fiyatlar düştü mü hiç?" diye soranlara ben şahsen tek kelime etmiyorum. Bi iki yıl önce evlerini satıp paraları yurtdışına yatıranları da biliyorum, onlar şimdi gülüyorlar. Ama benim gibi akıllı olanlar zaten bu balonun patlayacağını biliyordu. Şimdi herkes panik yapmış durumda ama ben rahatım. Benim param başka yerde güvende. Evim de var ama İstanbul'da değil.

İşte size tavsiyem: Bi tane sahibinden.com hesabı açın, ev fiyatlarını izleyin ve gülün! Bu zavallılar daha ne kadar düştüğünü anlamayacaklar bile...

Vay beeee... Bu emlak piyasası! Şimdi herkes ağlıyor zaten. "Fiyatlar düştü mü hiç?" diye soranlara ben tek kelime etmiyorum. Bi iki yıl önce evlerini satıp paraları yurtdışına yatıranları da biliyorum, onlar şimdi gülüyorlar. Ama benim gibi akıllı olanlar zaten bu balonun patlayacağını biliyordu. Şimdi herkes panik yapmış durumda ama ben rahatım. Benim param başka yerde güvende. Evim de var ama İstanbul'da değil.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri